Rozwody Warszawa

Rozwody Warszawa

Rozwody Warszawa. Zasadnicza kwestia – od czego zacząć sprawę rozwodową? Zapewne wydaje Ci się, że jesteś w wyjątkowej sytuacji. Z pewnością jest to dla Ciebie trudny okres, jednakże musisz wiedzieć, że rozwodów w Warszawie jest bardzo dużo. Rozwody są bardzo popularne. Wynika to pewnie z większej świadomości społeczeństwa i możliwości zmian. Myślę, że nasi bliscy kiedyś nie mieli takich możliwości. Tkwili w toksycznym związku. Teraz świat poszedł do przodu i mamy możliwości zmiany naszej sytuacji.

Więcej: Lawina rozwodów w Warszawie! Więcej rozwodów niż ślubów

Rozwód – Od czego zacząć?

Jesteś w miejscu, w którym musisz podjąć decyzję, jak zacząć sprawę rozwodową. Zastanawiasz się, z jakimi kosztami musisz się liczyć przy sprawie rozwodowej. Sprawę rozwodową zawsze zaczyna się przede wszystkim od decyzji i wyboru prawnika, który pomoże ci w załatwieniu wszystkich spraw formalnych. Najpierw polecam skorzystać z konsultacji, podczas której dowiesz się o swoich możliwościach. Spotkanie z prawnikiem w kancelarii specjalizującej się w prawie rodzinnym jest kluczowe. Nie patrz na lokalizację, ani na to, żeby twój prawnik był blisko – patrz na to, w czym się specjalizuje, bowiem tylko dzięki temu możesz zapewnić sobie gwarancję wysokiej jakości usług. 

Koszty wynagrodzenia prawników są do siebie zbliżone. Dodatkowo musisz się liczyć z opłatą na rzecz sądu w sprawie o rozwód w wysokości 600 zł. W przypadku, gdy twój rozwód skończy się bez orzeczenia o winie, wówczas sąd zwraca Ci 300 zł, zaś drugi z małżonków 150 zł. Zatem w efekcie twój rozwód może cię kosztować tylko 150 zł

Ile trwa rozwód w Warszawie? Rozwody Warszawa

W naszej kancelarii, w której specjalizujemy się w prawie rodzinnym, udało nam się zorganizować rozwód w jeden miesiąc. Była to jednak wyjątkowa sytuacja – dzięki przychylności sędziego i wyznaczeniu rozprawy zdalnej w ciągu miesiąca orzeczono rozwiązanie małżeństwa. Co do zasady musimy się liczyć z długim terminem. Wszystko oczywiście też zależy od tego, czy będzie to rozwód za porozumieniem stron, czy też planowana jest walka. Ludzie bardzo często walczą o winę, o dzieci, o alimenty, o kontakty. Walczą, ponieważ nie umieją ze sobą porozumieć.

Niestety bardzo często związek jest na tyle toksyczny, że wszystkie rozmowy kończą się fiaskiem. Dlatego długość postępowania uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim – czy między nami jest porozumienie, czy też go nie ma. Jeżeli jest porozumienie w sprawie rozwodowej, wówczas sama rozprawa może trwać 5 minut. Jest to taki tryb ekspresowy, jednak że co do zasady nie jest tak łatwo. Niekiedy sprawy o rozwód toczą się latami. Mogą trwać nawet pięć lat!

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć w przypadku rozwodu?

Myśląc o rozwodzie na pewno zastanawiasz się, jaki będzie koszt reprezentacji. Co do zasady trzeba liczyć się z kosztem 3000 zł netto + VAT 23%, czyli łącznie 3690 zł. Oczywiście każdą wycenę należy sporządzić indywidualnie. W pierwszej kolejności zapraszam cię na konsultacje, podczas której odpowiem na wszelkie Twoje pytania i sporządzę spersonalizowaną wycenę. 

Do rozwodu trzeba się przygotować!

Jakie dokumenty do rozwodu?

Dokumenty potrzebne do złożenia pozwu o rozwód to odpis małżeństwa i odpis aktów urodzenia małoletnich dzieci – o ile je macie. Dokumenty powinny zostać załączone w oryginale. W przypadku, gdy reprezentuje cię profesjonalny pełnomocnik, czyli prawnik do rozwodu, wówczas jest możliwość, że odda ci oryginały, zaś sam na kopii poświadczy za zgodność z oryginałem. Jeżeli natomiast chcecie uzyskać świadczenie alimentacyjne, to warto również załączyć zaświadczenie o zarobkach. Jeśli znamy również możliwości zarobkowe drugiego z rodziców, warto załączyć w tym obszarze dokumentację, np. PIT, czyli rozliczenie z poprzedniego roku.

Dowody w sprawie o rozwód – Rozwody Warszawa

Musimy wiedzieć, że istotne jest to, czego tak naprawdę żądamy. Jeżeli żądamy orzeczenia o winie i wskazujemy na pewne okoliczności, np. zdradę męża i mamy w tym zakresie dowody – nagranie, zdjęcia albo sprawozdanie detektywa – to bardzo ważne jest załączenie tych dowodów, żeby pokazać sądowi sytuację.

Czy warto walczyć o winę w rozwodzie?

Przede wszystkim zacznijmy od rozwodu bez orzeczenia o winie. Niewątpliwie dużym plusem takiego rozwiązania jest szybkość postępowania i brak eskalacji konfliktu. Jednakże uważam, że wszystko zależy od tego, jakie są między nami kwestie sporne. Niekiedy bowiem sam rozwód bez orzeczenia o winie jest prosty, jednak pozostają kwestie sporne związane z dziećmi np. wysokość alimentów. Wtedy należy wszcząć walkę o wysokość alimentów.

Decydując się na rozwód z orzeczeniem o winie musimy liczyć się z tym, że sprawa może trwać kilka lat. Dodatkowo trzeba wnieść szereg dowodów w sprawie, np. powołać świadków. Może się zdarzyć, że świadkowie nie będą stawiać się na rozprawę i wówczas całe postępowanie będzie się znacznie przedłużało.

Pamiętajmy, że rozwód za porozumieniem jest zdecydowanie mniej stresogenny, jednakże wszystko zależy od naszego podejścia. Jeżeli chcemy walczyć, to oczywiście musimy znaleźć w tym sens. Przede wszystkim jakie są korzyści? W przypadku, gdy wygramy rozwód z orzeczeniem o winie, mamy prawo żądać od drugiej strony alimentów.

Często wydaje nam się, że sprawa rozwodowa ma również wpływ na kwestie związane z podziałem majątku. Co do zasady tak nie jest, albowiem jest w tym zakresie orzecznictwo, które dokładnie reguluje sytuację w przypadku, gdy żądamy nierównego podziału majątku. Jeżeli klasycznie żądamy podziału pół na pół, to oczywiście wina nie ma większego znaczenia, jednakże w przypadku, gdybyśmy chcieli żądać nierównego podziału, wówczas te wszystkie okoliczności mają znaczenie.

Rozdzielność majątkowa – Rozwody Warszawa

Niekiedy możecie nie chcieć dochodzić winy, gdyż chcecie rozdzielność majątkową już teraz. Mamy tutaj różne możliwości. Oczywiście rozdzielność majątkowa następuje w chwili uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Możemy również żądać ustanowienia rozdzielności u notariusza, jednakże tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest zgodny wniosek stron w tym zakresie.

Możemy też złożyć pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd – wtedy możemy również żądać rozdzielności z datą wsteczną. Sąd w wyjątkowych przypadkach może ustanowić rozdzielność majątkową z datą wsteczną. W szczególności wtedy, gdy małżonkowie ze sobą nie mieszkają. Wszystko zależy od tego, jaki jest twój cel – jeżeli boisz się, że ktoś będzie trwonił majątek i czujesz w tym zakresie zagrożenie, wówczas zrób wszystko, żeby złożyć pozew o rozdzielność majątkową z datą wsteczną. Taki pozew wnosi się do sądu rejonowego.

 

Więcej:

Do rozwodu trzeba się przygotować!

Zadzwoń