Spis treści
Podwyższenie alimentów. W jakiej sytuacji można domagać się podwyższenia alimentów? Co trzeba wskazać w uzasadnieniu?
Podwyższenie alimentów…
Zgodnie z art. 138 KRiO – „w razie zmiany stosunków”…
W razie zaistnienia różnych okoliczności, w których doszło do zmiany sytuacji już po wydaniu prawomocnego wyroku.
Czym jest zmiana stosunków? Przede wszystkim musi być to istotna zmiana!
Przykład – narodziny drugiego dziecka, zwiększenie się potrzeb dziecka, zwiększenie możliwości zarobkowych zobowiązanego. Natomiast nie będzie to automatyczne.
Wskazać przy tym należy przykładowo stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w wyroku z dnia 4 maja 2002 r. (sygn. V CKN 1032/2000), zgodnie z którym „sam fakt urodzenia się kolejnego dziecka nie pociąga za sobą automatycznie ustania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do pozostałych dzieci. Może on ewentualnie wpłynąć na rozmiar istniejącego obowiązku (wysokość rat alimentacyjnych)”.
Podwyższenie alimentów.
Orzeczenie to ma znaczenie, gdy po stronie zobowiązanego do płacenia alimentów zmiana jego sytuacji polegać będzie na pojawieniu się w jego życiu kolejnego dziecka, które znajdzie się na jego utrzymaniu. Okoliczność ta rozważana może być jedynie w kategoriach zmniejszenia wysokości istniejącego już świadczenia alimentacyjnego.
Ale spokojnie… To nie jest takie proste.
Alimentacja polega nie tylko na dostarczaniu środków utrzymania, ale także środków wychowania, co stwierdził SN w uchwale 7 sędziów z 24 maja 1990 roku, sygn. akt III CZP 21/90.
___________________________________________________________________________________________
Istotna zmiana – Sąd musi to zbadać.
Rozstrzygając powództwo o podwyższenie alimentów powinien nawiązać do zmiany stosunków między uprawnionym a zobowiązanym. Sąd musi porównać stan z chwili uprawomocnienia się wyroku orzekającego wysokość alimentów z tym, który istnieje w momencie orzekania o ich podwyższeniu.
Ciekawy artykuł: Weronika Rosati – dostała 4 tysiące alimentów na dziecko – To dużo czy mało https://www.se.pl/wiadomosci/gwiazdy/rosati-dostala-4-tys-zl-alimentow-chciala-22-tys-aa-mzCM-ddBw-DkZU.html
Trwała i istotna zmiana sytuacji dziecka i rodzica
Zmiany wysokości przyznanych alimentów można domagać się, gdy nastąpi trwała i istotna zmiana stosunków po stronie dziecka lub zobowiązanego rodzica.
Należy zbadać, czy nastąpiła zmiana sytuacji zobowiązanego i uprawnionego, oraz czy zmiana ta jest trwała i istotna.
Nie można podnosić alimentów, od tak… trzeba dobrze uzasadnić.
Analizując sprawę, sąd bada, czy w sposób znaczący i trwały zwiększyły się potrzeby dziecka lub możliwości zobowiązanego rodzica.
Co robi sąd? Porównuje. Dlatego dobrze się przygotuj!
Sąd porównuje uzasadnione potrzeby dziecka z zarobkowymi i majątkowymi możliwościami zobowiązanego, które występowały w dniu poprzedniego orzekania w przedmiocie alimentów ze stanem istniejącym w dniu orzekania o podwyższeniu alimentów.
W sytuacji, gdy zmiany trwałe i istotne zostaną udowodnione, istnieje szansa na ustalenie nowej wysokości świadczenia alimentacyjnego.
_____________________________________________________________________________________________
Podwyższenie alimentów.
Uzasadnione potrzeby dziecka jako podstawa ustalenia alimentów
Domagając się podwyższenia alimentów należy precyzyjnie określić uzasadnione potrzeby dziecka.
Ważne! Dziecko ma prawo do życia na takim samym poziomie jak jego rodzice.
Jeśli rodzic zobowiązany do płacenia alimentów posiada obecnie wyższe dochody i utrzymuje się na wysokim poziomie życie, zdecydowanie można rozważyć wniosek o zwiększenie wysokości alimentów. Sąd na pewno uwzględni te kwestie podczas rozpatrywania sprawy.
Uwaga!
Ustalanie wysokości alimentów na rzecz dziecka nie powinno ograniczać się jedynie do minimalnego poziomu, który pozwala zaspokoić jedynie podstawowe potrzeby. Możliwe jest dążenie do uzyskania takiej kwoty alimentów, która umożliwi dziecku utrzymanie na poziomie zbliżonym do standardu życia jego rodzica. Dlatego warto walczyć o swoje prawa, a przy wsparciu doświadczonego adwokata z pewnością można liczyć na uzyskanie satysfakcjonującego wyroku.
Pamiętaj zawsze możesz skorzystać z mediacji!
Więcej:
Bardzo fajna strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny artykul.
Super. Dziękujemy