Uzależnienie a rozwód

Uzależnienie a rozwód

Uzależnienia

Uzależnienie a rozwód. Twój współpartner często sięga po używki? Przestał interesować się domem i rodziną? Masz już dość jego wybryków, kiedy jest pod wpływem? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco – ten artykuł jest dla ciebie! Dowiesz się, jak możesz rozwiązać małżeństwo z osobą uzależnioną. Zapraszam do lektury!

Co mówi prawo na temat uzależnienia?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że rozwód może być orzeczony, gdy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Co to znaczy „rozpad”? Czemu „trwały i zupełny”? Przez rozpad więzi rozumie się ustanie stosunków między małżonkami w aspekcie duchowym, fizycznym i gospodarczym. Mówiąc jeszcze prościej – małżonkowie nie śpią ze sobą, różnią ich poglądy i często każdy żyje na własny rachunek. Pośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy może być właśnie uzależnienie jednego z partnerów. Jak to przedstawić w sądzie, dowiesz się w kolejnym akapicie.

Jak w czasie rozwodu opowiedzieć o uzależnieniu?

Tak jak już pisałam wcześniej, w rozprawie rozwodowej liczą się przede wszystkim dowody i fakty. Uzależnienie może być potraktowane przez sąd jako powód rozwiązania małżeństwa. Aby tak się stało, powód musi przedstawić sądowi całą sytuację. Dlaczego? Żadne przepisy nie regulują przyczyn rozpadu małżeństwa. Podczas przesłuchania mów do sądu konkretnie.

Przykładowe wypowiedzi:

  • Wysoki Sądzie, pod wpływem dopalaczy mąż rzucił we mnie nożem. Nóż przeciął mi łuk brwiowy i uszkodził policzek.
  • Podczas imprezy u znajomych, żona po kilku kieliszkach nagle stanęła na krześle i zaczęła obnażać się w obecności wszystkich.
  • Pieniądze przeznaczone na przedszkole córki mąż regularnie przegrywał na automatach. Po trzech miesiącach zalegania z opłatą czesnego córka została wydalona z przedszkola, co bardzo niekorzystnie wpłynęło na jej rozwój emocjonalny. Dziecko pozostaje pod opieką psychologa.

Nie zapomnij oczywiście o dołączeniu dowodów takich jak: obdukcja, opinia psychologiczna, wezwania do zapłaty itp.

Uzależnienie a rozwód

Czy uzależnienie zwalnia z obowiązku płacenia alimentów?

I jeszcze jedno – nie miej wobec współpartnera żadnych skrupułów w kwestii alimentów. Brak chęci do walki z nałogiem to jego decyzja. Płacić musi. Ty zasługujesz na godne życie dla siebie i dziecka. Sąd, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, ustali wysokość świadczenia adekwatny do zarobków pozwanego.

Uzależnienie a rozwód

Walcz o szczęście    

Uzależnienie jednego z partnerów jest częstą przyczyną rozwodów. Ważne, aby być świadomym swoich praw i nie podporządkowywać nałogowi życia swojego i dzieci. Tym bardziej, jeśli w grę wchodzi przemoc pod wpływem używek. Nawet jeśli partner nie chce się leczyć, warto egzekwować od niego przed sądem pieniądze na utrzymanie siebie i najbliższych.

Jestem adwokatem z doświadczeniem w sprawach rozwodowych. Dzięki dobrze opracowanej linii obrony potrafię wygrać dla swoich klientów sprawy z osobami uzależnionymi. Napisz, z jakiego miasta jesteś i przedstaw krótko swoją sytuację, a ustalimy dogodny termin konsultacji i wygramy. Razem!

 

Przeczytaj więcej:

Rozwód z alkoholikiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń