Alimenty od byłego małżonka? Niedostatek

Alimenty od byłego małżonka

Alimenty od małżonka. Często klienci nie wiedzą, jakie są konsekwencje rozwodu. Jesteś po rozwodzie? Boisz się alimentów?

Pytanie – jaki wyrok Sądu?

Tak, od tego zależy czy masz szansę na rozwód czy nie.

W związku z tym podstawę prawną domagania się alimentów od byłego małżonka stanowią art. 60-61 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Przede wszystkim każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie.

Alimenty od byłego małżonka

Kluczowym słowem będzie tutaj niedostatek.

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, ma prawo żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego wsparcia finansowego. To prawo obejmuje dostarczanie środków utrzymania.

Warto jednak zaznaczyć, że zakres alimentów jest ograniczony i powinien odpowiadać usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego. Ponadto sąd może wziąć pod uwagę zarobki i majątek zobowiązanego przy ustalaniu wysokości alimentów.

Małżonek winny

Jeżeli jeden z małżonków jest wyłącznie winny za rozkład pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Alimenty – ile to trwa – 5 lat 

Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa.

Co jednak, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia? Obowiązek ten wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.

W przypadku gdy małżonek jest wyłącznie winny – nie ma terminu! 

Alimenty

Warte uwagi jest stanowisko zaprezentowane przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Zgodnie z nim małżonek domagający się alimentów winien w pełni wykorzystać wszystkie możliwości w celu uzyskania dochodów niezbędnych do zaspokojenia usprawiedliwionych własnych potrzeb (wyrok SA w Poznaniu z dnia 10 lutego 2004 r., I ACa 1422/03, LEX nr 143459).

Pojęcie niedostatku nie jest łatwe do ustalenia.

Wszystkie sprawy należy rozstrzygać indywidualnie.

Małżonek niewinny 

Małżonek niewinny może ubiegać się o środki utrzymania nawet w sytuacji, gdy nie znajduje się w niedostatku, ale doświadczył istotnego pogorszenia swojej sytuacji materialnej w wyniku rozwodu. 

Alimenty od byłego małżonka

Istotę pojęcia pogorszenia sytuacji życiowej precyzyjnie przedstawił Sąd Najwyższy. Stwierdził, iż sąd [rozpoznający żądanie alimentacyjne] powinien porównać sytuację, w jakiej małżonek niewinny znajdzie się po rozwodzie, z sytuacją, w jakiej by się znajdował, gdyby pożycie małżonków funkcjonowało prawidłowo (Wyrok SN z dnia 28 października 1980 roku, III CRN 222/80, LEX nr 2590).

Jasno i konkretnie!

Zatem niedostatek odnosi się do sytuacji, w której małżonek uprawniony do alimentów nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich uzasadnionych potrzeb.

Te potrzeby obejmują m.in. koszty związane z mieszkaniem, zakupem żywności, ubrania, lekarstw oraz inne wydatki niezbędne do utrzymania się.

Warto podkreślić, że sąd przy ustalaniu wysokości alimentów bierze pod uwagę konkretne okoliczności i potrzeby uprawnionego.

________________________________________________________________________________________

Ponadto, Sąd Wojewódzki w Katowicach w orzeczeniu z dnia 17 listopada 1961 r., III Cr 2630/61, PiP 1962, z. 10, s. 699 wskazuje, że: „nie jest w zasadzie uprawniony do żądania środków utrzymania od współmałżonka małżonek, który wprawdzie posiada własny majątek, lecz nie przynoszący dochodu, tak że na pokrycie kosztów własnego utrzymania musiałby przeznaczyć substancję tego majątku. Jedynie wówczas, gdyby na pokrycie kosztów własnego utrzymania małżonek zmuszony był wyzbywać się własności osobistej, jego roszczenie alimentacyjne względem współmałżonka byłoby usprawiedliwione”.

Alimenty

Ważne – małżonek domagający się alimentów musi przed sądem wykazać związek między rozwodem a pogorszeniem sytuacji życiowej.

Pamiętajmy, iż udowodnienie samego pogorszenia nie jest wystarczające.

Stwierdzenie przez sąd, iż małżonek domagający się alimentów z tytułu pogorszenia sytuacji materialnej po rozwodzie nie wykazał swoich twierdzeń w tym zakresie, udowodnił jednak popadnięcie w niedostatek, uzasadnia zasądzenie alimentów na podstawie art. 60 § 1 kro.

Ile lat po rozwodzie można domagać się alimentów? – To zależy.

Ile wynoszą alimenty na żonę? To również zależy od danej sytuacji.

A może mediacja? Umożliwia wspólne porozumienie się stron, wypracowanie zgodnego stanowiska i uniknięcie dużego stresu…

Więcej:

Jakie pytania na sprawie o alimenty?

Pozew o alimenty Adwokat

2 komentarze

  1. […] Alimenty od byłego małżonka ? Niedostatek […]

  2. […] Więcej:Alimenty od byłego małżonka ? Niedostatek […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń