Jak się rozwieść. Krótki poradnik

Opublikowane przez Adwokat w dniu

się rozwieść

Jak się rozwieść?

Często pytacie mnie, jak się rozwieść i czy można rozwieść się na jednej rozprawie? W małżeństwie się nie układa i myślimy o rozwodzie, ale nie wiemy jakie konsekwencje to za sobą niesie. Co stanie się z dziećmi? Z kim zostaną dzieci? Czy rozwód będzie szybki? Co z majątkiem, który zgromadziliście w trakcie związku małżeńskiego?

Kiedy ktoś przychodzi i mówi, że chce szybko rozwód, najlepiej na jednej rozprawie, to mówię, że oczywiście jest to możliwe. Pamiętaj, że dobry adwokat poprowadzi cię za rękę przez sprawę. Powie, co zrobić. Pewnych rzeczy jednak nie przeskoczy. Rozwód nie jest prostą rzeczą i nie ma łatwych rozwodów, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i prawnej.

Opowiem państwu ostatnią sytuację, która zdarzyła się w mojej kancelarii. Przychodzi do mnie bardzo zamożny klient, właściciel kilkunastu nieruchomości, w tym trzech hoteli. Niestety żona złożyła pozew z jego wyłącznej winy, bo łącznie z pozwem o rozwód został wniesiony akt oskarżenia przez prokuraturę. Klient dopuścił się trzech przestępstw: groźby karalne (180 K K, 288), uszkodzenie mienia oraz znęcanie (artykuł 207 KK).

Dodatkowo oprócz tego były inne poważne zarzuty. W małżeństwie klienta od wielu lat występował problem w sferze emocjonalnej. Liczył na to, że dobry adwokat pomoże im zorientować się, jakie mają prawa i obowiązki i zrobi wszystko, żeby szybko i skutecznie ich rozwieść.

Co zrobić, kiedy są tak poważne zarzuty w postępowaniu karnym? Uważam, że niektórzy ludzie zbyt długo czekają. Tkwią w toksycznej relacji i dochodzi do przestępstwa. Nikt nikogo nie może bić, znęcać się, wyzywać i grozić. A jakie są najczęstsze przyczyny rozwodu? O tym poniżej.

Dlaczego ludzie chcą się rozwieść?

Uważam, że najczęstszą przyczyną jest zdrada, alkoholizm i brak szacunku. Ludzie przez wiele lat tkwią w toksycznej relacji i obwiniają się wzajemnie o wszystkie niepowodzenia. Brak między nimi umiejętności radzenia sobie z życiem codziennym. Znasz sytuację, kiedy ktoś używa przemocy, wyzwisk czy też nakłania wbrew woli małżonka do wzięcia na siebie kredytu, do ryzykownych decyzji, wieczorem zmusza do obcowania płciowego, a jeżeli nie dostanie tego, co chce, to reaguje złością? Niestety zbyt długo trwająca toksyczna relacja nie przyniesie nic dobrego. Z pewnością wylądujecie w sądzie rodzinnym i karnym.

Ludzie przechodzą różne dramaty i najważniejsze jest, aby w pewnym momencie powiedzieć stop. Niestety z różnych przyczyn ludzie tkwią ze sobą w toksycznych relacjach. Zatem czy chodzi tylko o pieniądze? Nie zawsze. Niektórzy po prostu nie potrafią odejść.

Czy można się rozwieść na jednej rozprawie?

Rodzaj rozwodu – przede wszystkim może nastąpić z winy jednego małżonka lub z winy obojga małżonków.

Więcej o tym w artykule – Rozprawa rozwodowa.

Jeżeli strony zgodnie wyrażają wolę rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie, wówczas małżeństwo zostanie rozwiązane na jednej rozprawie i sąd nie będzie wnikał w przyczyny waszego rozpadu pożycia. Jeśli takiego wniosku nie ma, sprawa się komplikuje i nie dostaniesz rozwodu tak szybko,  jak chcesz. Musimy również pamiętać, że sąd w wyroku rozwodowym orzeka również o innych kwestiach, np. obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania dzieci. Na tym tle dochodzi często do konfliktów między stronami.

Czemu pieniądze są powodem, dla którego chcemy się rozwieść?

Jeżeli nie wiemy, o co chodzi, to chodzi o pieniądze albo seks. Zawsze, kiedy wchodzą w grę pieniądze, zaczynają się problemy. Z kim zostanie dziecko? Jak będzie wyglądał podział obowiązków w zakresie jego wychowania? A jakie będą alimenty? Niekiedy boimy się, że jak dużo zarabiamy, to będziemy dużo płacić alimentów. Bogacz niechętnie dzieli się swoim majątkiem. Co wtedy zrobić? Poznaj kilka argumentów, zanim podejdziesz do rozprawy rozwodowej.

W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że łatwe rozwody są tylko wtedy, kiedy strony w 100% się zgadzają. Niekiedy nieprawidłowości przy orzeczeniu rozwodu są tak poważne, że sprawa ciągnie się kilka lat. W toku rozprawy wychodzi na jaw wiele istotnych kwestii. Trzeba je rozwiązać w przemyślany sposób.

Jak podzielić majątek, gdy chcemy się rozwieść?

Podział majątku również musi być tak skonstruowany, aby zabezpieczył twoje interesy. Więcej o tym przeczytasz w artykule Mediacja przy podziale majątku.

Jak wybrać prawnika, kiedy chcesz się rozwieść?

Nie wiesz, czy potrzebne ci jest adwokat do rozwodu? Szukasz w Internecie, ale kogo tak naprawdę wybrać? Przede wszystkim zawsze kieruj się intuicją. Po pierwsze, zachęcam cię do tego, abyś umówił się na konsultację rozwodową. Na podstawie tej konsultacji będzie można coś więcej powiedzieć. Po drugie ważne, żeby prawnik poznał sytuację, w jakiej się znajdujesz. Tylko dzięki temu będzie mógł ci pomóc. Po trzecie, zawsze kieruj się specjalizacją. Nie istnieje bowiem prawnik od wszystkiego. Prawnik do rozwodu zajmuje się sprawami rozwodowymi, ten od spraw karnych- przestępstwami. I jeszcze jedno-jak mówić do prawników? Do profesjonalnych pełnomocników mówimy panie mecenasie. 

Podsumowanie

Zapraszam cię do naszej kancelarii rozwodowej, abyśmy mogli ci pomóc w twojej sytuacji. Wybieramy z twojego miasta specjalistę, który zajmuje się tylko sprawami rozwodowymi. Życzę powodzenia!

 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń