Spis treści
Co zrobić, kiedy mąż chce walczyć o dzieci?
Przede wszystkim jeżeli mąż chce walczyć o dzieci, to musisz wiedzieć jedno – sąd patrzy na stan faktyczny sprawy.
Mąż chce walczyć o dzieci – Stan faktyczny
Mogą być różne sytuacje. Pierwsza sytuacja – kiedy dzieci mieszkają z mężem, a ty poza tym miejscem zamieszkania. Wówczas sąd będzie patrzył na stan faktyczny sprawy.
Na podstawie czego sąd określa miejsce zamieszkania dzieci? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że zdecydowanie patrzy na to, gdzie dzieci mieszkają, czyli patrzy na stan faktyczny sprawy. Na podstawie tego może rozszerzyć swoje postanowienie.
Rozprawa o kontakty – O co pyta Sąd?
Mąż chce walczyć o dzieci -Co chcą dzieci?
W przypadku, gdy dzieci osiągają pełną dojrzałość, to same decydują, jednakże w świetle prawa już od trzynastego roku życia możemy mówić o ograniczonej zdolności prawnej – na podstawie kodeksu cywilnego. Dzieci do ukończenia trzynastego roku nie mają zdolności do czynności prawnych. Oznacza to, że nie mogą same skutecznie zaciągać zobowiązań ani nabywać prawa. Jednakże musimy pamiętać, że między trzynastym a osiemnastym roku życia małoletni nabywa już ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Co to oznacza?
Oznacza to, że jego słowa również się liczą, więc sąd będzie również kierował się tym, co ma dziecko do powiedzenia. A zatem sąd być może będzie pytał dziecko w trybie wysłuchania stron, czy chce mieszkać z mamą czy też z tatą. Jeżeli jednak sąd nie zgodzi się na to, żeby w trybie wysłuchania zapytać o zdanie dziecko, wówczas z pewnością wyśle całą rodzinę do Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, którzy będą badać sytuację rodzinną stron oraz kompetencje wychowawcze rodziców. W dużej części opinia będzie się również opierała na tym, co dzieci chcą i jakie mają życzenia.
Kompetencje wychowawcze rodziców
Bardzo istotne w sprawie są kompetencje wychowawcze rodziców, czy należycie wykonują władzę rodzicielską, czy też są podstawy do ograniczenia władzy rodzicielskiej. Sąd będzie opierał się głównie na opinii, którą sporządzą biegli specjaliści w danej dziedzinie. OZSS to Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów, który wydaje opinię o rodzinie. Do zadań zespołu należy głównie sporządzenie opinii, przede wszystkim w sprawach rodzinnych. Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 reguluje wszystkie kwestie związane z OZSS.
Jak wygląda przebieg badania?
Badania odbywają się w wyznaczonym terminie po wcześniejszym uzgodnieniu. Opinia powinna być sporządzona nie dłużej niż 21 dni od zakończenia badania, jednak niestety z przykrością stwierdzam, że na niniejsze badania czeka się bardzo długo.
Ile czeka się na badania OZSS w Warszawie?
Z mojego doświadczenia zwykle nie jest to termin krótszy niż sześć miesięcy. Jest możliwość, że sąd wpisuje daną sprawę na listę spraw pilnych i w przypadku, gdy coś się zwolni, wówczas mamy szansę na wcześniejszy termin. Niemniej jednak z mojego doświadczenia wynika, że te terminy są bardzo odległe.
Jaki błąd popełniamy przy badaniach?
Często myślimy, że idziemy do kogoś, komu możemy powiedzieć wszystko. Badającą nas osobę traktujemy jak psychologa. To jest błąd! Nie mamy do czynienia z psychologiem. Ta osoba nas po prostu bada, wobec czego musimy być przygotowani przez swojego prawnika do tego, jak zachowywać się na takich badaniach.
Syndrom Gardnera, konflikt lojalnościowy i odrzucenie jednego rodzica
Bardzo często przez sprawach rodzinnych dochodzi do sytuacji, w której to dziecko buntuje się i po prostu wybiera jednego rodzica. Wynika to z tego, że najczęściej w domu mówi się źle o drugim rodziców, stąd też w dzieciach rodzi się pytanie, kogo wybrać. Dlatego też często wybiera się rodzica, z którym się mieszka.
Mąż chce walczyć o dzieci? Ustalenie kontaktów
Nawet jeżeli nie mieszkasz z dzieckiem, to musisz zadbać o to, żeby ustalić z nim odpowiednie kontakty, dzięki którym będziesz mógł się z nim widzieć. Jeżeli natomiast więzi między wami ustaną, to wówczas będzie wam bardzo trudno je odbudować. Dlatego też takich spraw nie można zaniedbywać. Nie można czekać, aż same się rozwiążą. Trzeba po prostu walczyć o swoje i walczyć o dziecko, albowiem jak sama nazwa mówi, dziecko to tylko dziecko. Nie ma dojrzałości emocjonalnej, więc trudno mu się odnaleźć w sytuacji, w której znaleźli się rodzice. Ty zaś jako osoba dorosła i dojrzała emocjonalnie musisz wznieść się na wyżyny i rozpocząć wszystkie kroki prawne, aby faktyczne odzyskać więź z dzieckiem.
Przeczytaj więcej: