Przejdź do treści

Chcę opiekę naprzemienną – mediacja przy opiece naprzemiennej

  • przez

Chcę opiekę naprzemienną

„Chcę opiekę naprzemienną, a w pozwie o rozwód żona chce alimenty i kontakty oraz miejsce pobytu dziecka przy niej”. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy w drodze mediacji mogę zawrzeć porozumienie?

W pierwszej kolejności należy podpisać porozumienie rodzicielskie. Oczywiście pod warunkiem, że jesteście zgodni w tym obszarze. Kiedy między małżonkami jest spór, procedura wygląda zupełnie inaczej. Niezależny mediator oczywiście może sporządzić odpowiednie dokumenty w zakresie ustanowienia opieki naprzemiennej. Następnie po zawarciu ugody, aby miała ona moc prawna należy skierować do sądu wniosek o zatwierdzenie.

Mediacja przy opiece naprzemiennej

Chcąc ustanowić opiekę naprzemienną, udział w mediacji jest najlepszą formą, albowiem w drodze ugody można wypracować porozumienie. W przypadku gdy nie dojdzie do porozumienia w trybie mediacji pozostaje nam ustanowienie opieki przez sąd. Wówczas procedura się komplikuje i wygląda następująco…

Procedura w przypadku, kiedy rodzice chcą zgodnie wychowywać dziecko:

Należy w pozwie określić, iż miejscem zamieszkania dziecka będzie naprzemiennie miejsce zamieszkania ojca i matki.

Do pozwu o rozwód najlepiej złożyć porozumienie rodzicielskie, w którym rodzice wskazują, jak będą wychowywać dziecko.

Dlatego też odpowiednie skonstruowanie jest bardzo ważne. Najczęściej robi się to w sekwencjach tydzień na tydzień.

Jednakże w sytuacji, gdy nie jest to możliwe i rodzice chcą ustalać termin indywidualnie, zapisuje się w porozumieniu z odpowiednim wyprzedzeniem, iż rodzice będą uzgadniać dni.

Natomiast zabezpieczając ojca najlepsze jest skonstruowanie zapisu, iż ojciec ma prawo do połowy dni w miesiącu. 

Ważne, żeby oboje rodzice podpisali takie porozumienie. Będzie ono stanowiło załącznik do pozwu o rozwód. 

Chcę opiekę naprzemienną – Mediacja

W komparycji pozwu należy wskazać żądania zgodnie z tym porozumieniem.

A zatem jeżeli chcemy opiekę naprzemienną, to miejsce pobytu dziecka będzie naprzemiennie u ojca i u matki. Natomiast kontaktów nie regulujemy w wyroku rozwodowym, tylko opieramy się na porozumieniu.

Dodatkowo jeżeli chcemy opiekę naprzemienną, to w takim w takiej sytuacji nie powinno się już znaleźć żądanie w zakresie alimentów. 

Oczywiście możliwe jest, że rodzice ustalą jakąś kwotę alimentów, jednakże w sytuacji, kiedy rodzice chcą wspólnie wychowywać dziecko, co do zasady nie powinno być alimentów. Koszty stałe rodzice powinni płacić wspólnie.

Oczywiście można określić alimenty.

Odpowiedzi trzeba udzielić indywidualnie, gdyż ważne jest, jak wygląda między wami współpraca.

Można w każdej sytuacji dojść do porozumienia i skorzystać z mediacji.

Opieka naprzemienna – 500 plus

W przypadku opieki naprzemiennej 500 + powinno być również dzielone po połowie. A zatem kwota 500 + powinna zostać rozdzielone na dwoje rodziców. Ojciec powinien otrzymać 250 zł oraz matka 250 zł, a decyzji w tym zakresie nie podejmuje sąd, lecz organ, który wypłaca świadczenia.

Warto pamiętać, że po rozwodzie oczywiście wszystkie kwestie związane z dzieckiem są zmienne. Dlatego też może być sytuacja, iż jeden z rodziców później wystąpi do Sądu Rejonowego o zmianę tego postanowienia w tym zakresie.

Dlatego też trzeba mieć to na uwadze i pamiętać, że taka sytuacja może się zdarzyć. W związku z tym, jeżeli mamy zastrzeżenia do drugiego rodzica w zakresie kompetencji wychowawczych, to trzeba mimo wszystko cały czas zbierać dowody. Dowodami wygrywa się sprawy…

Przykład

Małżeństwo lekarzy z Warszawy – on chirurg, ona ginekolog, oboje pracują w szpitalu w Warszawie, mają dwoje małych dzieci, chcą je wspólnie wychowywać. Nie ma z tym problemu. Podział mogą ustalać indywidualnie z wyprzedzeniem miesięcznym układać podział. Wszystko zależy od chęci. Osobiście uważam, że opieka naprzemienna jest świetnym rozwiązaniem, choć wciąż mało popularnym w Polsce.

Pamiętaj…
Zawsze przy rozwodzie możesz korzystać z mediacji! Może przyspieszyć cały proces oraz pozostać w dobrych kontaktach.

Przeczytaj więcej:

Opieka naprzemienna Adwokat radzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń