Kancelaria rozwodowa

Kancelaria rozwodowa – Jak wybrać?

Kancelaria rozwodowa. Jak wybrać?

Kancelaria rozwodowa jest miejscem, w którym chcesz rozwiązać swoje problemy. Należy zatem odpowiednio ją wybrać. O tym, na co zwrócić uwagę, dowiesz się w dzisiejszym wpisie. Zapraszam do lektury!

Jak wybrać kancelarię rozwodową?

Przede wszystkim należy zawsze szukać profesjonalnego pełnomocnika zgodnie ze specjalizacją. Co to oznacza w praktyce? Prawnik od rozwodów zajmuje się głównie sprawami rozwodowymi, natomiast mecenas od prawa karnego będzie bronił przestępcy. Specjalizacja w danej gałęzi prawa jest znakiem rozpoznawczym dobrego mecenasa. Dzięki niej unikniesz wielu błędów w twojej sprawie.

Jakie są typy rozwodów? Kancelaria rozwodowa

Rozwód to wyjątkowo trudny czas. Dlatego warto przeprowadzić tę rozprawę sposób możliwie korzystny i bezbolesny. Polskie prawo dopuszcza kilka typów rozwodów ze względu na cel, jaki chcemy uzyskać. Są to:

  • Rozwód z orzeczeniem o winie,
  • Rozwód bez orzekania o winie.

Z mojego doświadczenia w pracy z klientami wynika, iż typ rozprawy rozwodowej musi być odpowiednio dobrany. Dlaczego? W trakcie procesu rozwodowego mogą zaistnieć różne niespodziewane sytuacje np. zmiana stanowiska w zakresie podniesienia alimentów, niezabezpieczenie kwestii związanych z kontaktami z dziećmi, czy też podział wspólnego majątku. Napiszę o tym dokładniej w następnym akapicie.

Jakie rozwody daje sąd? Jak długo trwa rozprawa?

Bardzo często zdarzają się sytuacje, w których podział majątku toczy się przez kilka lat. Jednym z wielu przykładów w mojej praktyce jest sprawa, którą ostatnio zakończyłam. Rozwód trwał rok, a podział majątku sześć lat. Pomyślisz pewnie, czytelniku, że to strasznie długo. To prawda. Od czego zatem zależy, ile będzie trwać rozprawa rozwodowa?  Powód jest prosty – długość rozprawy rozwodowej determinuje orzeczenie o winie lub jej brak. Wróćmy zatem na chwilę do omówienia poszczególnych rodzajów rozwodów.

Rozwód z orzeczeniem o winie – sąd ustala, który z małżonków ponosi winę za rozpad pożycia małżeństwa. Ponadto winę stwierdza się na podstawie konkretnych zachowań małżonka np. stosowania przemocy lub zdrady. Jeżeli zatem jeden z małżonków poważnie zachorował, to choroba nie jest winą.

Rozwód bez orzekania o winie – małżonkowie są zgodni, że chcą formalnie zakończyć swój związek.

Powyżej przedstawiłam dwa najczęstsze sposoby rozwiązanie małżeństwa. Pozostaje pytanie: Co chcemy osiągnąć poprzez rozwód? Orzekanie o winie jest zasadne tylko wtedy, gdy chcemy uzyskać alimenty. O tym, jak to zrobić, opowiem w kolejnym akapicie.

Jak uzyskać alimenty przy rozwodzie? Kancelaria rozwodowa

W tej kwestii ważna  jest treść wyroku rozwodowego. Dlaczego? To ona reguluje świadczenie alimentacyjne. Tu sąd stosuje prostą zasadę – małżonek uznany za winnego rozpadu pożycia nie może żądać od swojego byłego małżonka alimentów. Natomiast małżonek niewinny może żądać alimentów od  winnego. Jeżeli sytuacja materialna niewinnego małżonka po rozwodzie  pogorszy się, jego wniosek o alimenty jest traktowany przez sąd priorytetowo. Dlaczego? Chodzi o zabezpieczenie interesów strony niewinnej rozpadu małżeństwa.

W opisanej przed chwilą sytuacji orzekanie wyłącznej winy jednej ze stron jest jak najbardziej zasadne, choć nie zawsze należy do łatwych w wyegzekwowaniu.

Podsumowując, gdy decydujesz się na rozwód, pamiętaj o dobrym prawniku od rozwodów i zabezpieczeniu swoich interesów. To klucz do rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady – skontaktuj się z moją kancelarią!

 

Przeczytaj więcej:

Rozprawa rozwodowa

Jak się rozwieść. Krótki poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń