Spis treści
Do rozwodu trzeba się przygotować!
Tak, do rozwodu trzeba się przygotować nie tylko prawnie, ale i mentalnie. W niniejszym wpisie zwrócę uwagę na kilka istotnych okoliczności – tak, abyś przeszedł przez postępowanie rozwodowe krok po kroku. W pierwszej kolejności musimy patrzeć na waszą sytuację kompleksowo, czyli zarówno na rozwód, jak i na podział majątku. Jakie są zagrożenia przy rozwodzie? Przede wszystkim pieniądze. Tak – to właśnie pieniądze dzielą i łączą ludzi.
Przygotowanie do rozwodu
Alimenty
Kilka istotnych okoliczności w sprawie alimentów. Pamiętajmy, iż alimenty to nie prezent, tylko faktyczny koszt utrzymania małoletnich dzieci. Wobec tego w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki jest koszt utrzymania dziecka. Nie zawsze rodzice mają płacić pół na pół, albowiem istotne jest to, jak wygląda ich sytuacja materialna. Sąd w toku przeprowadzenia postępowania dowodowego, czyli wykazania naszych zarobków, może uznać, że jeden rodzic powinien w większej wysokości partycypować w kosztach utrzymania małoletnich dzieci.
Ojciec zarabia dużo – jakie dostanę alimenty?
Często do mojej kancelarii przychodzą osoby, które mówią, że ojciec zarabia dużo i chce wysokie alimenty. Ja wszystko rozumiem, jednakże w pierwszej kolejności trzeba ustalić koszt utrzymania dziecka, albowiem to właśnie od tego zaczyna sąd. Wobec tego trzeba zacząć od sporządzenia tabelki, która określi, jakie są faktyczne koszty utrzymania dziecka.
Kiedy koszty utrzymania dziecka zostaną wyliczone, wówczas przechodzimy do kategorii nr dwa – jak rozdzielić koszty utrzymania dziecka. Sąd wówczas patrzy na sytuację materialną stron. Istotną okolicznością jest również to, jak wychowuje dziecko. Jeżeli ojciec jest zamożny, to pytanie – w jakim stopniu uczestniczy w wychowaniu dziecka? Ile czasu spędza z dzieckiem? I to jest ten moment, żeby się zatrzymać. Tak, sąd patrzy na wszystkie okoliczności w sprawie i sprawdza, ile czasu ojciec spędza z dzieckiem. Jeżeli tego czasu jest mało, może dojść do sytuacji, że sąd uzna, iż właściwe jest, aby ojciec partycypował w 90% w kosztach utrzymania dziecka.
Co z podziałem majątku?
Kolejna istotna okoliczność to podział majątku. Należy w takiej sytuacji zawsze zadbać o zabezpieczenie swoich interesów, aby nie żałować pewnych ruchów do końca życia. Często jest tak, że kierujemy się emocjami, co w sądzie nie jest korzystne.
Wina co do zasady nie ma większych konsekwencji przy podziale majątku. Jeżeli nie było między wami wspólności majątkowej, wówczas majątek, który każdy z małżonków zdobył, należy do nich z osobna – to, co małżonek zdobył, jest jego. Najczęściej ludzie nie zawierają intercyzy, czyli rozdzielności majątkowej, albowiem kiedy jest ślub i miłość, to wydaje się, że wszystko będzie jak w bajce. Niestety bajki szybko się kończą, wobec czego szybko przychodzi rozczarowanie.
Okazuje się, że albo mamy rozdzielność majątkową i wówczas drugi z małżonków nie ma prawa do naszego majątku – albo mamy wspólność majątkową i wówczas wszystko, co moje, to i twoje. Co do zasady dzielimy wtedy majątek pół na pół. Oczywiście jest możliwość nierównego podziału majątku, niemniej jednak aby stwierdzić, że mamy szanse na nierówny podział majątku, muszą być do tego naprawdę poważne podstawy prawne. Przepisy jasno określają, w jakich okolicznościach możemy żądać nierównego podziału majątku.
Do rozwodu trzeba się przygotować
Kontakty z dziećmi
Proponuję regulować kontakty z małoletnimi dziećmi, albowiem jeżeli dzieci są, to trzeba się liczyć z tym, iż często u dzieci zachodzi zjawisko pt. konflikt lojalnościowy. Skutkiem takiego zachowania może być odrzucenie przez dziecko jednego rodzica i faworyzowanie drugiego. Na przykład w sytuacji, kiedy ojciec odejdzie do kochanki, dziecko może się wycofać z relacji ojcowskiej i chronić swoją matkę. Wówczas w takich sytuacjach należy określić kontakty, albowiem może dojść do sytuacji, że stracimy więzi z dzieckiem. Działa to w obie strony – jeżeli jesteś matką, wówczas również warto pomyśleć o tym, żeby uregulować kwestie związane z kontaktami.
Władza rodzicielska
Istotna jest również inna okoliczność pt. władza rodzicielska. W zakresie władzy rodzicielskiej również trzeba się zastanowić, albowiem kiedy oboje rodzice będą mieli władzę rodzicielską, wówczas wszystkie kwestie związane z wyrobieniem paszportu, dowodu czy zapisaniem dziecka do szkoły muszą być podejmowane wspólnie. Przepis mówi, iż wymagana jest zgoda obojga rodziców. W sytuacji, gdy jeden z rodziców zostanie ograniczony we władzy rodzicielskiej, wówczas np. matka ma prawo do tego, żeby samodzielnie zapisać dziecko do szkoły albo podejmować decyzje w zakresie leczenia czy wyrobienia dziecku dokumentu. Dlatego też należy przemyśleć, co zrobić dalej, albowiem z praktyki wiem, że często w tym obszarze jest dużo problemów i po kilku latach ludzie zgłaszają się do mnie i proszą o uregulowanie władzy rodzicielskiej.
Do rozwodu trzeba się przygotować!
Czy istnieje jeden wzór pozwu?
Często szukamy w Internecie wzorów pozwu o rozwód, ale nie do końca jesteśmy świadomi, co jest tam napisane. Najczęściej wyszukiwane słowa w Internecie to: „wzór pozwu o rozwód” i „wzór odpowiedzi na pozew”. Czy jest coś takiego jak dobry wzór do rozwodu? Oczywiście, że nie, bo każda sytuacja jest inna.
Do jakiego sądu?
Każde zakończenie związku, czy to rozwodu, czy to związku partnerskiego, w szczególności kiedy są dzieci, musi być przemyślane. Należy krok po kroku określić cel i zabezpieczyć interes. Jeżeli jesteś w związku małżeńskim, a doszło między wami do rozstania, to czeka cię rozwód i w sprawie o rozwód można uregulować sprawy związane z dziećmi. Wtedy w jednym postępowaniu dzieje się wszystko, czyli rozwód, alimenty, władza rodzicielska i kontakty. Zupełnie inną sprawą jest podział majątku.
Natomiast jeżeli doszło do rozstania między partnerami, a jest dziecko, wówczas sprawy należy regulować w Sądzie Rejonowym. Sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej, kontaktów i miejsca pobytu małoletniego można uregulować w jednym postępowaniu. Natomiast jeżeli chodzi o alimenty, to niestety powództwo musi być oddzielne, albowiem zajmuje się tym inny wydział. Wobec tego musisz się liczyć z tym, że będą toczyły się dwie różne sprawy w Sądzie Rejonowym.
Przeczytaj więcej:
Rozwody w Polsce. 8 rzeczy, które musisz zrobić przed rozwodem