Rozwód i podział majątku

Rozwód i podział majątku.

Dzień dobry, przede mną sprawa o rozwód i podział majątku. Niestety walka będzie ostra. Mamy kilka nieruchomości, dodatkowo ja mam firmę w Warszawie i nie chcę dać żonie pieniędzy. Co robić? Jak podzielić majątek? Ile trwa podział?

Zacznijmy od początku.

W trakcie związku małżeńskiego powstaje wspólnota majątkowa.

Jeżeli nie ma rozdzielności, wszystkie dobra materialne powstałe po ślubie należą do obojga małżonków. Są oczywiście wyjątki.

Przy rozwodzie dochodzi do podziału.

Ważne jest, że podziału majątku można dokonać przed rozwodem i w czasie rozwodu. Jednakże najczęściej strony decydują się na podział po rozwodzie.

Możemy również szybko i zgodnie zrobić to przed notariuszem. Osobiście polecam taką formę, gdyż szybko rozwiązuje wasze problemy. Do tego potrzebna jest jednak zgoda obu stron, a z tym bywa różnie.

Jednakże sprawy się komplikują, kiedy nieruchomości są obciążone kredytami. Wtedy należy mieć plan A i B. Kredyt Mieszkanie w Warszawie Rozwód

Rozwód – Jak dzielić majątek?

Podzielić majątek można na dwa sposoby.

Pierwszy –  zawarcie ugody z byłym małżonkiem. Drugi – sprawa sądowa. Jak wiemy, sprawy sądowe mogą trwać bardzo długo. 

Nadto, podział w sądzie wiąże się najczęściej z wysokimi kosztami, wizytami w sądzie i emocjami podczas procesu.

Rozwiązanie ugodowe jest oczywiście znacznie szybsze i tańsze.

Musimy również pamiętać, że małżonek może żądać nierównego podziału majątku. Jednakże pamiętajmy, iż nie wszystko wchodzi w skład majątku. 

Rozwód i podział majątku – Małżonek ma firmę?

Jeżeli małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa posiadali wspólność majątkową i jeden z małżonków rozpoczął prowadzenie firmy – to taka firma stanowi majątek wspólny małżonków.

To, co zostało zakupione przed zawarciem małżeństwa, jest majątkiem osobistym. Po zawarciu małżeństwa wchodzi już do majątku wspólnego.

Wato dodać… Przy rozwodzie zawsze możesz skorzystać z mediacji! Minimalizuje konflikty i pozwala dojść w prosty sposób do porozumienia. Są to drzwi do rozwiązania konfliktów w sposób, który jest dla ciebie satysfakcjonujący.

Nie zamykaj się na ta możliwość!

Przeczytaj więcej:

Podział majątku przez małżonków

Podział majątku. Jak podzielić majątek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń