Przejdź do treści

Alimenty przy rozwodzie

Alimenty przy rozwodzie

Alimenty przy rozwodzie 

Alimenty przy rozwodzie – jak je mogę uzyskać? Często zastanawiamy się, na jakie alimenty możemy liczyć. Kwestia alimentów budzi wiele wątpliwości. Dlatego w tym wpisie chcę Państwu wyjaśnić krok po kroku, od początku aż do końca, jakie są zasady zasądzania alimentów.

W pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę alimenty na rzecz dziecka. Przy sporządzaniu dokumentów do sądu niezbędne jest wyliczenie, jakie są koszty utrzymania dziecka. Wobec tego należy sporządzić wyliczenie w formie tabelki lub w formie treści wskazujące na poszczególne składniki, jakie składają się na koszty utrzymania małoletniego dziecka. Osobiście preferuję zawsze załączenie dowodów wskazujących na dane okoliczności. Jeżeli twierdzimy, że dziecko uczęszcza na zajęcia dodatkowe, wówczas w tym zakresie musimy załączyć odpowiednie dokumenty o tym świadczące. Dowodów nie trzeba zbierać, gdy oboje rodzice są zgodni co do tego, że małoletnie dziecko uczęszcza na zajęcia dodatkowe i w związku z tym ponoszą określoną kwotę.

Sprawa o alimenty

Alimenty przy rozwodzie – Pamiętaj o dowodach

Dowody są niezbędne najczęściej w przypadku wyliczenia, kiedy między rodzicami jest spór co do jakiejś kwoty. Dla przykładu twierdzimy, że koszt utrzymania dziecka w zakresie odzieży i obuwia oscyluje w granicach 300 zł. Motywujemy to tym, że co dwa-trzy miesiące kupujemy buty, kurtki, parasol, spodnie, garnitur i inne rzeczy potrzebne dziecku. Jeżeli natomiast drugi rodzic kwestionuje i stwierdza, że to jest znacznie zawyżona kwota, to warto pokazać paragony wskazujące na to, ile faktycznie wydajemy na dziecko. Dla przykładu jeżeli kupujemy dziecku markowe rzeczy, należy załączyć w tym zakresie odpowiednie dowody i paragony.

Zabezpieczenie alimentów

Zabezpieczenie alimentów jest bez wątpienia korzystną formą dla osoby, która ubiega się o świadczenie alimentacyjne. W niektórych sytuacjach jest natomiast bardzo krzywdząca dla osoby zobowiązanej.

Postanowienie w zakresie zabezpieczenia świadczenia alimentacyjnego sąd powinien wydać w ciągu siedmiu dni. Dla przykładu  postanowienie jest z 10 czerwca, odebraliśmy je 25 czerwca i zastanawiamy się, czy jeszcze mamy prawo do zaskarżenia? Oczywiście, że mamy prawo do zaskarżenia. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek o uzasadnienie postanowienia i opłacić kwotę 100 zł. Wówczas mamy prawo wnieść zażalenie na postanowienie.

Rozprawa o zabezpieczenie alimentów

Niemniej jednak musimy pamiętać, że postanowienie jest wykonalne. Kolokwialnie rzecz ujmując znaczy to, że trzeba płacić. Jak wyliczyć, jeżeli postanowienie jest z 10 czerwca? Musimy wyliczyć stawkę dzienną i na tej podstawie pozostałe dni w danym miesiącu już obejmują nasze zobowiązania. Wobec tego musimy to wyliczyć i w trybie pilnym przelać świadczenie alimentacyjne osobie zobowiązanej.

Czy muszę płacić alimenty do rąk własnych?

Prawdą jest, że tak konstruuje się zapisy dotyczące alimentów, jednakże wynika to z brzmienia przepisów, gdzie ustawodawca po prostu tego nie zmienił. Niemniej jednak w mojej ocenie nie masz obowiązku płacenia alimentów do rąk własnych. Jeżeli będziesz miał potwierdzenie uiszczenia przelewu, wówczas z pewnością będzie uznane, że zgodnie z postanowieniem alimenty zostały uiszczone.

Co zrobić, gdy nie zgadzasz się z postanowieniem w zakresie alimentów?

Przede wszystkim masz prawo do tego, aby złożyć zażalenie. Drogą do złożenia zażalenia jest poprzedzający wniosek o uzasadnienie postanowienia – tak, aby poznać rozstrzygnięcia sądu, dlaczego sąd wydał taką decyzję, a nie inną. Dopiero dysponując uzasadnieniem postanowienia, masz prawo do złożenia wniosku o uzasadnienie.

Czy jest opłata od uzasadnienia? 

Uznaje się, że opłata 100 zł, która została wniesiona tytułem wniosku o uzasadnienie zalicza się na poczet niniejszego zażalenia.

Jak wygrać sprawę o alimenty przy rozwodzie?

Przede wszystkim mówiąc o wygranej w sprawie o alimenty musimy wziąć pod uwagę najważniejszą kwestię, jaką są realne koszty utrzymania małoletniego dziecka. Realne. To bardzo ważne, albowiem zawsze można uznać, że papier przyjmie wszystko, jednakże przy dobrym przeprowadzeniu sprawy o alimenty wyrok powinien być satysfakcjonujący dla wszystkich stron. Hipotetycznie zakładając, że piszemy nieprawdę albo podwyższymy koszty utrzymania dziecka, musimy liczyć się z tym, że przy przeprowadzeniu postępowania dowodowego wyjdą na jaw nowe okoliczności w sprawie, które zahamują wydanie wyroku obejmującego wysokie alimenty.

Rozprawa o alimenty – pytania

Dlatego w sprawie o alimenty bardzo ważne jest, aby postępowanie dowodowe było prawidłowe. Jeżeli jesteś mężczyzną i z czymś się nie zgadzasz, możesz przecież zobowiązać drugą stronę do wykazania np. dowodów w tym zakresie. Jeżeli natomiast jesteś kobietą i dla przykładu żądasz alimentów na rzecz dziecka i starasz się, aby alimenty były wysokie, to w twoim interesie jest przeprowadzenie materiału dowodowego tak, aby odzwierciedlić Twoją sytuację. Co zrobić? Załączyć odpowiednie dowody w sprawie.

Więcej:

Alimenty Zabezpieczenie – Chcę więcej! Sąd zasądził 1200 zł

Najlepszy Adwokat od Alimentów. Tak! Jaki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń