Jak się rozwieść. Krótki poradnik

Opublikowane przez Adwokat w dniu

Jak się rozwieść?

Często pytacie mnie jak się rozwieść i czy można rozwieść się na jednej rozprawie? Oczywiście w małżeństwie nie układa się i myślimy o rozwodzie, ale nie wiemy jakie konsekwencje niesie ze sobą rozwód. Co stanie się z dziećmi? Z kim zostaną dzieci? Czy rozwód będzie szybki? Co z majątkiem, który zgromadzili się w trakcie związku małżeńskiego? Rozwód nie jest prostą rzeczą i nie ma łatwych rozwodów. Jedyne co mogę powiedzieć, że nie ma łatwych rozwodów i mówię tutaj o sferze emocjonalnej, jak i prawnej. Kiedy przychodzi ktoś, bo chcę szybko rozwód, na jednej rozprawie oczywiście jest to możliwe. Pamiętaj, dobry adwokat  poprowadzi cię za rękę krok po kroku. Powie, co zrobić. Pewnych rzeczy  jednak nie przeskoczy.

Opowiem państwu ostatnią sytuację, która zdarzyła się w mojej kancelarii. Przychodzi do mnie klient bardzo zamożny. Właściciel kilkunastu  nieruchomości, w tym trzech hoteli. Niestety żona złożyła pozew z jego wyłącznej winy, bo łącznie z pozwem o rozwód został wniesiony akt oskarżenia przez prokuraturę. Klient dopuścił się trzech przestępstw takich jak: groźby karalne 180 K K, 288, uszkodzenie mienia oraz znęcanie  artykuł 207 KK.

Dodatkowo oprócz tego były inne poważne zarzuty.  W małżeństwie  klienta od wielu lat występował problem w sferze emocjonalnej. Liczył na to, że dobry adwokat pomoże im zorientować się, jakie mają prawa i obowiązki i zrobi wszystko, żeby szybko i skutecznie ich rozwieść. Co zrobić, kiedy są tak poważne zarzuty  w postępowaniu karnym?  Uważam, że niektórzy ludzie zbyt długo czekają. Tkwią w toksycznej relacji i dochodzi do przestępstwa. Nikt nikogo nie może być, znęcać się, wyzywać i grozić. A jakie są najczęstsze przyczyny rozwodu? O tym poniżej.

Dlaczego ludzie chcą się rozwieść?

Uważam, że najczęstszą przyczyną jest zdrada, alkoholizm i brak szacunku. Ludzie przez wiele lat tkwię w toksycznej relacji i obwiniają się wzajemnie o wszystkie niepowodzenia. Brak między nimi umiejętności radzenia sobie z życiem codziennym. Znasz sytuację, kiedy ktoś używa przemocy wyzwisk czy też nakłania wbrew woli małżonka do wzięcia na siebie kredytu, do ryzykownych decyzji, a wieczorem zmusza do obcowania płciowego, a jeżeli nie dostanie tego, to reaguje złością?. Niestety zbyt długo trwająca toksyczna relacja nie przyniesie nic dobrego. Z pewnością wylądujecie w sądzie rodzinnym i karnym. Ludzie przychodzą różne dramaty i najważniejsze jest, aby w pewnym momencie powiedzieć stop. Niestety z różnych przyczyn ludzie tkwią ze sobą w toksycznych relacjach.  Zatem czy chodzi tylko o pieniądze? Nie zawsze.  Niektórzy po prostu nie potrafią odejść.

Czy można się rozwieść na jednej rozprawie?

Rodzaj rozwodu rozwód przede wszystkim może nastąpić z winy jednego małżonka lub z winy obojga małżonków. Więcej o tym w artykule Rozprawa rozwodowa. Jeżeli strony zgodnie wyrażają wolę rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie, wówczas nasze małżeństwo zostanie rozwiązane na jednej rozprawie i sąd nie będzie wnikał w przyczyny waszego rozpadu pożycia.  Jeśli takiego wniosku nie ma, sprawa się komplikuje  i nie dostaniesz rozwodu tak szybko,  jak chcesz. Musimy również pamiętać, że sąd w wyroku rozwodowym również orzeka o innych kwestiach np. obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania dzieci. Na tym tle dochodzi często do konfliktów między stronami.

Czemu pieniądze są powodem, dla którego chcemy się rozwieść?

Jeżeli nie wiemy, o co chodzi, to chodzi o pieniądze albo seks. Zawsze, kiedy wchodzą w grę pieniądze -zaczynają się problemy. Z kim zostanie dziecko? Jaki będzie wyglądał podział obowiązków w zakresie jego wychowania? A jakie będą Alimenty? Niekiedy boimy się, że jak dużo zarabiamy, to będziemy dużo płacić alimentów. Bogacz niechętnie dzieli się swoim majątkiem. Co wtedy zrobić?   Poznaj kilka argumentów, zanim podejdziesz do rozprawy rozwodowej. W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że łatwe rozwody są tylko wtedy, kiedy strony w 100% się zgadzają. Niekiedy nieprawidłowości przy orzeczeniu rozwodu są tak poważne, że sprawa ciągnie się kilka lat.   W toku rozprawy wychodzi na jaw wiele istotnych kwestii. Trzeba je rozwiązać w przemyślany sposób.

Jak podzielić majątek, gdy chcemy się rozwieść?

Podział majątku również musi być tak skonstruowany, aby zabezpieczył twoje interesy. Więcej o tym przeczytasz w artykule Mediacja przy podziale majątku.

Jak wybrać prawnika, kiedy chcesz się rozwieść?

Nie wiesz, czy potrzebne ci jest adwokat do rozwodu? Szukasz w Internecie, ale kogo tak naprawdę wybrać? Przede wszystkim zawsze kieruj się intuicją. Po pierwsze, zachęcam cię do tego, abyś umówił się na konsultację rozwodową. Na podstawie tej konsultacji będzie można coś więcej powiedzieć. Po drugie ważne, żeby prawnik poznał sytuację, w jakiej się znajdujesz. Tylko dzięki temu będzie mógł ci pomóc. Po trzecie, zawsze kieruj się specjalizacją. Nie istnieje bowiem prawnik od wszystkiego. Prawnik do rozwodu zajmuje się sprawami rozwodowymi, ten od spraw karnych- przestępstwami. I jeszcze jedno-jak mówić do prawników? Do  profesjonalnych pełnomocników mówimy panie mecenasie. 

Podsumowanie

Życzę powodzenia i zapraszam cię do naszej kancelarii rozwodowej, abyśmy mogli ci pomóc w twojej sytuacji. Wybieramy z twojego miasta specjalistę, który zajmuje się tylko sprawami rozwodowymi.  

 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń