Rozprawa o zabezpieczenie alimentów

Rozprawa o zabezpieczenie alimentów

Rozprawa o zabezpieczenie alimentów

„Czeka mnie rozprawa o zabezpieczenie alimentów. Jak się przygotować? O co będzie pytał sąd?”.

Przede wszystkim należy zauważyć, iż jeżeli jest spór co do wysokości świadczenia alimentacyjnego, wówczas pytania mogą być bardzo szczegółowe. Sąd musi w pierwszej kolejności ustalić, jaki jest realny koszt utrzymania dziecka.

„Dzień dobry, pani Mecenas. Czeka mnie sprawa o alimenty. Jestem w trakcie rozwodu, jednakże kwestią sporną jest wysokość alimentów. Sąd powiedział, że na następnej rozprawie będzie pytał o alimenty. W związku z tym proszę o pomoc. Proszę wskazać, jak mogę się przygotować i o co może pytać mnie sąd. Syn ma specjalną dietę i chodzi do prywatnej szkoły”.

Rozprawa o zabezpieczenie alimentów

Pytania dotyczące alimentów. 

  • Jaką kwotę przeznacza pani na wyżywienie syna? 
  • Czy dziecko jest na diecie? Jakie produkty spożywa?
  • Jaką kwotę przeznacza pani na syna tytułem zakupów odzieży i obuwia? 
  • Jakie rzeczy były kupowane i na jakim standardzie żyliście w trakcie związku małżeńskiego? 
  • Proszę powiedzieć, ile kosztuje średnio bluza i spodnie, które kupuje pani synowi?
  • Czy przeznacza pani jakieś środki na opiekę zdrowotną? Na co syn choruje i jakie zakupy pani dokonuje w związku z tym?
  • Jakie ponosi pani ponadto koszty w związku z mieszkaniem? Ile wynosi kredyt? Kto opłaca kredyt za mieszkanie? Ile wynosi czynsz za mieszkanie? Jaka kwota przypada na jedną osobę?
  • Jakie koszty ponosi pani w związku z opłatami za prąd? Czy rachunki za prąd zwiększyły się? Ile pani miesięcznie płaci za prąd? 
  • Czy ponosi pani koszty związane z telefonem komórkowym małoletniego? Ile płaci pani za telefon komórkowy? Czy syn musi mieć telefon komórkowy? 
  • Ponosi pani jakieś dodatkowe opłaty związane z internetem? 
  • Czy syn uczęszcza na jakieś zajęcia dodatkowe? Jeżeli tak, to proszę powiedzieć, na jakie? Czy te zajęcia są konieczne?

Alimenty – pytania

  • Ponosi pani jakieś koszty w związku z rozrywką? Czy syn chodzi do kina? Spotyka się z przyjaciółmi? Daje pani synowi jakieś kieszonkowe? Czy syn korzysta z jakichś rozrywek np. lodowisko? 
  • Ponadto proszę powiedzieć Wysokiemu Sądowi, jakie koszty pani ponosi w związku ze szkołą? Czy syn chodzi do fryzjera? Jeżeli tak, to jakie są koszty z tym związane? Przeznacza pani jakieś środki na syna w związku z wakacjami, czy wyjeżdża na jakieś kolonie? Są w tym obszarze jakieś koszty?  
  • Czy przeznacza pani jakieś środki tytułem wyposażenia pokoju? Jakie ostatnio w ostatnim czasie kupowała pani rzeczy do pokoju? Czy syn ma miejsce do nauki? Zakupiła pani w ostatnim czasie meble, krzesło, lampkę?
  • Posiada pani samochód, czy wozi pani gdzieś syna na jakieś zajęcia dodatkowe? Zdarzało się, że pani gdzieś odbierała syna? Czy ponosi pani jakieś koszty w związku z transportem? Ile kosztuje utrzymanie samochodu? Czy w ostatnim czasie płaciła pani polisę OC, ubezpieczenie?
  • Czy dziecko wyjeżdża na jakieś wyjazdy szkolne? Jeżeli tak, to na jakie i jaki jest koszt z tym związany?

Zabezpieczenie alimentów

Ponadto musimy pamiętać, że istotne jest to, co zostało sporządzone w pismach procesowych. W związku z tym należałoby w pismach sprawdzić, czy została sporządzona kalkulacja w zakresie alimentów. Jest to bardzo istotne w przedmiotowej sprawie, dlatego też sąd będzie zadawał szczegółowe pytania. Ponadto okazuje się, że często strony są nieprzygotowane przez swoich pełnomocników.

Dlatego pamiętaj, że nawet jeżeli masz swojego pełnomocnika, a on nie przygotował cię do tego, co może się wydarzyć na rozprawie, to oczywiście możesz skorzystać z konsultacji u innego pełnomocnika. Musisz mieć kogoś, kto cię przygotuje! Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli przesłuchanie stron wykaże, iż nie ponosisz takich kosztów na rzecz dziecka, wówczas sąd weźmie to pod uwagę. Przede wszystkim oprze swoje rozstrzygnięcie na podstawie przesłuchania stron – a zatem na podstawie tego, co powiedziałaś na rozprawie.

Dla przykładu w pismach procesowych podajesz, iż wyżywienie oscyluje w granicach 700 zł, zaś podczas przesłuchania twierdzisz, iż wysokość wyżywienia wynosi 400 zł. Wtedy też sąd oprze się na tym, co powiedziałaś. Dlatego tak bardzo ważne jest przygotowanie do rozprawy. W przypadku wątpliwości oczywiście zapraszam do kontaktu z moją kancelarią.

 

Przeczytaj więcej:

Alimenty Zabezpieczenie. Chcę więcej! Sąd zasądził 1200 zł

Najlepszy Adwokat Alimenty. Tak! Jaki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń