Przejdź do treści

Mąż nie chce rozwodu!!!

  • przez
mąż nie chce rozwodu

Mąż nie chce rozwodu

Z życia wzięte

Został złożony pozew o rozwód, w którym to powódka, żona, chce rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie, jednak mąż nie chce rozwodu i złożył wniosek o oddalenie powództwa. Dlaczego? Zdaniem pozwanego nie ustały więzi między stronami. Twierdzi, że kocha żonę. Ponadto mężczyzna ma zakaz zbliżania, a ewentualnie wnosi o orzeczenie rozwodu z winy.

Jak rozwiązać problem?

Sąd pierwszej kolejności będzie chciał ustalić, czy faktycznie między stronami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Istotne jest wskazanie, kiedy nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego. Chodzi tutaj o więzi: fizyczną, duchową i gospodarczą.

Jeżeli strony mieszkają ze sobą, można uzasadnić, iż nie wykonywały razem żadnych czynności gospodarczych w domu. Jednak ze względu na wspólne miejsce zamieszkania i wspólnych dzieci niemożliwe było całkowite rozdzielenie tych funkcji.

Reasumując, ważne jest, aby sąd ustalił, że między stronami nie ma żadnych szans.

Jedno z nas chce rozwodu, a drugie nie

Jeżeli jedna ze stron chce ratować małżeństwo, druga zaś definitywnie powie, że nie – sąd będzie procesował. A co, jeżeli jedna ze stron będzie chciała ratować małżeństwo, a druga będzie miała wątpliwości w tym zakresie? Wówczas może się zdarzyć, że sąd faktycznie oddali niniejsze powództwo.

Dlatego w sytuacji, kiedy jedna ze stron chce oddalenia całkowicie powództwa, należy definitywnie i z całą pewnością potwierdzić swoje stanowiska zawarte w pismach. Nie kocha się drugiej osoby, nie chce się z nią żyć i definitywnie jest to koniec. Od wielu miesięcy nie łączą nas więzi małżeńskie i nie chcemy utrzymywać dalej małżeństwa.

Wobec tego trzeba tutaj bardzo być precyzyjnym.

Tu chodzi o dzieci

Jeżeli są małoletnie dzieci, to sąd głównie będzie opierał się na tym obszarze. Będzie też pytał, czy dzieci są przygotowane do rozwiązania małżeństwa i czy wiedzą, że rodzice się rozwodzą. Dlatego też mając dzieci, trzeba powiedzieć sądowi, że są do tego przygotowane. W praktyce oznacza to, że dostały odpowiednie wsparcie. Ma ono służyć łatwiejszemu pogodzeniu się z tą sytuacją. Jeżeli w rodzinie dochodziło do przemocy psychicznej i fizycznej, trzeba stwierdzić, iż najlepszym rozwiązaniem dla dzieci jest rozwód. Dlaczego? Dzieci potrzebny jest spokój. Kiedy widziały kłócących się rodziców, ich dobro było zagrożone.

Jak przygotować dzieci do rozwodu?

Stąd też w takiej sytuacji trzeba definitywnie stwierdzić, że dzieci są przygotowane i wiedzą o tym, że rodzice się rozstają i rozwodzą. To jest bardzo ważne, albowiem jeżeli dobro dzieci jest zagrożona i dzieci nie są przygotowane do rozwodu, wówczas może zdarzyć się sytuacja, że sąd będzie chciał definitywnie oddalić powództwo.

Jeżeli sąd uzna, że między stronami ustały więzi małżeńskie przejdzie do pytań. W pierwszej kolejności odpowiada strona powodowa. Pytania w pierwszej kolejności dotyczą

-daty i miejsca zawarcia związku małżeńskiego,

– momentu ustania więzi małżeńskiej,

  • współżycia,

– prowadzenia gospodarstwa  domowego,

– istnienia więzi duchowej między stronami.

Te pytania są bardzo istotne, albowiem sąd musi uznać, iż między państwem nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.

Jaki jest okres rozkładu pożycia małżeńskiego?

Uznaje się, że ten okres nie może być mniejszy niż sześć miesięcy, jednakże w niektórych okolicznościach ten okres można zmniejszyć do trzech miesięcy, albowiem wtedy już zaistnieją przesłanki, w których to sąd może stwierdzić, iż faktycznie doszło do trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego.

Jeżeli strony ze sobą mieszkają, to trzeba definitywnie stwierdzić, iż mimo to, że strony mieszkają ze sobą jednak, że prowadzą oddzielne gospodarstwa domowe, zaś pewne rzeczy elementy były wspólne, albowiem wspólnie Wychowywaliście dzieci i z różnych względów finansowych nie było możliwości wcześniej, aby złożyć pozew o rozwód.

Ile wynoszą alimenty?

Osoba ubiegająca się o alimenty na rzecz swoich dzieci będzie dokładnie pytana o koszty związane z utrzymaniem dzieci. Dlatego w tym obszarze trzeba bardzo dobrze się przygotować. Koniecznie należy zapoznać się z wyliczeniem zawartym w pozwie o rozwód. Tam znajdują się wartości, które trzeba dobrze znać. Sąd może pytać jaką kwotę powódka wydaje na dzieci w zakresie wyżywienia,  edukacji czy obuwia i odzieży. To wszystko jest bardzo istotne.

Reasumując, trzeba dokładnie znać wartości poszczególnych elementów składających się na koszty utrzymania małoletnich. Strona powodowa musi znać te rzeczy na pamięć i mówić konkretnie. Nie preferowane są odpowiedzi  typu: nie pamiętam, nie wiem.

Jak ustalić kontakty z dziećmi, gdy mąż  chce rozwodu?

Więcej o kontaktach w artykule: Rozprawa rozwodowa.

Kontakty istotne jest również to, aby strona powodowa bardzo dokładnie zapoznała się z treścią pozwu, albowiem są tam określone konkretne elementy w zakresie kontaktów.

Nadto sąd winien ustalić minimum dwie przyczyny rozpadu pożycia małżeńskiego.   Sąd wnikliwie będzie pytał, dlaczego nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego i czy na pewno ten rozpad ma charakter trwały i zupełny. Wobec tego należy wskazać, iż w rodzinie dochodziło do przemocy fizycznej i psychicznej, dodatkowo między stronami występowały często konflikty. Te konflikty doprowadziły do rozpadu małżeństwa.

Nadto małoletnie dzieci również chciały, aby rodzice się rozstali, albowiem były zmęczone regularnymi kłótniami w domu.

 

Przeczytaj więcej:

Nie chcę rozwodu Adwokat. Historia z Warszawy. Agnieszka nie chce rozwodu

Jak się rozwieść?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń