Spis treści
Uprowadzenie dziecka
Między rodzicami bardzo często dochodzi do konfliktów w zakresie miejsca pobytu małoletniego dziecka. Niekiedy ma miejsce uprowadzenie dziecka. Kiedy można stwierdzić, że do niego doszło?
Przede wszystkim najważniejsze jest prawomocne postanowienie w tym zakresie – konieczne jest zatem ustalenie przez sąd miejsca pobytu małoletniego dziecka oraz kwestii związanych z władzą rodzicielską. Jeżeli natomiast postanowienie albo wyrok jest prawomocny, zaś drugi rodzic bez zgody sądu przetrzymuje dziecko i ukrywa się z nim, wówczas dochodzi do przestępstwa z artykułu 211 Kodeksu karnego.
Masz problem? Znajdź dobrego adwokata!
Uprowadzenie dziecka – Jakie okoliczności są kluczowe?
Zanim będzie można mówić o popełnieniu przestępstwa, muszą być uregulowane pewne kwestie. W pierwszej kolejności należy ustalić miejsce pobytu małoletniego dziecka, a ponadto drugi rodzic musi mieć ograniczoną władzę rodzicielską.
Bardzo często na początkowym etapie sąd nie chce bez podstaw ograniczać władzy rodzicielskiej. Dlatego niekiedy trzeba zrobić to częściowo, czyli najpierw określić miejsce pobytu małoletniego dziecka, a później na podstawie odpowiednich dowodów złożyć wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej w trybie zabezpieczenia. Co to oznacza? Wydanie postanowienia w trybie zabezpieczenia to nic innego, jak wydanie postanowienia na czas trwania postępowania. Dopiero po spełnieniu tych wszystkich okoliczności można mówić o uprowadzeniu.
Pamiętajmy ponadto, iż sąd okręgowy, który rozstrzyga sprawy związane z rozwodem, nie zajmuje się sprawami dotyczącymi postępowań karnych. Dlatego też należy w postępowaniu karnym założyć odrębną sprawę i w tym zakresie kontynuować swoje żądanie, prowadząc sprawę karną z artykułu 211 Kodeksu karnego.
Przestępstwo z art. 211 kk. – Jak brzmi przepis?
Kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Nie ulega wątpliwości, że odpowiedzialność za przestępstwo z art. 211 k.k. jeden z rodziców dziecka może ponieść tylko wówczas, gdy jego władza rodzicielska została ograniczona lub gdy został jej pozbawiony (uchwała Sądu Najwyższego z 21 listopada 1979 r. VI KZP 15/79, OSNKW 1980, z.1, poz. 2). W przeciwnym razie oboje rodzice są osobami „powołanymi do opieki nad małoletnim poniżej lat 15” w rozumieniu tego przepisu.
Uprowadzenie dziecka – Czy można zmienić postanowienie?
Wszystko jest kluczowe i opiera się na postanowieniu sądu. W sytuacji, gdy dziecko ma odmienne zdanie, postanowienie może w każdej chwili ulec zmianie. Sąd będzie rozpatrywał sytuację rodzinną stron i być może nie wyda pewnych postanowień bez powołania Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów. Sprawy związane z uprowadzeniem dziecka oraz regulacją prawną tych kwestii w sądzie są niezwykle skomplikowane. Kluczowe jest, czy w tym zakresie są wszystkie postanowienia sądu, dzięki którym można żądać dochodzenia odpowiedzialności z artykułu 211 Kodeksu karnego.
Więcej o badaniach OZSS dowiesz się z tego wpisu -> Mąż zabrał mi dzieci. Czekają mnie badania OZSS
Przestępstwa uprowadzenia małoletniego nie może popełnić osoba mająca pełnię władzy rodzicielskiej nad tym małoletnim.
Więcej wpisów, w których poruszam kwestie związane z dziećmi: