Rozwód dla kobiet

Rozwód dla kobiet

Rozwód dla kobiet 

Rozwód dla kobiet. Bez wątpienia rozwód to bardzo trudny czas – przede wszystkim pod względem emocjonalnym. Uważam, że w takim momencie potrzebne jest wsparcie prawne i psychologiczne. Nie ma w tym nic złego, ponieważ musisz zrozumieć pewne mechanizmy rządzące rozwodem.

Rozwód dla kobiet – O czym pamiętać?

Przede wszystkim musisz zabezpieczyć interesy – i to swoje interesy, nie męża. Musisz zadbać o to, co jest dla ciebie najważniejsze. Z mojego doświadczenia jako adwokat wiem, że po odejściu najważniejsze są pieniądze oraz uregulowanie kontaktów z dzieckiem i władzy rodzicielskiej. Kwestia winy zostaje kwestią drugorzędną – najważniejsze jest to, jakie pieniądze będziesz otrzymywać co miesiąc od ojca dziecka oraz jak będzie uregulowana opieka. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy nie macie małoletnie dzieci. Jednakże nie jest wykluczone, że rozwód będzie trudny, gdyż wielokrotnie zdarzyło mi się kilka lat walczyć przy sprawie rozwodowej nawet wtedy, gdy strony nie posiadały dzieci. 

Biorąc ślub nie zakładałaś, że znajdziesz się kiedykolwiek w takiej sytuacji. Ludzie się zmieniają i być może twój małżonek również się zmienił. Być może książę na białym koniu zamienił się w terrorystę i psychopatę. Na pewno musisz zabezpieczyć się w jednym obszarze – zabezpieczenia finansowego przy rozwodzie – w szczególności, gdy macie małoletnie dzieci.

Jak podejść do rozwodu i jak zabezpieczyć swoje interesy?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że książę na białym koniu już odjechał i niestety podczas sprawy rozwodowej ludzie zrobią wszystko, żeby zwyciężyć. Jeżeli czeka cię sprawa o rozwód, musisz się zastanowić nad kilkoma ważnymi sprawami. W pierwszej kolejności musisz ustalić, jak ma wyglądać rozwód – z orzeczeniem o winie, czy może chcesz to załatwić ugodowo? Czy tak naprawdę ugodowy rozwód jest możliwy? Oczywiście, że tak – można za zgodnym porozumieniem stron znaleźć złoty środek i rozejść się w spokoju, jednakże nie zawsze tak będzie.

Druga kwestia – nie popełniaj częstego błędu, jakim jest sporządzanie pozwu z internetu na zasadzie wzoru, albowiem musisz opisać przed Wysokim Sądem swoją indywidualną sytuację i po prostu przedstawić, w jakim położeniu się znajdujesz. W szczególności wtedy, kiedy macie małoletnie dzieci.

Wyobraźmy sobie sytuację – rozwód bez małoletnich dzieci. Oczywiście trzeba wszystko procesowo dobrze zrobić, jednakże nie wiemy, czy druga strona nie będziesz walczyła o winę. Dlaczego? Najczęściej jest tak, że jeżeli nie wiemy, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Nieraz zdarzają się sytuacje, że ktoś nie chce rozwodu za porozumieniem stron, gdyż boi się alimentów na przyszłość. Albo właśnie chce rozwód z orzeczeniem o winie tylko dlatego, że jego celem jest wyciągnięcie jak najwięcej pieniędzy. To właśnie kwestie majątkowe dzielą i łączą ludzi, wobec tego niezwykle ważne jest, aby dopilnować wszystkich obszarów związanych z pieniędzmi.

Kiedy rozwód ugodowy?

Rozwód ugodowy jest możliwy tylko wtedy, kiedy dwie strony tego chcą. Wówczas sama rozprawa rozwodowa może trwać 5 minut. Naprawdę będziesz zaskoczony, jak szybko i przyjemnie można się rozwieść. Niestety, żeby do takiej sytuacji mogło dojść, to musi być pełne porozumienie i zgoda co do sposobu orzeczenia rozwodu. Jeżeli takiej zgody nie ma, to musisz przygotować się na walkę. Jak się przygotować? Przede wszystkim zasięgnij porady prawnej, aby wiedzieć, jakie są szanse. Musisz zabezpieczyć swoje dziecko. Jeżeli natomiast tego nie zrobisz, to ze wszystkimi problemami zostaniesz sama. Pytanie – czy możesz liczyć na ojca dziecka?

W pierwszej kolejności odpowiedz sobie, czy rozwód z orzeczeniem winy czy bez. Druga rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę, to alimenty. A zatem najniższe alimenty, jakie można uzyskać, to w mojej ocenie 800 zł. Oczywiście wszystko zależy, ile dzieci ma ojciec i jakie są jego możliwości zarobkowe. Przede wszystkim skup się na tym, ile twoje dziecko kosztuje i jakie będziesz musiała ponosić koszty związane z dzieckiem.

Rozwód dla kobiet – Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Kolejna sprawa, nad którą należy się zastanowić, to ograniczenie władzy rodzicielskiej tak, aby później nie było problemu w komunikacji z ojcem. Może się okazać, że  będziesz musiała go prosić o wydanie dokumentów, o zapisanie dziecka do szkoły…. Nie pozwól na to! Może warto rozważyć ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu tak, abyś mogła wszelkie decyzje podejmować we własnym zakresie. 

Przy rozwodzie zawsze możesz skorzystać z mediacji!

Mediacja – droga do rozwiązania konfliktów. Zachowaj kontrolę nad decyzjami, oszczędź czas i dbaj o lepsze relacje. Skorzystaj z mediacji, by znaleźć zgodne rozwiązanie.

Więcej:

Jak wygląda rozwód z wyłącznej winy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń