rozprawa rozwodowa

Rozprawa rozwodowa

Rozprawa rozwodowa

Czeka cię rozwód? Jaki jest twój cel? Zawsze, gdy rozmawiam ze swoimi klientami, zaczynam od sprecyzowania celu. Wyobraźmy sobie sytuację, że jesteś kobietą z trojgiem dzieci i chciałabyś rozwód. Mąż prowadzi firmę? Myślisz, że nic ci się nie należy? Bardzo się mylisz! Trzeba tylko więcej wiedzieć o twojej sytuacji majątkowej.

A może twój mąż to psychopata? Objawia zaburzenia narcystyczne i zastanawiasz się, w jakim kierunku idziecie? Wiesz, że jest coś nie tak, ale nie wiesz dlaczego. W końcu ktoś Ci powiedział lub gdzieś przeczytałaś, że masz do czynienia z osobą zaburzoną. Jesteś związana z taką osobą? Bardzo ci współczuję. Wiem, że przeżyłaś rollercoaster. Więcej o zaburzonym współmałżonku przeczytasz na: Zaburzenia narcystyczne.

Rozprawa rozwodowa – O czym pamiętać przy rozwodzie?

Przy rozwodzie nigdy nie zapomnij o:

  • sobie
  • dzieciach
  • swoich pieniądzach!!!

Co to znaczy nie zapomnieć o sobie? Przede wszystkim dbać o komfort psychiczny. Jeśli podejmujesz decyzję, iż czas rozstać się z małżonkiem, musisz w pierwszej kolejności zabezpieczyć swoje interesy.

Zawsze masz wybór w tym zakresie. Czeka Cię rozwód bez orzekania o winie albo z orzekaniem o winie. Jakie niesie to ze sobą konsekwencje? O tym opowiem w następnym akapicie.

Orzekać o winie czy nie? Typy rozwodów

Rozwód bez orzekania o winie może skończyć się na jednej rozprawie. Wszystkie kwestie zostaną wówczas uzgodnione. Nie ma konieczności powoływania kolejnych świadków i eskalacji konfliktów. Dzięki temu sprawy się nie przedłużą. Ty zaś będziesz mieć to już za sobą.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy jednak chcesz uzyskać korzyść. Wtedy wnosisz o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy, bo żądasz alimentów z uwagi na pogorszenie się sytuacji życiowej.

A co, jeśli drugi z małżonków nagle wystąpi z takim żądaniem? Gdy chcemy dochodzić winę i sąd uzna, że jeden z małżonków jest winny – zasądzi alimenty.

W jakich sytuacjach sąd zasądza alimenty?

Jeśli jeden z małżonków zostanie uznany za winnego, drugi może żądać alimentów. Ma prawo to zrobić także gdy pogorszyła się sytuacja majątkowa.

Reasumując – liczy się sposób, w jaki chcecie rozwiązać małżeństwo. Jest to szczególnie trudne, gdy jeden z małżonków jest chory. Warto wybrać kompromis dla dobra siebie i dzieci.

Rozprawa rozwodowa – Ile wynoszą alimenty?

Mówiąc o alimentach, bierzmy pod uwagę zarówno te na dziecko, jak i te na siebie. Zadbanie o interesy swoje i dziecka podczas rozwodu to ważna kwestia. Dlaczego masz odpuścić? Masz prawo do dobrego życia.

Ustalanie kontaktów z dzieckiem

Zróbmy to szybko i bezboleśnie, Ale moment – czy na pewno można to zrobić szybko? Wyobraźmy sobie taką sytuację, że strony nie określają sposobu kontaktów z małoletnimi dziećmi i ustalają – „kiedy będę chciał, to wezmę, kiedy dam to dam”. Nigdy to się nie sprawdza i wszyscy lądują później w Sądzie Rejonowym ze sprawą o ustalenie kontaktów. Dlatego ważne jest, żeby ustalić tę kwestię. Z mojego doświadczenia wynika, że pozwala to zapobiec sporowi między stronami. O tym, jak to zrobić, napiszę w kolejnym akapicie.

Kontakty z dzieckiem w praktyce

Zdarzają się osoby, które mówią, że nie chcą regulować kontaktów, bo po prostu chcą mieć dziecko, kiedy tylko będą chciały. „Wyjeżdżam za granicę i chcę przyjeżdżać, po prostu brać sobie dziecko. Nie jestem w stanie ustalić kontaktów”… Oczywiście ja to rozumiem. Może warto oddalić wniosek o ustalenie kontaktów, bo może to sprawiać ci dużo trudności. Gdy mieszkacie w jednym mieście i nie macie większych trudności z ustaleniem na sztywno kontaktu z dzieckiem, to proponuję to zrobić, albowiem później zawsze są nieporozumienia. Jak określić kontakty z dzieckiem? Jest to sytuacja indywidualna. Warto znaleźć kompromis.

Dogadać się po rozwodzie – czy to możliwe?

Wszystko zależy, w jakich godzinach pracy pracujesz czy masz możliwość ustalenia stałych godzin kontaktu. Najczęściej praktykowane jest określenie kontaktów ten sposób, że dziecko zostaje z jednym z rodziców, drugi widzi się z dzieckiem raz albo dwa razy w tygodniu oraz co drugi weekend. Pamiętajcie o tym, żeby nie stracić więzi z dzieckiem. Niestety dochodzi niekiedy do sytuacji, w której to dziecko wycofuje się, ponieważ doznaje konfliktu lojalnościowego. Słyszałeś kiedyś o syndromie Gardnera? Czy wiesz, że dziecko, które widzi skonfliktowanych rodziców, wybiera jednego rodzica, zaś drugiego odrzuca? Rozwód to również konsekwencje na przyszłość.

Rozprawa rozwodowa – Podsumowanie

Oczywiście życie jest jedno i trzeba się nim cieszyć. Czasami jednak rodzina jest tak roztrzaskana, że nie ma co zbierać i rozwód jest jedną z najlepszych opcji. Powód jest prosty – dzieci nie będą już widzieć skonfliktowanych rodziców. Dzieci nie mogą wiedzieć o szczegółach postępowania, bo jest to niewskazane dla ich psychiki. Należy zauważyć, iż dla wszystkich konflikt okołorozwodowy jest trudnym czasem. Nie tylko ciebie to spotyka.

Obserwując zachowanie moich klientów stwierdziłam, iż po trzech miesiącach od podjęcia konkretnych decyzji o rozwodzie zaczęli zupełnie inaczej patrzeć na swoje małżeństwo. Musimy wiedzieć, że niektóre osoby bardzo wszystko przeżywają. Podjąłeś decyzję o rozwodzie, a nadal się denerwujesz? To tylko kwestia czasu!

Trzeba walczyć o siebie, patrzeć na swoje dobro, zabezpieczyć swoje finanse oraz przeanalizować swoją sytuację majątkową. W niektórych sytuacjach nie znajdziesz w internecie żadnej odpowiedzi. Profesjonalny pełnomocnik musi poznać ciebie oraz twoją historię. Pomaga to dopasować przebieg konsultacji do stanu faktycznego i prawnego. Ja jako adwokat od wielu lat pomagam ludziom w trudnym okresie ich życia. I wiem jedno – trzeba walczyć do końca i być silnym. Powodzenia!

 

Przeczytaj więcej:

Jak wygląda rozwód? Sprawa rozwodowa?

Problemy przy rozwodach. Pytania klientów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń