Spis treści
Czy mogę odwołać darowiznę?
Co do zasady sprawa odwołania darowizny wydaje się prosta, jednakże wcale tak nie jest. Okazuje się, że bardzo często potrafi być źródłem wielu problemów. Aby odwołać darowiznę, przede wszystkim należy złożyć oświadczenie o odwołaniu darowizny i wnosić o przeniesienie na swoją rzecz rzeczy darowanej. Oczywiście sprawa bardziej się komplikuje, kiedy przedmiotem darowizny była nieruchomość. Samo odwołanie darowizny jest wówczas niewystarczające. Należy bowiem złożyć wezwanie, aby druga strona przystąpiła do aktu notarialnego, podczas którego złoży oświadczenie woli o powrotnym przeniesieniu własności. W przypadku, gdy tego nie uczyni, czeka nas sprawa sądowa w sądzie rejonowym.
Kiedy dochodzi do rażącej niewdzięczności? Czy można coś zrobić?
Oczywiście, że tak – są możliwości! Istotna jest rażąca niewdzięczność. Pytanie, czy do takiej rażącej niewdzięczności w twojej sytuacji doszło. O istnieniu podstaw do tego, czy doszło do rażącej niewdzięczności, decyduje sąd. Aby żądać odwołania darowizny i przeniesienia, wówczas trzeba założyć sprawę w sądzie rejonowym. Ustawodawca nie sprecyzował słowa i definicji rażącej niewdzięczności, albowiem każda sytuacja jest inna. Jednakże jeżeli chodzi o odwołanie darowizny, według orzecznictwa ugruntowane zostało stanowisko, że za niewdzięczność przyjmuje się świadome naruszenie podstawowych obowiązków ciążących na obdarowanych względem darczyńcy. Musimy również pamiętać, że nie chodzi o zwykłe konflikty, lecz o naprawdę poważne rzeczy. To sąd decyduje, czy dane zachowanie spełnia przesłanki rażącej niewdzięczności.
Jak wygląda sprawa o podział majątku? Podział majątku w Warszawie – historia z Sądu
Między małżonkami często dochodzi do różnych konfliktów i wtedy to właśnie dochodzi do spraw o odwołanie darowizny. Jak jest miłość, to przekazują sobie majątek umową darowizny, gdy zaś dochodzi do konfliktów, jedna ze stron żąda zwrotu nieruchomości i odwołuje darowiznę. Musimy wiedzieć, że za rażącą niewdzięczność nie mogą być uznane zwykłe przykrości, krzywdy bądź też konflikty życia codziennego. Zatem każda sprawa, w szczególności związana również z prawem rodzinnym, będzie przez sąd kompleksowo rozpatrywana.
Bardzo ważna w sprawach o odwołanie darowizny jest przeprowadzona przez sąd analiza materiału dowodowego.
Czy łatwo odwołać darowiznę?
W mojej ocenie jest to niezwykle skomplikowana sprawa. Sąd będzie przeprowadzał obszerną analizę materiału dowodowego, aby odzwierciedlić sytuację stron. Ważna jest również zła wola. Sąd będzie patrzył na zachowania pod kątem złej i dobrej woli. Wszystkie okoliczności w niniejszej sprawie mają znaczenie.
Zgodnie z artykułem 6. kodeksu cywilnego to właśnie strona wszczynająca postępowanie musi pokazać sądowi i udowodnić zachowania pozwanego, które są nacechowane rażącą niewdzięcznością. Sąd z własnej inicjatywy nie będzie przeprowadzał dodatkowych dowodów. Będzie zobligowany przeprowadzić dowody, które załączył zgodnie z normami procesowymi powód. Jeżeli powód nie udowodni wystarczająco dowodów, wówczas jest duża szansa, że przegra sprawę. Należy ponadto pamiętać, że wszelkie dowody i twierdzenia należy zgłosić przy pierwszej czynności. Sąd powinien przeciwdziałać przewlekaniu postępowania i dążyć do tego, aby rozstrzygnięcie nastąpiło na pierwszym posiedzeniu. Jeżeli natomiast dowody bądź twierdzenia są spóźnione, wówczas sąd może je pominąć.
Chcę odwołać darowiznę – Jakie dowody załącza się w sprawie?
Przede wszystkim załącza się dowody z przesłuchania świadków. Zeznania świadków są w postępowaniu kluczowe, albowiem to właśnie na podstawie świadków sąd ustala stan faktyczny sprawy. Warto również załączyć dowody z dokumentów i z wiadomości stron. Dowodem jest oczywiście także przesłuchanie stron. To wszystko ma ogromne znaczenie, albowiem każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie.
Rażąca niewdzięczność – co to znaczy?
Ustawodawca nie sprecyzował pojęcia „rażąca niewdzięczność”, gdyż jest to niemożliwe z uwagi na zróżnicowane sytuacje życiowe. Dlatego pod pojęcie „rażącej niewdzięczności” podpadają przede wszystkim przestępstwa skierowane przeciwko życiu, zdrowiu, czci i godności osobistej, a wreszcie przeciwko majątku darczyńcy. Cechy rażącej niewdzięczności mogą mieć także inne zachowania wysoce nieprzyjazne kierowane bezpośrednio wobec darczyńcy, jak i także w stosunku do osoby jemu bliskiej. W każdym jednak przypadku niezależnie od tego, czy będą to działania, czy zaniechania obdarowanego wymagane jest ujawnienie po jego stronie zamiaru pokrzywdzenia darczyńcy (SN w wyroku z dnia 26 lipca 2000 roku, sygn. akt I CKN 919/98, LEX nr 50820).
Więcej: