Plan opieki naprzemiennej – jak napisać porozumienie?

Plan opieki naprzemiennej. Jak napisać porozumienie o opiece naprzemiennej? Z pewnością musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jakich? Zapraszam do artykułu!

Plan opieki naprzemiennej

Przede wszystkim zaczynamy od napisania na początku:

Dane rodziców, zwanymi dalej łącznie „Stronami” lub „Rodzicami”,

dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, utrzymywania kontaktów

zwane dalej „Porozumieniem”.

Strony zawarły związek małżeński. Z tego związku pochodzi czworo dzieci.

Małoletnie dzieci stron:

Zwane dalej „dziećmi”.

          Cel zawarcia Porozumienia

  1. Z uwagi na dobro dzieci Stron i konieczność współpracy Stron celem prawidłowego ich wychowania, Strony Porozumienia pragną zachować w przyszłości poprawne stosunki między sobą.
  1. Ze względu na wspólną wolę Stron polubownego i zgodnego rozwiązania wszelkich kwestii małżeńskich i rodzicielskich, Strony zgodnie oświadczają, iż do czasu rozstrzygnięcia przez Sąd – rozwiązania małżeństwa Stron przez rozwód oraz ustalenie władzy rodzicielskiej, kontaktów – dobro dzieci wymaga zawarcia niniejszego porozumienia a rodzice w sposób opisany będą przestrzegać postanowienia. 

Mając na względzie dobro dzieci Strony niniejszego Porozumienia zgodnie postanawiają, co następuje.

§ 1

 Władza rodzicielska

  1. Władza rodzicielska nad małoletnimi dziećmi przysługuje obu Stronom. W związku z tym każda ze Stron jest obowiązana i uprawniona do jej wykonywania.
  1. Ponadto Strony zgodnie oświadczają, że w celu prawidłowego wykonywania władzy rodzicielskiej będą ze sobą współpracowały i uzgadniały najważniejsze oraz najistotniejsze elementy dotyczące wychowania dzieci. W związku z tym Strony będą komunikowały się przede wszystkim bezpośrednio. W sytuacji, w której komunikacja bezpośrednia nie jest możliwa, Strony będą porozumiewały się telefonicznie, drogą elektroniczną itp.

Plan opieki naprzemiennej

§ 2 

Kontakty 

  1. Strony ustalają, iż będą wychowywać dzieci w systemie opieki naprzemiennej – w okresach tygodniowych rozpoczynających się od poniedziałku od odebrania małoletnich po zakończonych zajęciach z przedszkola\szkoły. W przypadku braku zajęć przedszkolnych\szkolnych od godziny 18:00 do następnego poniedziałku do rozpoczęcia zajęć w przedszkolu\szkole, a w przypadku braku zajęć do godziny 18:00.
  2. Indywidualne przypadki zmiany powyższych zasad będą wynikały z porozumień pomiędzy Stronami z uwzględnieniem rozsądnych życzeń i dobra dzieci.
  3. Rodzice mają prawo do nieograniczonych kontaktów z Dziećmi za pomocą środków porozumiewania się na odległość, w czasie uzgodnionym wzajemnie przez Strony.
  4. Ponadto Strony zgodnie oświadczają, że będą współpracowały wzajemnie w zakresie wyrabiania nowych dokumentów. Wzajemna współpraca będzie odnosiła się tak do przygotowania wniosków, składania na nich podpisów, osobistego odbioru etc. Strony zgodnie ustalają, że w razie zniszczenia/uszkodzenia/zagubienia jakiegokolwiek dokumentu Dzieci, koszt jego wymiany/wyrobienia ponosi ten rodzic, który dokument utracił/zagubił/zniszczył. Koszty wyrobienia dokumentów, które utraciły ważność, będą ponoszone przez oboje rodziców po połowie.

§ 3 

Edukacja 

  1. Strony każdorazowo wspólnie dokonywać będą wyboru placówek dydaktycznych, do których uczęszczać będą dzieci. 
  2. Strony zobowiązują się, że podejmując decyzje określone w ust. 1, będą kierować się dobrem dzieci przy uwzględnieniu ich woli i rozsądnych życzeń w tym zakresie.

Opieka naprzemienna

§ 4 

Opieka lekarska i leczenie szpitalne

1. Z wyłączeniem sytuacji nagłych i nieprzewidzianych, nieoczekiwanych, rodzice zobowiązują się dokonywać wspólnego wyboru zakładów opieki zdrowotnej i lekarzy, w tym lekarzy specjalistów psychologów, pedagogów do wzajemnych konsultacji z wyprzedzeniem, umożliwiającym każdej ze Stron przeprowadzenie własnego rozeznania i złożenia propozycji. Jeżeli tylko okoliczności danego przypadku na to pozwolą, wzajemne uzgodnienia Stron będą następowały z tygodniowym wyprzedzeniem licząc do dnia planowanej wizyty u lekarza.

§ 5

Postanowienia końcowe

  1. Oboje rodzice zobowiązują się w pierwszej kolejności omawiać wszelkie kwestie dotyczące dzieci pomiędzy sobą bez obecności dzieci oraz bez ich pośrednictwa.
  2. W zależności od wieku i stopnia dojrzałości dzieci, decyzje dotyczące dzieci i ich przyszłości będą omawiane z nimi. Ich poglądy i zdanie będzie brane pod uwagę podczas podejmowanych decyzji.
  3. Strony zobowiązują się, że prowadzone przez nich rozmowy, ich przebieg jak i podejmowane decyzje będą miały na uwadze dobro i szczęście dzieci. W przypadku spraw codziennych Strony będą porozumiewać się na bieżąco. W pozostałych sytuacjach będą się porozumiewać podczas umówionych spotkań.
  4. Strony postanawiają, że wszystkie bieżące decyzje w sprawach dzieci będą podejmowane przez rodzica sprawującego w danym czasie opiekę. Dotyczy to również decyzji wynikających z nagłych zdarzeń dotyczących życia, zdrowia i bezpieczeństwa. Decyzje o istotnych sprawach w życiu dzieci będą podejmowane wspólnie przez oboje rodziców.
  5. Strony zobowiązują się nie podważać autorytetu i dobrego imienia drugiego rodzica. Ponadto zobowiązują się nie pozwalać osobom trzecim, by robiły to w obecności dzieci.
  6. Rodzice zgodnie potwierdzają, że będą współdziałać dla utrzymania przez dzieci więzi z szerokim kręgiem rodziny ojczystej i macierzystej. Ponadto w żaden sposób nie będą utrudniali kontaktów z rodziną każdej ze stron.

 

Reasumując, opieka naprzemienna to bez wątpienia dobre rozwiązanie, jeśli oboje rodzice są zgodni. Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny, jednakże jeśli wciąż masz wątpliwości, skonsultuj się z adwokatem.

 

Opieka naprzemienna Adwokat radzi

O co pyta Sąd przy opiece naprzemiennej?

 

1 komentarz

  1. […] Czytaj także: plan opieki naprzemiennej-  jak napisać porozumienie ? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń