rozprawa zdalna

Rozprawa zdalna rozwodowa – Rozwód

Rozprawa zdalna

Czeka Cię rozprawa zdalna w sprawie o rozwód i nie wiesz, czego się spodziewać? Dobrze trafiłeś. W poniższym wpisie wyjaśniam, na czym polega rozprawa zdalna w sądzie.

Ustalenie przyczyny rozpadu pożycia – Rozprawa zdalna

Niewątpliwą zaletą zdalnej rozprawy jest uniknięcie bezpośredniego spotkania skonfliktowanych małżonków.

Każda ze stron otrzymuje link do rozprawy poprzez wiadomość e-mail. O wskazanej godzinie należy wejść w podany link i połączyć się z sądem – zwykle za pośrednictwem aplikacji Teams. Należy koniecznie pamiętać o podłączeniu mikrofonu – najlepiej zaopatrzyć się w zestaw słuchawkowy. Po sprawdzeniu, czy wszyscy są obecni i wykluczeniu problemów z jakością połączenia, Sąd przechodzi do rozprawy.

Przede wszystkim Sąd musi ustalić, co spowodowało rozpad pożycia małżeńskiego. Sąd z pewnością zapyta, jaka jest przyczyna rozpadu. Należy podtrzymać stanowisko w sprawie wyrażone w dotychczasowych pismach. Zatem trzeba wskazać, że oddaliliście się od siebie, dochodziło między wami do konfliktów i nie widzicie szans na kontynuację małżeństwa. Sąd zapyta także, czy podejmowaliście jakiekolwiek próby odbudowy relacji. Należy wskazać, że próbowaliście ze sobą rozmawiać, lecz nie przyniosło to poprawy i w związku z powyższym nie widzicie żadnej szansy na ocalenie małżeństwa.

Mogą Państwo odnieść wrażenie, że sąd do czegoś namawia. Sąd po prostu tak zadaje pytania, aby strony całkowicie zaprzeczały jakimkolwiek próbom ponownego powrotu do siebie. Jeżeli sąd pyta, czy widzicie jakąś szansę na ratowanie małżeństwa, czy darzycie się miłością, wynika to z tego, że po prostu musi te fakty ustalić.

Najpierw sąd zadaje pytania stronie powodowej, a następnie pozwanej. 

Dowiedz się więcej o rozwodzie: Jak się rozwieść?

Pytania o rozpad pożycia – więzi małżeńskie

Dla sądu istotna będzie data definitywnego rozpadu pożycia małżeńskiego. Należy zatem konkretnie wskazać, w jakim miesiącu nastąpił rozpad pożycia. Co ważne, rozpad małżeństwa nie jest spowodowany wyłącznie brakiem współżycia fizycznego. Na więzi małżeńskie składa się również więź gospodarcza. W związku z tym może paść pytanie czy wspólnie prowadzicie dom, czy razem zarządzacie finansami. Oczywiście należy kategorycznie zaprzeczyć i zdecydowanie wskazać, że od wielu miesięcy nie łączą was żadne więzi gospodarcze.

Sąd również musi ustalić, czy ustała między wami więź duchowa. Krótko mówiąc, chodzi o wasze uczucia. Sąd musi ustalić, czy darzycie się uczuciem. Oczywiście trzeba definitywnie stwierdzić: „Nie, nie kocham”. Lepiej tak, niż wchodzić w polemikę z sądem. 

W zakresie więzi fizycznej sąd będzie pytał, kiedy nastąpił rozpad pożycia. Chodzi tutaj o współżycie fizyczne stron. Nie trzeba wskazywać konkretnego dnia ustania pożycia, przy czym warto wskazać chociaż w przybliżeniu miesięcznym.  

Więcej: Rozwód – o co pyta Sąd?

Rozprawa zdalna – Podsumowanie

Jeżeli nie macie Państwo dzieci, rozprawa powinna być krótka i konkretna. Nie powinno być w tym obszarze żadnych problemów. Jeżeli sąd ustali, że faktycznie ustała między wami więź małżeńska we wszystkich trzech obszarach, wówczas nie ma podstaw, aby odmówić orzeczenia rozwodu – zwłaszcza gdy nie macie wspólnego potomstwa i nie występują żadne negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu.

Mediacja małżonków

W przypadku wystąpienia kwestii spornych między stronami, warto rozważyć podjęcie mediacji. Mediacja jest przeprowadzana w nieformalnej atmosferze. Doświadczony mediator pomaga małżonkom we wzajemnej komunikacji i osiągnięciu porozumienia w zakresie rozwodu, jak również kwestii związanych z małoletnimi dziećmi.

 

Więcej:

Lawina rozwodów w Warszawie! Więcej rozwodów niż ślubów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń