Przejdź do treści

Jak zachować się na rozprawie o rozwód?

  • przez
rozprawie o rozwód

Jak zachować się na rozprawie o rozwód?

Na rozprawie o rozwód stronom często towarzyszy duży stres. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i dobremu adwokatowi można pokonać ten problem. Szczegóły poniżej. Zapraszam do lektury!

Początek rozprawy

W pierwszej kolejności musicie Państwo przygotować dowody osobiste. Wchodzi się na salę po wywołaniu sprawy. Powód bądź powódka siada tak, aby sąd stronę powodową miał po prawej stronie. Trzeba zatem kierować się zasadą: „Powód siada tam, gdzie prawa ręka sędziego” Sąd w pierwszej kolejności sprawdza listę obecności. Później pada pytanie: „Czy Państwo podtrzymują stanowisko w sprawie ?” Wówczas można powiedzieć, iż podtrzymujecie stanowisko albo oczywiście odstąpić. Kiedy stanowisko stron jest ustalone, sąd ma obowiązek przesłuchać strony. Wtedy każda ze stron staje na środku, podaje dane z dowodu i okazuje dowód osobisty. O pytaniach podczas rozprawy w następnym akapicie.

O co pyta sąd na rozprawie o rozwód?

Sąd przechodzi do pytań. W pierwszej kolejności sąd chce poznać historię małżeństwa. W kwestii formalnej należy znać miejsce i datę związku małżeńskiego. Obie strony muszą koniecznie być przygotowane do tego pytania. Sąd będzie chciał również poznać motywy rozstania oraz waszą historię. Trzeba zatem wskazać przyczyny. Najczęściej podaje się, że strony się kłóciły, przestały się kochać, oddaliły się od siebie, miały inne poglądy. Według orzecznictwa sąd musi ustalić dwie przyczyny rozpadu. Dlatego nie można powiedzieć – „Chcę rozwodu, bo chcę”. Należy wskazać, co się działo w waszym małżeństwie. Podać i krótko opisać przyczyny rozpadu. Mówić konkretnie. Nie opowiadać historii małżeńskich sprzed 20 lat.

Sąd ustala także, od jakiego czasu związek zaczął się psuć. Dla przykładu – kryzys trwał od 10 lat. Definitywnie od roku nastąpił całkowity, zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Aby Sąd mógł rozwiązać małżeństwo, rozpad musi mieć charakter trwały i zupełny  Na pytanie sądu o szanse na powrót należy stanowczo odpowiedzieć, że nie. Ponadto podczas rozprawy sąd może spytać, czy ktoś z Państwa jest w innym związku partnerskim. Niekiedy chce ustalić faktyczną przyczynę. Nie ma to znaczenia w sytuacji, kiedy obie strony są zgodne co do tego, iż chcą rozwód bez orzekania o winie. Więcej o typach rozwodu w artykule: Rozprawa rozwodowa.   

Nie ma czego ratować

Na rozprawie sąd musi ustalić, czy Państwo próbowaliście ratować małżeństwo. Może paść pytanie, czy były jakieś próby ratowania związku.

Należy wskazać, iż od wielu lat żyjecie w konflikcie, wobec tego wiele razy próbowaliście naprawiać relację. Ponadto nie widzicie szans, by mediacja/terapia małżeńska mogła Wam pomóc.

Sąd winien ustalić, kiedy Państwo ostatni raz współżyliście. Dla przykładu  – 10 lat temu, w ostatnim czasie spaliśmy w oddzielnych pokojach.

Obszar duchowy. Sąd również może Państwa zapytać – czy się kochacie? Jeżeli chcecie rozwodu, należy zdecydowanie powiedzieć, że nie.

Sąd również musi mieć pewność, czy Państwo jesteście pewni tego, że chcecie rozwód.

Podział majątku na rozprawie o rozwód

Więzi gospodarcze. Sąd ustala również, czy między Państwem ustały więzi gospodarcze. Rozdzielność majątkowa absolutnie nie jest dla Sądu wyznacznikiem, iż nie prowadzicie gospodarstwa domowego.

Sąd ustala, czy mieszkacie ze sobą, czy spożywacie posiłki, czy razem wykonujecie czynności domowe, takie jak np. pranie.

Ponadto Sąd musi również ustalić, od kiedy Państwo nie prowadzicie wspólnie gospodarstwa.

Wobec tego należy podać konkretnie datę. Dla przykładu – od marca 2020 r.

Kwestia dzieci na rozprawie o rozwód

Czy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci? Kiedy nie macie małoletnich dzieci, to oświadczacie, że są dzieci, ale już osiągnęły pełnoletność. Sąd również winien sprawdzić, czy nie zachodzą przesłanki wyłączające możliwość orzeczenia rozwodu.

W sytuacji, gdy dzieci są pełnoletnie, sąd sprawdzi, czy zachodzi sprzeczność rozwodu z zasadami współżycia społecznego. Taka sytuacja może mieć miejsca, gdy małżonek sprzeciwiający się orzeczeniu rozwodu doznałby na skutek rozwiązania małżeństwa rażącej krzywdy. W praktyce takie sytuacje występują bardzo rzadko.

Podsumowanie

Ten wpis powstał z myślą o osobach przygotowujących się do rozprawy. Znajdziesz w nim garść praktycznych informacji na temat tego, jak się przygotować i rozstrzygnąć najważniejsze kwestie. W przypadku problemów skonsultuj się z doświadczonym adwokatem. Dobry pełnomocnik bez wątpienia Ci pomoże. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z mojej porady.

 

Przeczytaj więcej:

Rozprawa rozwodowa

Rozwody w Polsce. 8 rzeczy, które musisz zrobić przed rozwodem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń