Przejdź do treści

Rozwód z alkoholikiem

  • przez
Rozwód z alkoholikiem

Rozwód z alkoholikiem

Alkohol jest obok narkotyków jedną z najpopularniejszych używek. Szacuje się, że około 20 – 30% małżeństw rozpada się właśnie z powodu alkoholu. W tym artykule opowiem o nałogu alkoholowym z perspektywy adwokata od rozwodów oraz przedstawię możliwości, które można wykorzystać podczas rozprawy. Chcesz wiedzieć, jak wygląda rozwód z alkoholikiem? Przeczytaj koniecznie ten wpis!

Od błogostanu do agresji. Rozwód z alkoholikiem z perspektywy adwokata

Alkohol jest niezwykle powszechną w społeczeństwie używką o działaniu odurzającym. Tuż po spożyciu wywołuje przyjemne odprężenie, a później… Kończy się różnie. Jedna osoba ma umiar, więc powie stop w odpowiedniej chwili. Druga natomiast wpadnie w cug i zupełnie się w alkoholu zatraci. Zacznie się standardowo: to tylko 1 kieliszek. Później tych kieliszków będzie więcej i więcej… Nawet nie będzie dopuszczała do siebie myśli, że regularne zażywanie ulubionego trunku może przerodzić się w alkoholizm. Tu zaczyna się problem.

Choroba alkoholowa bardzo negatywnie wpływa na rodzinę oraz związek. Nałogowe picie powoduje, iż ustają wszystkie więzi łączące małżonków. Ponadto alkoholizm nie zawsze przesądza o tym, że sąd orzeknie rozwód z wyłącznej winy osoby uzależnionej. Wszystko zależy od tego, jakie dowody ma druga strona. Jeżeli alkoholik będzie walczył i miał dowody przeciwko nam, sąd stwierdzi, że wina należy do obojga stron. O materiale dowodowym przy rozwodzie z alkoholikiem napiszę poniżej.

Jakie dowody warto wskazać przy sprawie rozwodowej z alkoholikiem?

Przygotowując się do rozprawy, warto zgromadzić dowody takie jak:

  • notatki policyjne
  • dokumenty z Niebieskiej Karty
  • zeznania rodziny, świadków, rodzeństwa, rodziców
  • dokumenty świadczące o tym, że osoba jest chora, np. zaświadczenie od terapeuty uzależnień lub psychiatry

Co więcej, sąd będzie też opierał się na naszym przesłuchaniu. Przesłuchanie jest kluczowe w sprawie o rozwód. O tym, jak się ma alkoholizm do podziału majątku, przeczytasz poniżej.

Czy alkoholizm ma znaczenie przy podziale majątku?

Niestety, kwestia winy nie jest istotna przy podziale majątku. Czasem sąd zwraca uwagę,  jaka jest sytuacja majątkowa stron. To, że rozwód zostanie orzeczony z wyłącznej winy uzależnionego, nie przesądza o tym, że dostaniesz np. dom. Jeżeli będzie sprawa o podział majątku, sąd może uznać, że należy go spłacić. Ponadto, eksmisja alkoholika możliwa jest wyłącznie wskutek rozwodu albo nieprawidłowego zachowania. Co to oznacza w praktyce?

W sytuacji, gdy alkoholik znęca się nad rodziną, musisz najpierw zawiadomić właściwe służby, a potem wnieść o jego eksmisję oraz zakaz zbliżania. Może o tym orzec sąd. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Jak przygotować pozew o rozwód z alkoholikiem? Temu będzie poświęcony następny akapit.

Jak napisać pozew o rozwód z winy alkoholika?

Pisząc pozew, musimy załączyć do sprawy rozwodowej niezbędne dokumenty oraz listę świadków, którzy wskażą okoliczności. W treści dokumentu należy wskazać:

  • Czas trwania uzależnienia,
  • Co się zmieniło od czasu, odkąd partner wpadł w nałóg,
  • Sytuację dzieci,
  • Częstotliwość spożywania alkoholu,
  • Skutki, jakie  niesie ze sobą choroba, np. opisać kłótnie w małżeństwie. Czy po alkoholu dochodziło do agresji? Jeżeli tak, to należy również opisać te napady agresji.
  • Czy próbowaliście znaleźć porozumienie między sobą,
  • Czy dochodziło do sytuacji, w której jedna ze stron chciała leczenia,
  • Ustalić zakres kontaktów i wysokość alimentów.

Wyżej wymienione elementy pozwu są niezbędne, aby sąd przychylił się do prośby o eksmisję i zakaz zbliżania. Jego sporządzenie możesz również zlecić swojemu adwokatowi. O alimentach i kontaktach napiszę poniżej.

Rozwód z alkoholikiem

Alimenty

„Przecież on nie pracuje i wszystko przepija. Z czego będzie płacił?”. Ile razy słyszałam to od swoich klientek przed rozprawą… To bardzo powszechne, lecz niestety błędne przekonanie. Myśląc w ten sposób i wnioskując o niskie kwoty świadczenia, utwierdzasz go tylko w tym, że nic nie musi. Fakt, że alkoholik nie pracuje, absolutnie nie zwalnia go z płacenia alimentów.

Jak już pisałam wcześniej, sąd w czasie rozprawy analizuje dowody i dostosowuje wysokość świadczenia do możliwości finansowych pozwanego. Moim zdaniem nie ma powodu, żeby żądać niskich alimentów tylko dlatego, że ktoś jest uzależniony od alkoholu. Kto wie, może dzięki pracy weźmie się za siebie i zacznie się leczyć? Liczy się przede wszystkim dobro twoje i dzieci. Nie zapominaj o tym.

Rozwód z alkoholikiem

Nadużywanie alkoholu zniszczyło już niejeden związek. Nie na wszystko jednak mamy wpływ. Warto znać swoje prawa i korzystać z profesjonalnej pomocy. Jeśli takiej potrzebujesz – zapraszam cię na konsultację!

 

Przeczytaj więcej:

Uzależnienie a rozwód

Znęcanie się nad rodziną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń