Manipulacja dzieckiem

Manipulacja dzieckiem

Manipulacja dzieckiem

Manipulacja dzieckiem. Czy to prawda, że sprawę o dziecko wygrywa ten, kto manipuluje? Ja osobiście uważam, że przegrywa ta strona, która nie dostarcza wystarczającej liczby dowodów wskazujących na to, gdzie znajduje się prawda…

Jeżeli wykażemy przed sądem, że dotychczas relacje z rodzicem były zdrowe i regularne, jednakże zmieniły się z uwagi na manipulacje ze strony drugiego rodzica, mamy szansę wygrać niniejszą sprawę.

Manipulacja dzieckiem

Tutaj chodzi o to, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Niestety często zdarza się tak, że rodzice walczą o dziecko. Przede wszystkim o to, gdzie dziecko będzie mieszkało. Często jest tak, że dzieci zostają z matką, jednakże nie zawsze musi tak być.

Dziecko z ojcem?

A co w sytuacji, gdy ojciec chce sprawować pieczę nad dzieckiem? W mojej ocenie najlepszym sposobem jest znalezienie porozumienia. Preferuję system opieki naprzemiennej – wówczas dziecko będzie miało oboje rodziców, a między rodzicami nie będzie konfliktów.

Opieka naprzemienna 

Należy również pamiętać o tym, że opieka naprzemienna nie wyłącza świadczeń alimentacyjnych. Zatem można w sposób zgodny i w porozumieniu ustalić proporcję, w jakiej rodzice będą partycypować w kosztach.

Z doświadczenia jako prawnik wiem, że często kobiety nie zgadzają się na opiekę naprzemienną z uwagi na fakt, iż chcą mieć zabezpieczoną przyszłość dziecka w postaci świadczeń alimentacyjnych.

A co powie… dziecko?

Dodatkowo istotne jest również ile dziecko ma lat, gdyż zdanie dziecka się nie liczy. Wyobraźmy sobie, że dziecko ma lat 15 i nie chce opieki naprzemiennej – wówczas rodzice nie mogą go do tego zmusić.

Wtedy też istotna będzie opinia sądowych specjalistów, którzy wskażą, co dziecko chce. Wówczas zdanie dziecka będzie miało znaczenie. Musimy również pamiętać, iż jeżeli toczy się sprawa o dziecko, wówczas najprawdopodobniej będziecie skierowani przez sąd na badania. Badania będą obejmować wasze kompetencje wychowawcze, jakimi rodzicami jesteście, czy jesteście zdolni do sprawowania opieki nad dzieckiem i inne okoliczności, które wskaże sąd. Badania są bardzo istotne i należy się do nich przygotować.

Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać? Napisz w komentarzu 

Manipulacja dzieckiem – Badania OZSS

Dlatego jeżeli masz pełnomocnika, to poproś go, żeby cię przygotował na takie badania. Dobrze by było, gdybyś przed badaniami wiedział, co może się zdarzyć.

Błędem jest traktowanie biegłych jak psychologów, którym można wszystko powiedzieć. Często zapominamy o tym, że tak naprawdę jesteśmy egzaminowani i wszystko, co powiemy, ma ogromne znaczenie.

Przede wszystkim zawsze musimy podkreślać, iż dobro małoletniego jest najważniejsze i że szanujemy zdanie dziecka. 

Jeżeli natomiast nie udaje się znaleźć porozumienia i ani określić opieki naprzemiennej, wówczas musimy zastanowić się, jak mamy wychowywać dziecko i jak dzielić się czasem spędzonym z dzieckiem.

Kontakty dla ojca

Klasycznie uznaje się, że dla ojca przypadają kontakty. Można określić mniejsze kontakty w różny sposób, dla przykładu co drugi weekend i jeden dzień w tygodniu. Wszystko zależy od tego, co tak naprawdę chcemy.

Dodatkowo istotne są również okoliczności w przedmiotowej sprawie – gdzie mieszkamy i jak daleko mamy do dzieci, jaką pracę mamy oraz co jest dla nas priorytetem.

Manipulacja dzieckiem – Konsultacja z prawnikiem 

Zatem jeżeli trafiasz na konsultację prawną w zakresie swojej sprawy, to zacznij przede wszystkim od celu. Ważne jest również wnikliwe przeanalizowanie twojej sytuacji i poznanie profilu psychologicznego drugiej strony.

Wyobraźmy sobie sytuację, iż druga osoba cierpi na zaburzenia typu borderline.

W przypadku spraw sądowych musimy poznać profil tej osoby, żeby wiedzieć, gdzie strzelać i pokazać sądowi słabe strony przeciwnika. Pamiętaj również, aby podczas rozprawy zachować spokój. Nie daj się sprowokować i ponieść emocjom!

 

Przeczytaj więcej:

Badania OZSS

Opieka naprzemienna Adwokat radzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń