rozwodów w Warszawie

Lawina rozwodów w Warszawie! Więcej rozwodów niż ślubów

Więcej rozwodów niż ślubów. Lawina rozwodów w Warszawie

W ostatnim czasie będąc w sądzie usłyszałam od sędziego, że obecnie więcej osób się rozwodzi niż bierze ślub… Istna lawina rozwodów w Warszawie. Na prośbę o szybki termin przejrzał kalendarz i odmówił. Stwierdził, że nie jest stanie nic zaproponować przez najbliższe trzy miesiące. Wyjątkowo wcisnął mnie na godzinę 15:45, to był pierwszy możliwy termin u sędziego.

Co do zasady obecnie na sprawę rozwodową czeka się teraz około roku. Oczywiście są techniki, aby przyśpieszyć pierwszy termin rozprawy. Przede wszystkim w sytuacji, kiedy składamy wniosek o zabezpieczenie

Z uwagi na pandemię, mając na uwadze aktualne rozporządzenie, które w tym zakresie zostało wydane jeżeli chodzi o zabezpieczenie świadczenia alimentacyjnego, coraz częściej sędziowie wydają postanowienie na posiedzeniu niejawnym. Jednakże jeżeli chodzi o kontakty, wówczas najczęściej wyznaczają rozprawę.

Lawina rozwodów w Warszawie – Jak przyspieszyć sprawę rozwodową? Sposób numer 1. 

Z mojego doświadczenia wynika, że warto w pierwszej kolejności rozważyć wniosek o ustalenie kontaktów w trybie zabezpieczenia. Co to znaczy zabezpieczenie? Jest to taki tryb, na podstawie którego możemy prosić sąd, aby na czas trwania postępowania wydał określone postanowienia. Jednakże jeżeli chodzi o kontakty, to sytuacja wygląda tak, że sąd chce poznać sytuację stron i najczęściej wyznacza w tym zakresie rozprawę. Wówczas, jeżeli jest sprawa o rozwód bez orzekania o winie, to jest duża szansa, że na tej jednej rozprawie wszystko się zakończy.

Co ze świadkiem?

Dlatego też warto powołać świadka na okoliczność sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dziecka. Świadek jest niezbędny, jeżeli chodzi o sprawy, które toczą się w Warszawie. W innych miastach np. w Gdańsku sąd powołuje kuratora, który odwiedza stronę w domu i wydaje w tym zakresie opinię. W Warszawie konieczne jest powołanie świadka, który wskaże okoliczności dotyczące małoletnich dzieci. Jakie pytania może usłyszeć świadek? 

Czy sąd może wydać wyrok orzekający rozwód bez słuchania świadka? Zdarzyło mi się to niejednokrotnie, jednakże z mojego doświadczenia wynika, że zależy to tego, na jakiego trafimy sędziego.

Jak wyglądają statystyki rozwodów? Lawina rozwodów w Warszawie!

W pierwszym kwartale 2021 roku w Polsce rozwiodło się 16 tys. par, 200 zdecydowało się na separację. Jednocześnie zawarto 13,3 tys. małżeństw.

Jak przyspieszyć rozwód? Sposób numer 2

Poproś sąd o wyznaczenie rozprawy w trybie wideokonferencji. Pandemia zmieniła w wielu branżach styl prowadzenia biznesu i tak też się stało w przypadku funkcjonowania sądów.

Zatem warto poprosić sąd o wyznaczenie rozprawy w trybie wideokonferencji i wskazać, że zależy nam na szybkim terminie rozprawy. Dodatkowo warto załączyć ugodę małżeńską, aby wykazać, że jesteśmy zgodni co do tego, że chcemy szybkiej rozprawy. Nie zapomnij również podać danych. W internecie jest mnóstwo różnych wzorów, które okazują się mało skuteczne. Jeżeli będziemy mieli błędy w pozwie, wówczas sąd wezwie nas do uzupełnienia braków formalnych, co znacznie przedłuży cały proces rozwodowy. Podaj dane osobowe, adres oraz e-mail i telefon. Jeżeli chcemy, aby sąd wyznaczył nam szybko rozprawę, to dajmy mu szansę na to, żeby mógł się z nami skontaktować! 👌

Mam nową kobietę i chcę szybko rozwód. Co robić? Sposób numer 3.

Złóż wniosek o przyspieszenie rozprawy do przewodniczącego wydziału. W wyjątkowych sytuacjach jest możliwość, aby przewodniczący wydziału wyznaczył szybszą rozprawę niż zwykły kalendarz. Nie polecam uzasadniać wniosku słowami typu „chcę ponownie się ożenić, dlatego potrzebuję szybko rozwodu z pierwszą żoną”, „Wysoki Sądzie, mam nową kobietę i zależy mi na tym, żeby się już rozwieść, bo ta obecna się ze mną kłóci”… Takie wnioski widziałam na własne oczy i zdecydowanie ich nie polecam!

Więcej:

Rozwody w Polsce. 8 rzeczy, które musisz zrobić przed rozwodem

Elementy pozwu o rozwód

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń