Przejdź do treści

Groźba i rozwód. Groźby karalne

  • przez
Groźba i rozwód

Groźba i rozwód

Groźba i rozwód. Często zdarza się, że w małżeństwie dochodzi do różnej przemocy albo do znamion przestępstwa. Niestety bardzo często nie zgłaszamy tego procederu odpowiednim służbom. Ofiary są zastraszone, a przestępcy bezkarni. Pamiętaj, jednak że chodzi tu przede wszystkim o ciebie i twoich najbliższych. Liczy się bezpieczeństwo. Co zrobić, gdy współpartner/ka grozi popełnieniem przestępstwa? Czy taka groźba stanowi argument w sprawie rozwodowej? Tego dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Co to jest groźba karalna? Co mówi o niej prawo? 

Według kodeksu karnego groźba karalna to przestępstwo polegające na grożeniu innej osobie popełnienia przestępstwa na jej szkodę lub szkodę jej najbliższego. Ponadto powinna ona wzbudzać u potencjalnej ofiary obawę spełnienia. Poniżej zamieszczam fragment źródłowy.

Art. 190. Groźba karalna

  1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Jeśli zatem czujesz realną obawę o swoje bezpieczeństwo ze strony współpartnera/ki, koniecznie zgłoś to policji lub prokuraturze! Wiem, że nie jest to łatwe. To jednak jedyny sposób, by ukrócić ten proceder. O tym, jak rozmawiać z policją lub sądem o groźbie karalnej, przeczytasz poniżej.

Jak rozmawiać z organami ścigania o groźbie karalnej?

Trzeba pamiętać, że groźby muszą być skierowane w stronę ofiarę lub osoby jej najbliższej np. „Zabiję cię i te bachory ty k****”. Przy czym nie należy mylić groźby karalnej z żartem. Groźby karalne to takie, gdy pokrzywdzony czuje, że faktycznie groźba się spełni. Obawa musi być uzasadniona.

Pokrzywdzony nie powinien powoływać się na swoją ponadprzeciętną lękliwość. To sąd lub prokurator rozpatrujący zachowanie podejrzanego będzie analizował, czy dane zachowanie mogło wywołać uczucie strachu, czy też nie. W tego typu sprawach bardzo istotne są okoliczności zajścia i dowody. Z następnego akapitu dowiesz się, jak ma się groźba karalna do rozwodu.

Groźba karalna a rozwód

Czy groźby mogą stanowić przesłankę ku temu, żeby sąd rozstrzygnął rozwód z wyłącznej winy partnera/ki, który groził? Postępowanie rozwodowe jest dosyć skomplikowane. Sąd opiera się na faktach i dowodach. Sąd podczas rozprawy może zapytać, dlaczego groźba karalna nie została zgłoszona wcześniej organom ścigania. Nosi ona bowiem znamiona przestępstwa.

Jeśli ofiara groźby karalnej zgłosi ten fakt organom ścigania i będzie toczyć się w tej sprawie postępowanie karne, sąd może uznać rozwód ofiary ze współpartnerem/ką z jego/jej wyłącznej winy. Aby lepiej zrozumieć powody, dla których sąd orzeka o winie lub nie w przypadku groźby karalnej, w następnym akapicie przytoczę przykład z życia.

Z życia wzięte

Małżeństwo z Warszawy. On jej grozi, że zabije kochanka. Ona przez wiele lat go zdradzała. Czy będzie rozwód z wyłącznej z winy mężczyzny? Oczywiście, że nie. Sąd uzna, że dwie strony przyczyniły się do rozpadu pożycia małżeńskiego. Ona krzywdziła go zdradą, on chciał się na niej odegrać. Nie usprawiedliwiam tutaj oczywiście zachowania mężczyzny. Chcę jedynie podkreślić, że dla sądu w tej konkretnej sprawie tak samo istotne jak groźba karalna będą okoliczności jej dokonania.

Podsumowanie

Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie zachowywał się współpartner/ka w trakcie małżeństwa. Nie możemy jednak pozwolić na to, aby jego/jej destrukcyjne zachowanie i grożenie zniszczyło nam życie. W takiej sytuacji należy szukać pomocy dla siebie i bliskich. Właśnie po to stworzyłam moją kancelarię. Sprawy rodzinne i rozwodowe nie mają dla mnie tajemnic. Jeśli potrzebujesz wsparcia – skontaktuj się ze mną!

 

Przeczytaj więcej:

Znęcanie się nad rodziną

Rozwód z osobą toksyczną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń