Badania OZSS

Opublikowane przez Adwokat w dniu

Badania OZSS

Istotnym dowodem w sprawach rozwodowych/ rodzinnych  w których przedmiotem orzekania jest opieka nad małoletnimi dziećmi, jest opinia wydana przez Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów, w skrócie OZSS.  Co do zasady opinia potrzebna jest wtedy, gdy między rodzicami istnieje spór co do tego kto i w jakim zakresie ma objąć opiekę nad dziećmi.

Często boimy się badań rodzinnych na które kieruje na sąd – i słusznie.

Zastanawiamy się jak się do nich przygotować i co może się tam zdarzyć. Boimy się tego że okaże się że mamy jakieś zaburzenie albo chorobę. I oczywiście że tak się też zdarza jednakże trzeba mieć na uwadze dobre przygotowanie do badań.

Nie mówię tutaj żeby oszukiwać kogoś bądź nie mówić prawdę.

Pierwsze dobre wrażenie jest bardzo ważne. Stąd też chciałabym państwu powiedzieć co może się zdarzyć na takich badaniach.

Zacznijmy od początku w pierwszej kolejności musicie wiedzieć że Wniosek sądu który kieruje was na badania musi być doprecyzowane. Już tłumaczę o co chodzi – przyszła niedawno do mnie klientka która chce sprawować stałą pieczę nad dzieckiem zaś ojcu chce określić kontakt. Jej pełnomocnik przez przypadek tak skonstruował wniosek iż zapytał się czy opieka naprzemienna jest skazana? A zatem jeżeli OZSS ma pytanie czy opieka jest naprzemienna wskazana to odpowiedz jaka będzie ?

Dlatego pytania które się kieruje do OZSS są muszą być bardzo Precyzyjne. Poniżej zamieszczę wam kilka pytań które ja osobiście zadaje  w przypadku gdy ojciec ma utrudniony kontakt z dzieckiem i podejrzewa że może być dziecko manipulowane przez drugiego z rodziców. 

 

PYTANIA DO OZSS

 1. Jakie kwalifikacje mają rodzice ?
 2. Aktualny stan zdrowia matki ?
 3. Jaka jest wola małoletniego dziecka w zakresie kontaktów z rodzicami ?
 4. Czy któreś z rodziców indukuje małoletnie dziecko w zakresie odmowy kontaktów
 5. Jakie są przyczyny ze strony dziecka w zakresie braku kontaktu ?
 6. Jakie ma znaczenie brak kontaktu z małoletnim dzieckiem ?
 7. Jak należy pomóc w nawiązaniu kontaktów ?
 8. Czy kontakty powinny być pod nadzorem osób trzecich ?
 9. Czy jest konieczność udziału osób trzech w kontaktach ?
 10. Czy kontakty mogą odbywać się bezpośrednio z rodzicem ?
 11. Czy dziecko tęskni za kontaktem z rodzicem ?
 12. Czy rodzic ma kompetencje wychowawcze ?

Jeżeli chodzi o przygotowanie do badań to uważam że musicie być prawdziwi.Przede wszystkim metod badawczych jest ponad 60 (z mojej informacji). Poniżej zamieszczę wam pytania które dotyczą kompetencji wychowawczych które podczas badań mogą się zdarzyć.

Oprócz badań w zakresie waszych kompetencji wychowawczych najważniejsze jest to jaka jest między wami sytuacja czy ktoś manipuluje dzieckiem? Czy jest konflikt między wami? Czy być może ktoś objawia  zaburzenia osobowości? Dlatego to jest ważne jak zachowamy się podczas tych badań.

Zawsze powtarzam to swoim klientom że spokój nas uratuje. Dlatego uważam że wskazane jest na takich badaniach abyśmy byli zrównoważeni i spokojni, często idziemy na badanie jak do psychologa i nagle chcemy wszystko wyrzucić z siebie. To nie jest takie miejsce. Pamiętajmy że są to badania.

 

PRZYKŁADOWE PYTANIA JAKIE MOGĄ SIĘ ZDARZYĆ.

Najczęściej pytania są w zakresie testów. Kilka przykładowych.

-Ciągle staram się kontrolować moje dziecko, aby postępowało zgodnie z moimi życzeniami…….- Pozwalam mojemu dziecku samemu uczyć się radzenia sobie w różnego typu sytuacjach…..Łatwo tracę cierpliwość w postępowaniu z dzieckiem….Często spędzam czas z moim dzieckiem i chętnie nawiązuję z nim kontakt – bawię się, rozmawiam…Często prawię mojemu dziecku „kazania” na temat tego, jak się zachowuje….Staram się często dawać mojemu dziecku do zrozumienia, że je kocham…. TAK NIE RACZEJ TAK RACZEJ NIE ?

 

WAŻNE

Twoja postawa na badaniach jest kluczowa.

POSTAWA:

 •  SPOKÓJ
 • CIERPLIWOŚĆ
 • ZRÓWNOWAŻENIE
 • NIEWYPOWIADANIE SIĘ ŹLE O DRUGIM RODZICU

DLACZEGO NIE BYŁO KONTAKTÓW Z DZIECKIEM? – faktach

Niewskazana: postawa teatralna i chaotyczna!!!!

Zdystansować się do drugiego rodzica!!!!  NIE WSKAZANE  SĄ ZBYT SILNE EMOCJE.

CO MÓWIĆ ?

Mówić, iż dobro dziecka jest najważniejsze.

Niewskazane jest: negatywne wypowiadanie się o drugim rodzicu.  WARTO MOWIĆ FAKTY! nie pozwalać sobie na własną ocenę sytuacji.  Niech biegli po FAKTACH (Np. brak kontaktu) ocenią postawę drugiego rodzica.

 

NASTAWIENIE RODZICA DO DZIECKA

Dla przykładu:

Chce mieć kontakt z dzieckiem. Kocha…. Tęsknie…Nie wyobrażam sobie kontaktów w obecności osoby trzeciej, gdyż uczestniczyłem czynnie w życiu dziecka. I uważam ze jestem dobrym rodzicem. Chcę, aby kontakty były regularne, chcę, aby dziecko uczestniczyło w moim życiu, stworzyłem warunki dla dziecka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko przyjechało do mnie na weekend.

 

Często mam wrażenie że idziemy na badania jak do poradni psychologicznej, opowiadamy że jesteśmy załamani itp. Osobiście uważam że to nie jest dobre.

 W zakresie stanu psychicznego.

– im mniej mówimy tym lepiej

– nie chwalimy się że mamy stany depresyjne gdyż budzi to wątpliwości

– podstawa odpowiedzialna

– rodzic ma być odpowiedzialny !

 

 

Kategorie: dzieci

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń