toksyczne małżeństwo

Toksyczne małżeństwo i rozwód

Toksyczne małżeństwo i rozwód

Wiele osób wchodzi w toksyczne małżeństwo, mimo iż nie powinni… Z tego małżeństwa rodzą się wspaniałe dzieci, a problemy są coraz większe. We wszystkim trzeba znaleźć dobre strony, a najczęściej dobrą stroną są dzieci. Jednakże jeżeli związek był od początku toksyczny, wówczas przychodzi czas, aby się rozstać. To często kobiety dochodzą do wniosku, że nigdy nie powinny wyjść za mąż za tego człowieka…

W końcu kobieta staje przed ważną decyzją – musi zdecydować o dalszych losach swojego życia i dzieci. Odpowiada sobie na kilka poważnych pytań – czy chce żyć w tak toksycznej relacji? Czy chce żyć z tym mężczyzną? Czy chce, aby dzieci słyszały awantury? Zastanawia się, dlaczego ich małżeństwo tak wygląda, dlaczego mąż o wszystko ją obwinia, jest niezadowolony i sfrustrowany, a świat kręci się wokół niego? Często kobiety zastanawiają się, czy to jest normalne, czy to jest znęcanie… Formy znęcania są różne, począwszy od karania ciszą, po przemoc fizyczną.

Toksyczne małżeństwo

Jednakże jako prawnik mogę powiedzieć ci jedno – przede wszystkim jeżeli wiesz, że jesteś w toksycznej relacji, to dzieje się coś niepokojącego. Być może twój małżonek cierpi na jakieś zaburzenie, które powoduje, że nie może żyć w normalnej, zdrowej relacji. Warto spojrzeć na swoje małżeństwo w ten sposób i znaleźć problem. Być może trafiłaś na rycerza na białym koniu, który tak naprawdę tylko udawał i okazało się, że jest narcyzem. Wszystkim kobietom na początku wydaje się, że jest to najlepszy człowiek na świecie. Zawsze robi z siebie ofiarę i byłe kobiety stawia w złym świetle. Warto wtedy zastanowić się, czy tak faktycznie jest?

Facet – troje dzieci, każde dziecko z inną kobietą, dwie żony, trzecia partnerka. Z żadną związek mu nie wyszedł i uważa, że wina leży po stronie kobiet. Warto zweryfikować, czy tak faktycznie jest. Opowiada, że jest idealnym ojcem, dba o dzieci ponadprzeciętnie, dużo na nie łoży i dlatego nie ma pieniędzy. A wszystkie kobiety, które dotychczas poznawał, są złe. Tylko ty jesteś idealna, tylko ty jesteś jego miłością. Tak się zaczyna najczęściej pierwszy kontakt z narcyzem.

Związek z narcyzem kończy się najczęściej sprawami w sądzie oraz zniszczoną psychiką. Dlaczego? Ponieważ narcyz zawsze będzie chciał przekonać cię o tym, że z tobą jest coś nie tak. Zawsze będzie powtarzał, że jesteś chora psychicznie (to jest jego ulubiony tekst). Czy słyszałaś kiedyś od swojego męża, że jesteś chora psychicznie? 

Toksyczne małżeństwo

„Beze mnie zginiesz, beze mnie sobie nie poradzisz. Zobacz, jak dużo dla ciebie robię, wszystko dla ciebie robię, dzisiaj nawet zmyłem trzy talerze…”. Zwróć uwagę, że narcyz lubi mówić o tym, jaki on jest wspaniały i co zrobił. Zwróć również uwagę na to, co ty robisz w tym małżeństwie i jak bardzo jesteś wartościowa. Należy również mieć na uwadze, iż z narcyzami najczęściej łączą i zakochują się kobiety o obniżonym poczuciu wartości. Wszystkie terapie i psychoterapie mówią, że w pierwszej kolejności trzeba zacząć od siebie. Ty jako kobieta, która chce wyjść z toksycznego związku, najpierw musisz sobie uświadomić, że jesteś wartościowa.

Jestem zaskoczona, kiedy spotykam się ze swoimi klientkami, które naprawdę są bardzo wartościowymi kobietami, a ich poczucie pewności siebie jest na poziomie – 50. Mimo że są zaradne, ciężko pracują, zarabiają, dbają o dom i wychowują dzieci – boją się, że sobie nie poradzą. Przez wiele lat narcyz im mówił, jak bardzo są toksycznymi i słabymi kobietami, zaś bez niego sobie nie poradzą. A pamiętaj, że kłamstwo wypowiedziane 10 razy staje się prawdą. A może znasz techniki manipulacji? Techniki kotwiczenia? Narcyz to niesamowity manipulant. Przez wiele lat mógł kotwiczyć ci w głowie, że on jest idealny, a ty masz być szczęśliwa, że z nim jesteś. Jeżeli kiedykolwiek słyszałaś od swojego męża, że on jest idealny, a ty jesteś chora psychicznie, to wiedz jedno – kotwiczy ci w głowie te wszystkie myśli, które doprowadziły cię do tego, że teraz twoja pewność jest bardzo niska.

Toksyczna relacja

Odpowiedz sobie, czy gdyby odszedł i płacił wysokie alimenty, to byłabyś zadowolona? Być może to jest twój cel? Odpowiedz sobie na pytanie czego oczekujesz w życiu, czego tak naprawdę pragniesz. Ustal swoje potrzeby według swojego oraz termin, w jakim chcesz to osiągnąć. Nie pozwól, aby ktokolwiek wpływał na twoje decyzje. Wielu psychoterapeutów mówi, iż od narcyza trzeba odejść samemu, gdyż w sytuacji, kiedy to narcyz cię zostawi, będziesz bardzo cierpiała.

Techniką, jaką stosują narcyzi, jest zawsze przerzucanie winy na ciebie. Pamiętaj, że znajdzie na ciebie 100 argumentów i powie, że wina leży po twojej stronie. Dlatego takiej sytuacji cierpisz, bo nie zgadzasz się z tym, że to twoja wina i nie rozumiesz, dlaczego tak postąpił. Jeżeli wiesz, że ten związek nie ma przyszłości, to musisz znaleźć w sobie siłę i odejść.

Już w trakcie związku małżeńskiego musisz mieć plan co do tego, w jakim stylu chcesz rozwiązać małżeństwo. Zaplanuj czy chcesz, żeby to był rozwód bez orzekania o winie czy z dochodzeniem winy.

Tak, to bardzo ważne, ponieważ jeżeli chcesz wygrać z narcyzem, to przede wszystkim musisz wiedzieć, że niezbędne są dowody w sprawie. Narcyzi to bardzo uroczy mówcy, którzy z pewnością będą chcieli przekonać sąd, że to oni są ofiarą. Dzięki swojej charyzmie i urokowi będą chcieli zaznaczyć przed sądem, że są ofiarą, zaś ty jesteś chora psychicznie. Dlatego jeżeli chcesz wygrać przed sądem, to przede wszystkim musisz mieć silne dowody. W tym celu ludzie często nagrywają to, co mówi narcyz.

Rozwód

Dzięki temu będziesz mogła przedstawić przed sądem, jak faktycznie wygląda rzeczywistość.

Dodatkowo często narcyzi to mężczyźni, którzy dużo zarabiają, dzięki swoim władczym predyspozycjom chcą być liderami, stąd też często są menadżerami, dyrektorami, czy prezesami.

Wyobraźmy sobie prezesa dużej spółki, który bardzo dobrze zarabia. Stoi przed sądem w garniturze i twierdzi, że wszystko, co złe, to twoja wina, gdyż on ciężko pracował, dba o was i nigdy nic złego przeciwko rodzinie nie zrobił. Okazuje się, że kiedy wracał w garniturze do domu, to znęcał się nad tobą psychicznie i wylewał swoje frustracje właśnie na tobie. Bez dowodów ciężko będzie przekonać sąd, kto ma rację. Dlatego musisz się dobrze do tego przygotować, zadbać o wszelkie możliwe dowody i oczywiście panować nad emocjami. Oczywiście będzie ci łatwiej z pomocą dobrego pełnomocnika, który wie, czego się spodziewać po takich osobach.

 

Przeczytaj więcej:

Rozwód z osobą toksyczną

Rozwody z narcyzami. Czy z narcyzami da się wygrać rozwód? Tak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń