Rozprawa zdalna rozwodowa – Rozwód

Opublikowane przez Adwokat w dniu

rozprawa zdalna

Rozprawa zdalna

Szanowni Państwo –jeżeli czeka was rozprawa zdalna, chciałabym krótko powiedzieć, jak będzie ona wyglądała.

Ustalenie przyczyny rozpadu pożycia – Rozprawa zdalna

Sąd musi ustalić, co spowodowało rozpad pożycia małżeńskiego, zatem z pewnością zapyta, jaka jest przyczyna rozpadu. Wówczas należy podtrzymać stanowisko w sprawie, czyli wskazać tak jak w pismach, że generalnie Państwo oddaliliście się od siebie, dochodziło między wami do konfliktów i nie widzicie szans na kontynuację małżeństwa. Sąd również będzie pytał, czy podejmowaliście jakiekolwiek próby odbudowy tego związku. Należy wskazać, że tak – próbowaliście ze sobą rozmawiać, jednakże nie przyniosło to poprawy sytuacji i absolutnie nie widzicie żadnych szans na uratowanie tego małżeństwa.

Możecie Państwo odnieść wrażenie, że sąd Państwa do czegoś namawia. Nie do końca tak jest – po prostu tak zadaje pytania, aby strony całkowicie zaprzeczały jakimkolwiek próbom ponownego powrotu do siebie. Zatem proszę zwrócić uwagę, że jeżeli sąd pyta, czy widzicie Państwo jakąś szansę na ratowanie małżeństwa, czy też darzycie się miłością, to wynika to z tego, że po prostu musi te fakty ustalić.

W pierwszej kolejności pytana jest strona powodowa, zaś w drugiej strona pozwana. 

Dowiedz się więcej o rozwodzie: Jak się rozwieść?

Pytania o rozpad pożycia – więzi małżeńskie

Dla sądu ważna będzie data definitywnego rozpadu pożycia małżeńskiego – należy konkretnie wskazać, w jakim miesiącu nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego. Trzeba pamiętać, że rozpad małżeństwa nie jest spowodowany tylko brakiem współżycia fizycznego. Na więzi małżeńskie składa się również więź gospodarcza. W związku z tym może paść pytania o to, czy wspólnie gospodarujecie, czy wspólnie zarządzacie finansami, czy wspólnie spożywacie posiłki, czy wspólnie wykonujecie jakieś czynności. Oczywiście w waszej sytuacji trzeba kategorycznie zaprzeczyć i powiedzieć, że od wielu miesięcy nie łączą was żadne więzi gospodarcze.

Sąd również musi ustalić, czy ustała więź duchowa. Krótko mówiąc, chodzi o wasze uczucia. Zatem sąd musi ustalić, czy jeszcze darzycie się uczuciem. Oczywiście trzeba definitywnie stwierdzić: „Nie, nie kocham”. Lepiej tak, niż wchodzić w polemikę z sądem. 

W zakresie więzi fizycznej sąd będzie pytał, kiedy nastąpił rozpad pożycia. Tutaj zdecydowanie chodzi o klasyczne współżycie małżonków. Nie trzeba wskazywać konkretnego dnia, jednakże warto ująć w przybliżeniu miesięcznym, kiedy nastąpił rozpad w tym obszarze. 

Więcej: Rozwód – o co pyta Sąd?

Rozprawa zdalna – Podsumowanie

Jeżeli nie posiadacie Państwo dzieci, rozprawa powinna być krótka i konkretna. Nie powinno być w tym obszarze żadnych problemów. Jeżeli bowiem sąd ustali, że faktycznie ustała między wami więź małżeńska we wszystkich trzech obszarach, wówczas nie ma podstaw, aby odmówić orzeczenia rozwodu – w szczególności, kiedy Państwo nie macie dzieci i nie występują żadne negatywne przesłanki. Wobec tego mam nadzieję, że rozprawa będzie bardzo krótka i konkretna, a Państwo będziecie usatysfakcjonowani szybkim rozstrzygnięciem w sprawie.

 

Więcej:

Lawina rozwodów w Warszawie! Więcej rozwodów niż ślubów


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń