Przejdź do treści

Znęcanie się nad rodziną

  • przez
Znęcanie się nad rodziną

Znęcanie się nad rodziną

Miłość, a później ogromny ból. Osoba ci bliska staje się wrogiem? Używa gróźb, szantażu albo swojej przewagi fizycznej, ekonomicznej? Twój książę zmienia się w diabła? Pamiętaj, że nie jesteś sama. Dzięki fachowej pomocy prawnej możesz odciąć się od współpartnera kata i rozpocząć nowe życie. Jak wygrać w sądzie sprawę o znęcanie się nad rodziną? Odpowiedź w artykule.

Co mówi prawo na temat znęcania?

Zgodnie z dyspozycją art. 207 § 1 k.k: Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą, lub nad inną osobą pozostającą w stałym, lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jakie są etapy sprawy o znęcanie?

  1. Należy zgłosić zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – jest to etap przygotowawczy postępowania karnego.
  2. Kiedy prokurator zdecyduje wnieść akt oskarżenia, wówczas akt zostaje przesłany do Sądu.
  3. Ważne są dowody!!!! Mogą to być: Zeznania świadków, nagrania, maile, dokumentacja medyczna (w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej).

Jak widzisz, zgromadzenie materiału dowodowego nie jest wcale takie trudne. Zdecydowanie gorsze zwłaszcza w przypadku ofiary jest zdefiniowanie przemocy. O cienkiej granicy między kłótnią a krzywdą drugiego człowieka w następnym akapicie.

Znęcanie się nad rodziną a przemoc. Jakie są rodzaje i przykłady przemocy?

Znęcanie – długotrwałe i powtarzające się stosowanie przemocy wobec drugiej osoby.

Przemoc – celowe i świadome działanie sprawcy na szkodę ofiary. Działanie to jest karalne i może przybierać różne formy. Wyróżniamy następujące typy przemocy:

  • Fizyczna – naruszenie nietykalności cielesnej poprzez zadawanie fizycznego bólu np. bicie, popychanie, kopanie.
  • Psychiczna – naruszenie godności osobistej np. obrażanie, wyzwiska, czytanie korespondencji osobistej, wyśmiewanie, ocenianie, obwinianie itp.
  • Seksualna – zmuszanie drugiej osoby do współżycia np. gwałt naprawczy, molestowanie, gwałt kulturowy itp.
  • Ekonomiczna – naruszenie autonomii drugiej osoby poprzez niszczenie jej własności i pozbawienie środków do życia.

Mimo iż znęcanie przybiera różne formy, nie należy się na nie godzić. W przeciwnym razie dajemy sprawcy poczucie bezkarności, a przecież nie o to chodzi. Dlatego warto szukać pomocy, do czego zresztą serdecznie zachęcam. Aby dowiedzieć się, czy znęcanie jest podstawą do wzięcia rozwodu, przeczytaj następny akapit.

Znęcanie się nad rodziną

Jak sąd traktuje znęcanie podczas rozprawy o rozwód?

Zgodnie z polskim prawem znęcanie się nad współmałżonkiem jest  dla sądu podstawą do orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy sprawcy oraz nałożenia na niego alimentów na rzecz poszkodowanego współmałżonka. W skrajnych przypadkach sprawca znęcania, oprócz rozwodu, dostanie karę pozbawienia wolności od 3 do 5 lat w wyniku osobnego postępowania sądowego.

W artykule przedstawiłam zjawisko znęcania się i prawne konsekwencje jego stosowania. Wszystko po to, abyś wiedział, że trzeba w takiej sytuacji szukać pomocy. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem w tej materii. Jeśli chcesz skorzystać z moich porad, skontaktuj się!

 

Przeczytaj więcej:

Znęcanie i rozwód

Rozwód z osobą toksyczną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń