dzieci przy matce

Dzieci przy matce – Czy mogę zmienić miejsce zamieszkania dzieci?

„Pani Mecenas, mam problem. Sąd chce ustalić miejsce zamieszkania dzieci przy matce. A czy jak pobuduję dom, można to zmienić? Co mam zrobić?”.

Rozwiązując małżeństwo, sąd musi tego zapisu dokonać – czyli ustalić, że dzieci będą przy matce albo przy ojcu.

Miejsce zamieszkania dzieci

Jeżeli dzieci na stałe przebywają z matką, wówczas kwestionowanie tego zapisu jest nieodpowiednie i może spowodować, iż sprawa nie zakończy się na jednym posiedzeniu.

Jeżeli jest spór w zakresie miejsca pobytu małoletnich dzieci, wówczas sąd powołuje biegłych sądowych w celu sprawdzenia sytuacji rodzinnej.

W praktyce wygląda to tak, że sąd opiera się głównie na stanie faktycznym sprawy. Zatem jeżeli dzieci przebywają z matką, wówczas określa się ich miejsce przy matce. Jest to kwestia formalna, którą należy określić przy rozwiązywaniu małżeństwa. Nie można odstąpić od ustalenia miejscu miejsca pobytu małoletnich dzieci.

Natomiast można odstąpić od ustalenia kontaktów.

Dzieci przy matce

Kwestie związane z miejscem pobytu oraz świadczeniem alimentacyjnym muszą znaleźć się w wyroku rozwodowym.

Zmiana okoliczności w sprawie.

Jeżeli natomiast buduje Pan dom i chciałby Pan to zmienić, wówczas ma Pan do tego prawo. Składa Pan odpowiedni wniosek do Sądu Rejonowego. Jaki? Jest to wniosek o zmianę wyroku.

Zatem jeżeli wtedy dzieci będą chciały mieszkać z Panem i faktycznie będą mieszkały, wówczas nie widzę żadnych przeszkód, aby sąd zmienił niniejsze postanowienie. Wszystkie kwestie związane z dziećmi są zmienne.

Przede wszystkim do każdej sprawy należy podejść indywidualnie. Oczywiście najlepiej skonsultować swój problem z adwokatem lub radcą prawnym. Dobry pełnomocnik pomoże ci sporządzić poprawny i skuteczny wniosek, a ponadto wyjaśni Ci dokładnie, co robić w Twojej sytuacji. Walcz o swoje prawa!

Przeczytaj więcej:

Dzieci po rozwodzie. Miejsce zamieszkania dzieci po rozwodzie

Walka o dziecko. Miejsce zamieszkania dziecka a rozwód

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń