Przejdź do treści

Rozwody w Polsce. 8 rzeczy, które musisz zrobić przed rozwodem

  • przez
Rozwody w Polsce

Rozwody w Polsce

8 rzeczy, które musisz zrobić przed rozwodem

Podjąłeś decyzję o rozwodzie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jak wyglądają rozwody w Polsce? Oto 8 istotnych kwestii, które warto załatwić przed rozprawą. Zapraszam do lektury.

Rozwody w Polsce

1. Obierz cel

Przede wszystkim nie wystarczy powiedzieć „Chcę się rozwieść”. Chodzi o to, co chcesz przez rozwód osiągnąć. Odpowiedz sobie zatem na kilka podstawowych pytań:

  • Chcesz rozwód ugodowy czy orzekanie o winie?
  • Z kim mają być dzieci?
  • Jaką wysokość alimentów preferujesz?
  • Chcesz złożyć pozew jako pierwszy, czy czekasz na działanie drugiej strony?
  • Jak chcesz podzielić majątek?

Chcesz opieki naprzemiennej czy konkretnych terminów spotkań z dziećmi?

Jak się rozwieść?

2. Wybierz kancelarię

Poszukaj specjalisty od rozwodów i spraw rodzinnych. Jego doświadczenie i wiedza pozwoli zaplanować strategię rozwodową i uniknąć błędów w sprawie.

3. Przygotuj dowody

Rozwody w Polsce 

Oprócz pozwu zabierz ze sobą np. wyciąg ze wspólnego konta, dokumenty dotyczące zatrudnienia, screeny bądź SMS-y dowodzące, że druga strona nie dochowała wierności, obdukcję i inne badania lekarskie mogące wnieść istotne rzeczy do sprawy.

4. Mów prawdę

Koloryzowanie sytuacji, aby wyszło na twoje, zupełnie nie popłaca. Jeśli druga strona ma mocne dowody, twoje kłamstwa i tak wyjdą na jaw.

5. Postaw na kompromis

Nie zawsze warto walczyć. Kilkaset złotych więcej w zamian za ciągłe pretensje i brak kontaktu z dzieckiem nie jest tego warte. Zaproponuj mediacje z byłym partnerem, a zobaczysz, w jak prosty sposób można rozwiązać dużo problemów np. podział majątku.

6. Nie bój się pytać

Nie musisz się znać na przepisach. Od tego masz swojego mecenasa. Jeśli więc treść pozwu albo innego dokumentu nie jest dla ciebie jasna, poproś, aby ci to wytłumaczył.

7. Podczas przesłuchania mów konkretnie

Sąd to nie psycholog. Opiera się na faktach i dowodach. Dlatego też opowiadanie historii sprzed 20 lat, zwłaszcza niezwiązanych ze sprawą, nie jest dobrym rozwiązaniem. Odpowiadaj na pytania sądu wyczerpująco, odwołując się do rzeczywistych sytuacji.

8. Nie czekaj

Rozwody w Polsce

Przede wszystkim pamiętaj, że pewnych rzeczy nie da się uniknąć. Jeśli zatem widzisz, że Twoje małżeństwo coraz bardziej się sypie, udać się po poradę do adwokata. Zaproponuj warunki rozwodu, jakie by ci odpowiadały.

Rozwody w Polsce

Pamiętaj, że możesz skorzystać z mojej pomocy. Zadzwoń lub napisz, aby ustalić dogodny termin konsultacji. Pomogę Ci przejść przez rozwód.

 

Przeczytaj więcej:

Kancelaria rozwodowa. Jak wybrać?

Jak zachować się na rozprawie o rozwód?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń