Jak się rozwieść?

Jak się rozwieść?

Co zrobić? Czy można skutecznie i bezboleśnie się rozwieść? Tak! Jak? Schematu nie ma, gdyż dużo zależy od negocjacji i podejścia drugiej osoby. Wątpliwości to rzecz naturalna. Każdy je ma. Dlaczego tak jest? Czy nasze małżeństwo daje nam szczęście? Chcę się z wami podzielić tym, co doświadczyłam w swojej pracy jako adwokat…

 

Rozwód to jedna z najtrudniejszych sytuacji życiowych: rodzi żal, ból, stres, złość.

Jak sobie poradzić z tak trudnymi emocjami? Jak podjąć decyzję? Co z dziećmi?

Jak się rozwieść? – Dlaczego boimy się rozwodu?

1. Ten czas

Nigdy nie ma właściwego momentu. A to dzieci za małe, a to córka idzie na medycynę i ma dużo nauki, a to syn ma problemy ze szkołą…

Zawsze jest „coś”. Nigdy nie jest to dobry moment. I kluczowe: „boję się odejść, bo nie wiem, jak sobie poradzę”. Głowa jest pełna myśli: jak to będzie, gdzie będę mieszkać, za co będę żyć? Spójrz na zegar i nie bój się żyć, bo odliczane są minuty do twojego szczęścia. Rozwód, choćbyśmy nie wiem jak chcieli tego uniknąć, wiąże się ze stresem i musisz się z tym pogodzić. W tym okresie musimy pozwolić sobie czuć. To naturalny proces odchodzenia i nie da się go przeskoczyć. To mija…

2. Dzieci

W szczególności kobiety często „zostają dla dzieci”. Faceci na to nie patrzą. Odchodzą w jeden dzień. Chcą szczęścia i wychodzą. Należy pamiętać, że za kilka lat dzieci dorosną i raz w tygodniu zadzwonią, zapytają, co słychać, i tyle… Oczywiście nie chcę uogólniać, ale spójrz na to wszystko z szerszej perspektywy.

3.Opinia publiczna

Rozwód – co inni powiedzą? A niech mówią! Często niepotrzebnie patrzymy na innych. A czy ktoś inny da nam szczęście? Spakowanie walizki i odejście jest odwagą!

Są rodziny i osoby, które uważają, iż „małżeństwo to świętość”. Czasem to lęk. Pamiętaj, związek ma być dobry. Jeśli mnie niszczy, to ja go nie chcę.

Bywa, że po latach spędzonych w związku nie umiemy żyć na własną rękę. Czasem warto jednak zacząć wszystko od początku…

Jak się rozwieść?

Jaka jest najczęstsza przyczyna rozwodów? Zdrada!

„Pani Mecenas, czy zdrada zawsze przesądza o mojej winie?”.

Zdrada może stanowić podstawę do udzielenia rozwodu przez sąd. Kwestia udowodnienia winy przed sądem jest bardziej złożona. I należy zadać kluczowe pytanie: dlaczego do zdrady doszło?

Oczywistym jest, iż podstawowym obowiązkiem wynikającym z zawarcia związku małżeńskiego jest zachowanie wierności.

Nie jest tak zawsze

Jeżeli niewierny małżonek dopuścił się zdrady małżeńskiej przed kilkunastoma laty, a drugi współmałżonek kontynuował pożycie – wybaczył. Zdrada została wybaczona i nie jest teraz istotna.

Inna sytuacja

Kiedy do zdrady małżeńskiej doszło po wystąpieniu trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Jak się rozwieść?

Pamiętam rozwód w Gdańsku małżeństwa, które prowadzi firmę z branży medycznej. Oboje studiowali medycynę, a później założyli bardzo dużą firmę. Ona chciała wykonywać swój zawód jako lekarz, ale on nie widział takiej potrzeby, gdyż firma przynosiła bardzo duże dochody. Przez to ona jako lekarz czuła się niespełniona. Wiele lat kłócili się i myśleli o rozwodzie. Aż przyszedł ten moment, kiedy pękła.

Na rozwód należy mieć strategię. Musimy wiedzieć, co robić, żeby sprawa ułożyła się po naszej myśli. Dlatego poproś o pomoc dobrego pełnomocnika, który poprowadzi cię przez rozwód krok po kroku.

 

Więcej:

Jak się rozwieść. Krótki poradnik

Jak zachować się na rozprawie o rozwód?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń