Znęcanie się nad rodziną

Opublikowane przez Adwokat w dniu

Znęcanie się nad rodziną

Miłość, a później ogromny ból. Osoba ci bliska staje się wrogiem? Używa gróźb, szantażu albo swojej przewagi fizycznej, ekonomicznej? Twój książę zmienia się w diabła? Pamiętaj, że nie jesteś sama. Dzięki fachowej pomocy prawnej możesz odciąć się od współpartnera kata i rozpocząć nowe życie. Jak wygrać w sądzie sprawę o znęcanie? Odpowiedź w artykule.

Co mówi prawo na temat znęcania?

Zgodnie z dyspozycją art. 207 § 1 k.k. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą, lub nad inną osobą pozostającą w stałym, lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jakie są etapy sprawy o znęcanie?

  1. Należy zgłosić zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – jest to etap przygotowawczy postępowania karnego.
  2. Kiedy prokurator zdecyduje wnieść akt oskarżenia, wówczas akt zostaje  przesłany do Sądu.
  3. Ważne są dowody !!!! Mogą to być: Zeznania świadków, nagrania, maile, dokumentacja medyczna (w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej)

Jak widzisz, zgromadzenie materiału dowodowego nie jest wcale takie trudne. Zdecydowanie gorsze zwłaszcza w przypadku ofiary jest zdefiniowanie przemocy. O cienkiej granicy między kłótnią a krzywdą drugiego człowieka  w następnym akapicie.

Znęcanie, a  przemoc. Jakie są rodzaje i przykłady przemocy?

Znęcanie -długotrwałe i powtarzające  się stosowanie przemocy wobec drugiej osoby

Przemoc – celowe i świadome działanie sprawcy na szkodę ofiary. Działanie to jest karalne i może przybierać różne formy. Wyróżniamy następujące typy przemocy

  • Fizyczna- naruszenie nietykalności cielesnej poprzez zadawanie fizycznego bólu np. bicie, popychanie, kopanie
  • Psychiczna – naruszenie godności osobistej np. obrażanie, wyzwiska, czytanie korespondencji osobistej, wyśmiewanie ocenianie, obwinianie itp
  • Seksualna- zmuszanie drugiej osoby do współżycia np. gwałt naprawczy, molestowanie gwałt kulturowy itp.
  • Ekonomiczna- naruszenie autonomii drugiej osoby poprzez niszczenie jej własności i pozbawienie środków do życia.

Mimo iż znęcanie  przybiera różne formy, nie należy się na nie godzić. W przeciwnym razie dajemy sprawcy poczucie bezkarności, a przecież nie o to chodzi. Dlatego warto szukać pomocy, do czego zresztą serdecznie zachęcam. Aby dowiedzieć się, czy znęcanie jest podstawą do wzięcia rozwodu, przeczytaj następny akapit.

Znęcanie się nad rodziną

Jak sąd traktuje znęcanie podczas rozprawy o rozwód?

Zgodnie z polskim  prawem znęcanie się nad współmałżonkiem jest  dla sądu podstawą  do orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy sprawcy oraz nałożenia na niego alimentów na rzecz poszkodowanego współmałżonka. W skrajnych przypadkach  sprawca znęcania, oprócz rozwodu, dostanie karę pozbawienia wolności od 3 do 5 lat w wyniku osobnego postępowania sądowego.

W artykule przedstawiłam zjawisko znęcania się i prawne konsekwencje jego stosowania. Wszystko po to, abyś wiedział, że trzeba w takiej sytuacji szukać pomocy. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem w tej materii. Jeśli chcesz skorzystać z moich porad, skontaktuj się!

 

 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń