Jakie są problemy przy rozwodach

Jakie są problemy przy rozwodach? Pytania klientów

Jakie są problemy przy rozwodach?

Jakie są problemy przy rozwodach? W tym artykule chciałabym Wam przedstawić kilka problemów, z jakimi zmagali się moi czytelnicy przy rozwodzie. Gotowi? Zapraszam do lektury!

_____________________________________________________________________________________

Zenon z Warszawy – lat 43 – Lekarz ginekolog – Jakie są problemy przy rozwodach

„Dzień dobry pani mecenas, mam pytanie. Jestem z kobietą, która nie mieszka już z mężem, ale są dalej małżeństwem. Mąż powiedział, że nie da jej rozwodu. Czy lepiej by było powiedzieć jej mężowi o naszym związku, czy lepiej czekać do rozwodu? Jaki będzie to miało wpływ na rozwód? Jej mąż jest znanym ginekologiem. Uważa się za lepszego, gdyż dużo zarabia i myśli, że ją zatrzyma. Co zrobić?

Aby Sąd orzekł rozwód, muszą ustać między stronami więzi – fizyczna, duchowa, gospodarcza. Dla orzeczenia rozwodu rozkład pożycia małżeńskiego musi być nie tylko zupełny, lecz także trwały [słowo klucz].

Trwałość rozkładu pożycia można stwierdzić dopiero, gdy rozkład jest już zupełny.

W świetle orzecznictwa rozkład pożycia jest trwały, gdy brak jest perspektyw (widoków) powrotu małżonków do wspólnego pożycia. Nie ma skutecznej metody na zatrzymanie rozwodu. Mąż może również chcieć rozwiązać małżeństwo z wyłącznej winy żony. 

_________________________________________________________________________________________

Iwona z Warszawy – lat 33 – Mąż jest geodetą – Adwokat źle napisała pozew. Czy mogę zmienić zdanie?

„Mam problem. Złożyłam pozew o rozwód bez orzekania o winie, a ściślej złożyła go moja pani adwokat, której zaufałam. Dziś dostałam termin rozprawy i odpowiedź pozwanego na mój pozew o rozwód. I doznałam szoku. Maż jest geodetą i się zdenerwuje. Okazało się, że ja chcę ograniczyć prawa mojemu mężowi do dzieci, gdzie kilka razy podkreślałam, że nie chcę tego robić. Czy jest możliwość odkręcenia tej sprawy? Z adwokatem jestem umówiona dopiero na piątek. Mój mąż ceni sobie prestiż i z pewnością na to nie pozwoli”.

Oczywiście, że tak. Strony mogą zmienić stanowisko aż do uprawomocnienia się wyroku. Proszę się nie przejmować. 

Jeżeli nie zdążysz przygotować dokumentów ze zmianą stanowiska, zrób to po prostu na rozprawie. 

Jeśli zaś chodzi o porozumienie w zakresie dziecka – najlepiej przygotuj odpowiednie porozumienie w tej kwestii.

_______________________________________________________________________________________

Marta z Mińska Mazowieckiego – 45 lat – podział majątku – Dom z hipoteką

„W maju tego roku (2019) nastąpił rozwód. Obecnie zamieszkuję z trójka dzieci w domu, który objęty jest hipoteką. Ugodowo płacę połowę raty za dom byłemu mężowi. Zdecydowałam, że muszę zrobić pierwszy krok w kierunku podziału majątku. Bardzo proszę o pokierowanie mnie i udzielenie wszelkich wskazówek. Mamy dom koło Mińska Mazowieckiego. Ja pracuję w Warszawie, mąż też, w dodatku ma dobrą pracę. Dom jest duży. Mąż ma bardzo dużo pieniędzy na kontach. Co zrobić?”.

Podział majątku to oczywiście skomplikowana sprawa. Można dokonać podziału w Sądzie Rejonowym albo przed notariuszem. W Pani sytuacji najlepiej zrobić to u notariusza i uzgodnić, co z kredytem. Sąd nie rozstrzyga w zakresie kredytu. Dzieli tylko aktywa. W związku z tym powoła biegłego, wycenia nieruchomość i dzieli. 

_______________________________________________________________________________________

Wojtek – 43 lat – Żona zdradziła i chce jego wyłącznej winy – Jakie są problemy przy rozwodach

„Żona mnie zdradzała, widziałem zdradę na własne oczy… Mamy dwójkę małych dzieci. Czy żona może chcieć się rozwieść i czy moje zeznania, że ją widziałem i zaniedbywała swoje obowiązki jako żona wystarczą, aby sąd orzekł jej winę? Kto będzie miał prawo do wychowywania dzieci? Ja czy żona? Żona jest dyrektorem, wyjeżdżała na szkolenia. Bardzo dobrze zarabia i może pozwolić sobie na luksusy. Myślę, że żonie odbiło, jeździ mercedesem za 200 000 zł, mamy dom pod Warszawą, więc brakowało jej kochanka. Co robić? Co będzie z tym mercedesem i innymi luksusowymi rzeczami?”.

To są bardzo skomplikowane pytania. Oczywiście sprawę należy rozpatrywać indywidualnie. 

Pytanie czy żona nic na Pana nie ma? Może się przyznać albo walczyć. Często jest walka w sądzie i sąd podejmuje decyzję – wina obojga rodziców. 

Wina w rozpadzie nie ma znaczenia w zakresie tego, kto będzie wychowywał dzieci. Istotne jest, w jakim wieku są dzieci i czego chcą. Ważne są też możliwości zarobkowe rodziców, gdzie będą mieszkać dzieci, jakie mają więzi z rodzicami itp. Reasumując, wiele czynników ma znaczenie.

Reasumując, rozwód to nie żarty! Wiele może się zdarzyć i z pewnością nie można wszystkiego przewidzieć. Dlatego jeśli się rozwodzisz, najlepiej poradź się dobrego adwokata od rozwodów – razem ustalicie strategię i będzie Ci po prostu łatwiej. Powodzenia!

 

Więcej:

Jak zachować się podczas rozwodu?

Jak się rozwieść. Krótki poradnik

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń