Rozwód a dobra osobiste
Rozwód a dobra osobiste. „Żona w sprawie rozwodowej narusza moje dobre imię. Powołuje świadków… Co mam zrobić?”.
Słowem wyjaśnienia.
Postępowanie w sprawie o rozwód jest w toku. W jego trakcie zostaną przesłuchani zawnioskowani przez obie strony świadkowie. A zatem ma Pan prawo również powołać swoich świadków.
Świadkowie niewątpliwie będą posiadali wiedzę pochodzącą z własnych spostrzeżeń. Jednakże będą również mieli informacje z relacji przekazywanych im podczas rozmów ze stronami.
Kim są świadkowie? To najczęściej znajomi stron, członkowie rodziny i sąsiedzi. Są to osoby, z którymi każda ze stron mogła prowadzić rozmowy, również dotyczące problemów rodzinnych.
Należy zauważyć, iż pisma procesowe i wypowiedzi kieruje się do instytucji – do Sądu.
Istotne jest, czy osoba publikuje treści na forum publicznym i czy w jakiś sposób podejmuje działania mające na celu manipulowanie świadkami.
Argumentacja przedstawiona w uzasadnieniu ww. wyroku jest adekwatna do okoliczności niniejszej sprawy. Może stanowić wskazówkę interpretacyjną co do wykładni przepisów mających zastosowanie do analogicznych okoliczności.
Rozwód
Sąd Apelacyjny argumentował następująco.
„Zachowania pozwanej nie można również uznać za bezprawne. Strona ma prawo powoływać się na okoliczności, które jej zdaniem są istotne dla rozstrzygnięcia (np. naganne zachowania współmałżonka).
Takie działanie nie ma na celu naruszenia dóbr osobistych przeciwnika, a wyłącznie obronę własnych interesów. Co do zasady – jak to ma miejsce w sprawach o rozwód – celem jest także wykazanie winy drugiej strony w rozkładzie pożycia. Konsekwencją pozytywnej oceny tych zarzutów jest rozwiązanie przez Sąd związku małżeńskiego z jednoczesnym ustaleniem winy jednego bądź obojga małżonków. Ponadto konsekwencją jest decyzja co do atrybutów władzy rodzicielskiej lub kontaktów z dzieckiem, jeżeli występuje obawa, że postawa któregokolwiek z małżonków może mieć negatywny wpływ na rozwój emocjonalny lub fizyczny małoletniego.
Przyjęcie odmiennej koncepcji prowadziłoby do istotnego ograniczenia uprawnień stron w ramach toczącego się procesu o rozwód lub sprawy opiekuńczej. Mogłoby również zagrażać dobru dziecka. Ostatecznie ocena zarzutów każdej ze stron, a także analiza materiału dowodowego w postaci zeznań świadków, należy do sądu orzekającego np. rozwód lub w przedmiocie pieczy nad dzieckiem bądź jego kontaktów z rodzicem.
Rozwód a dobra osobiste
Żaden przepis prawny nie ogranicza strony w zakresie możności złożenia pism procesowych zawierających określone zarzuty ad personam w stosunku do przeciwnika. Dopóki twierdzenia te mają posłużyć wyłącznie ustaleniom winy współmałżonka czy też jego predyspozycji wychowawczych i nie są wykorzystywane celem jego publicznego upokorzenia, nie sposób uznać, że doszło do naruszenia dóbr osobistych drugiej strony procesu.
Czasami wypowiedź strony może wykroczyć poza granice wolności wypowiedzi i prawa do obrony. Tego rodzaju działanie można uznać za bezprawne. Strona, która składając oświadczenia naruszające dobra osobiste drugiej strony przedstawia fakty i oceny ze świadomością ich niezgodności z prawdą, działa bezprawnie. Odpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych jest zależna od tego, czy wypowiedź procesowa zawierała informacje przedstawione ze świadomością niezgodności ich z prawdą.
Rzeczowe i nieponiżające wypowiedzi nie naruszają dóbr osobistych. Bez znaczenia jest przy tym subiektywne odczucie osoby, która uważa się za pokrzywdzoną takim oświadczeniem. Sąd Najwyższy wskazał, że nie są bezprawne oświadczenia składane w procesie cywilnym, jeśli wynikają one z uprawnień działającego. Innymi słowy, gdy przedmiotowo zdolne są służyć obronie prawa osoby działającej i gdy podmiotowo podyktowane są wolą działającego – wystąpienia w obronie swego prawa.”
(Wyrok z dnia 3 maja 1968 r. w sprawie II CR 163/68).
LINK DO ZRÓDŁA: https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/v-aca-521-18-naruszenie-dobr-osobistych-w-toku-522834951
Przeczytaj więcej: