Rozwody Warszawa

Rozwody Warszawa

Rozwody Warszawa. Od czego zacząć sprawę rozwodową? Zapewne wydaje Ci się, że jesteś w wyjątkowej sytuacji. Z pewnością jest to dla Ciebie trudny okres, jednakże musisz wiedzieć, że rozwodów w Warszawie jest bardzo dużo. Rozwody są bardzo popularne. Wynika to pewnie z większej świadomości społeczeństwa. Myślę, że kiedyś nasi bliscy mieli dużo trudniej. Tkwili w toksycznym związku. Świat jednak poszedł do przodu, a wraz z nim możliwości rozwodowe.

Więcej: Lawina rozwodów w Warszawie! Więcej rozwodów niż ślubów

Rozwód – Od czego zacząć?

Jesteś w miejscu, w którym musisz podjąć decyzję, jak zacząć sprawę rozwodową. Zastanawiasz się, z jakimi kosztami musisz się liczyć przy sprawie rozwodowej. Sprawę rozwodową zawsze zaczyna się przede wszystkim od decyzji i wyboru prawnika, który pomoże ci w załatwieniu wszystkich spraw formalnych. Najpierw polecam skorzystać z konsultacji, podczas której dowiesz się o swoich możliwościach. Spotkanie z prawnikiem w kancelarii specjalizującej się w prawie rodzinnym jest kluczowe. Nie patrz na lokalizację, ani na to, żeby twój prawnik był blisko – patrz na to, w czym się specjalizuje, bowiem tylko dzięki temu możesz zapewnić sobie gwarancję wysokiej jakości usług. 

Koszty wynagrodzenia prawników są do siebie zbliżone. Dodatkowo musisz się liczyć z opłatą na rzecz sądu w sprawie o rozwód w wysokości 600 zł. W przypadku, gdy twój rozwód skończy się bez orzeczenia o winie, wówczas sąd zwraca Ci 300 zł, zaś drugi z małżonków 150 zł. Zatem w efekcie twój rozwód może cię kosztować tylko 150 zł

Ile trwa rozwód w Warszawie? Rozwody Warszawa

W naszej kancelarii, w której specjalizujemy się w prawie rodzinnym, udało nam się zorganizować rozwód w jeden miesiąc. Była to jednak wyjątkowa sytuacja – udało się dzięki przychylności sędziego i wyznaczeniu rozprawy zdalnej. Co do zasady musimy się liczyć z długim terminem. Wszystko oczywiście też zależy od tego, czy będzie to rozwód za porozumieniem stron, czy też planowana jest walka. Ludzie bardzo często walczą o winę, o dzieci, o alimenty, o kontakty. Walczą, ponieważ nie umieją się ze sobą porozumieć.

Niestety bardzo często związek jest na tyle toksyczny, że wszystkie rozmowy kończą się fiaskiem. Dlatego długość postępowania uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim – czy między nami jest porozumienie. W przypadku porozumienia sama rozprawa może trwać 5 minut. Co do zasady nie ma jednak tak łatwo. Niekiedy sprawy o rozwód toczą się latami.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć w przypadku rozwodu?

Myśląc o rozwodzie, na pewno zastanawiasz się, jaki będzie koszt reprezentacji. Co do zasady trzeba liczyć się z kosztem 3000 zł netto + VAT 23%, czyli łącznie 3690 zł. Oczywiście każdą wycenę należy sporządzić indywidualnie. W pierwszej kolejności zapraszam Cię na konsultacje, podczas której odpowiem na wszelkie Twoje pytania i sporządzę spersonalizowaną wycenę. 

Do rozwodu trzeba się przygotować!

Jakie dokumenty do rozwodu?

Dokumenty potrzebne do złożenia pozwu o rozwód to odpis małżeństwa i odpis aktów urodzenia małoletnich dzieci – o ile je macie. Dokumenty powinny zostać załączone w oryginale. W przypadku, gdy reprezentuje Cię profesjonalny pełnomocnik, czyli prawnik do rozwodu, wówczas jest możliwość, że odda Ci oryginały, zaś sam na kopii poświadczy za zgodność. Jeżeli natomiast chcecie uzyskać świadczenie alimentacyjne, to warto również załączyć zaświadczenie o zarobkach. Jeśli znamy również możliwości zarobkowe drugiego z rodziców, warto załączyć w tym obszarze dokumentację, np. PIT, czyli rozliczenie z poprzedniego roku.

Dowody w sprawie o rozwód – Rozwody Warszawa

Musimy wiedzieć, że istotne jest to, czego tak naprawdę żądamy. Jeżeli żądamy orzeczenia o winie i wskazujemy na pewne okoliczności, np. zdradę męża i mamy w tym zakresie dowody – nagranie, zdjęcia albo sprawozdanie detektywa – to bardzo ważne, aby załączyć je do sprawy i zobrazować sądowi sytuację.

Czy warto walczyć o winę w rozwodzie?

Przede wszystkim zacznijmy od rozwodu bez orzeczenia o winie. Niewątpliwie dużym plusem takiego rozwiązania jest szybkość postępowania i brak eskalacji konfliktu. Jednakże uważam, że wszystko zależy od tego, jakie są między nami kwestie sporne. Niekiedy bowiem sam rozwód bez orzeczenia o winie jest prosty, jednak pozostają kwestie sporne związane z dziećmi np. wysokość alimentów. Wtedy należy wszcząć walkę o wysokość alimentów.

Decydując się na rozwód z orzeczeniem o winie musimy liczyć się z tym, że sprawa może trwać kilka lat. Dodatkowo trzeba wnieść szereg dowodów w sprawie, np. powołać świadków. Może się zdarzyć, że świadkowie nie będą stawiać się na rozprawie i wówczas całe postępowanie znacznie się przedłuży.

Pamiętajmy, że rozwód za porozumieniem jest zdecydowanie mniej stresujący, jednakże wszystko zależy od naszego podejścia. Jeżeli chcemy walczyć, to oczywiście musimy znaleźć w tym sens. Przede wszystkim jakie są korzyści? W przypadku, gdy wygramy rozwód z orzeczeniem o winie, mamy prawo żądać od drugiej strony alimentów.

Często wydaje nam się, że sprawa rozwodowa ma również wpływ na kwestie związane z podziałem majątku. Co do zasady tak nie jest, albowiem jest w tym zakresie orzecznictwo, które dokładnie reguluje sytuację w przypadku, gdy żądamy nierównego podziału majątku. Jeżeli klasycznie żądamy podziału pół na pół, to oczywiście wina nie ma większego znaczenia, jednakże w przypadku, gdybyśmy chcieli żądać nierównego podziału, wówczas te wszystkie okoliczności mają znaczenie.

Rozdzielność majątkowa – Rozwody Warszawa

Niekiedy możecie nie chcieć dochodzić winy, gdyż chcecie rozdzielność majątkową już teraz. Mamy tutaj różne możliwości. Oczywiście rozdzielność majątkowa następuje w chwili uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Możemy również żądać ustanowienia rozdzielności u notariusza, jednakże tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest zgodny wniosek stron w tym zakresie.

Możemy też złożyć pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd – wtedy możemy również żądać rozdzielności z datą wsteczną. Sąd w wyjątkowych przypadkach może ustanowić rozdzielność majątkową z datą wsteczną. W szczególności wtedy, gdy małżonkowie ze sobą nie mieszkają. Wszystko zależy od tego, jaki jest twój cel – jeżeli boisz się, że ktoś będzie trwonił majątek i czujesz w tym zakresie zagrożenie, wówczas zrób wszystko, żeby złożyć pozew o rozdzielność majątkową z datą wsteczną. Taki pozew wnosi się do sądu rejonowego.

 

Więcej:

Do rozwodu trzeba się przygotować!

Zadzwoń