rozprawie o rozwód

Sprawa rozwodowa Adwokat radzi

Sprawa rozwodowa Adwokat

W końcu nadszedł ten moment – sprawa rozwodowa. Z pewnością zastanawiasz się, jak się zachować, co mówić i czy sąd da wam rozwód.

W tym obszarze jest oczywiście bardzo dużo wątpliwości, gdyż strony najczęściej dosyć mocno stresują się tą sytuacją.

Przede wszystkim musicie Państwo wiedzieć, że tak naprawdę wszystko zależy od tego, czy chcecie rozwód bez orzekania o winie czy z orzekaniem oraz czy inne kwestie są uzgodnione.

Sprawa rozwodowa Adwokat

Rozprawa może trwać 5 minut, a może trwać kilka lat (lub jeszcze dłużej)… Dlatego zastanów się dobrze, czego chcesz.

Najdłuższa sprawa rozwodowa, jaką prowadziłam, trwała właśnie około pięć lat. Jednakże z informacji od moich koleżanek i kolegów po fachu wiem, że oni zajmowali się jeszcze dłużej ciągnącymi się sprawami…

Dlatego też wszystko zależy od tego czy jesteście skonfliktowani.

Jeżeli czeka was rozwód bez orzekania o winie, a pozostałe kwestie są już omówione i w tym zakresie jest porozumienie, to w mojej ocenie nie ma obaw do zmartwień. 

Rozprawa w trybie porozumienia stron. Jeżeli nie macie dzieci i oboje chcecie rozwodu za porozumieniem stron, a nie występują żadne przesłanki wyłączające możliwość rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, to sąd jest zobowiązany uwzględnić wasze życzenie. 

Sprawa rozwodowa Adwokat

A zatem w przypadku bez orzekania o winie rozprawa rozwodowa będzie bardzo krótka. Oczywiście nie ma czegoś takiego, jak gotowy zestaw pytań.

Ja na podstawie swojego doświadczenia mogę państwu zaproponować kilka pytań, które sąd może wam zadać, jednakże nie ma jednego zestawu pytań. Sędzia zadaje pytania indywidualnie, ale oczywiście pewne pytania się powtarzają.

Jeżeli nie macie dzieci, to rozprawa będzie bardzo krótka. Sąd będzie musiał ustalić datę rozpadu waszego małżeństwa oraz przyczynę rozpadu waszego małżeństwa.

Jednakże w przypadku, gdy nie macie dzieci i chcecie rozwód bez orzekania o winie, to sąd nie wnika już w szczegóły i będzie dążył do wydania wyroku już na pierwszej rozprawie.

Rozwód

Zupełnie inaczej wygląda rozprawa kiedy macie dzieci i jesteście w tym obszarze skonfliktowani. Spór rodziców najczęściej dotyczy wysokości alimentów oraz określania kontaktów. Dlatego też może się zdarzyć, że wasze małżeństwo nie zostanie zakończone na pierwszej rozprawie rozwodowej, gdyż sąd będzie musiał ustalić jeszcze inne okoliczności związane z wysokością alimentów oraz z ustaleniem kontaktów.

W tym obszarze sąd zobowiązuje stronę do przedstawienia aktualnych zaświadczeń o zarobkach.

Dla przykładu matka dzieci żąda 2000 zł na każde dziecko, co daje łącznie 4000 zł, zaś ojciec dzieci uważa że jest to kwota zawyżona i nie zgadza się na takie alimenty. Co wtedy? Należy tę wysokość kwestionować,  podważyć koszty utrzymania dzieci oraz wyjaśnić sądowi, dlaczego nie zgadza się na taką kwotę i odpowiednio to uzasadnić.

Adwokat Rozwód

Być może takim uzasadnieniem będzie fakt, iż możliwości zarobkowe nie są wystarczające, aby płacić alimenty w takiej wysokości. Wówczas konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach oraz zestawienie kosztów wskazujących na ponoszone koszty.

Kiedy czekacie na rozprawę rozwodową, warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić się, ile stresu przeżyliście w trakcie trwania waszego związku małżeńskiego?

Czasem rozprawa to przyjemność. Wielokrotnie zdarzyło mi się, że klienci po rozprawie płakali. I nie były to łzy rozpaczy.

Były to łzy szczęścia, ponieważ skończył się pewien etap w ich życiu. W takich chwilach człowiek czuje wzruszenie, ulgę…

Wokół spraw rozwodowych zawsze jest bardzo dużo emocji. Dlatego też niektórzy płaczą ze szczęścia, jakby kamień spadł im z serca. Z pewnością jest to trudna decyzja…

Najczęściej rozwodzimy się pierwszy raz. Oczywiście jeżeli robimy coś pierwszy raz, to zdarza nam się popełniać błędy. Jest to zupełnie normalne. Dlatego też warto wybrać dobrego profesjonalnego pełnomocnika do spraw rodzinnych, ponieważ uświadomi nas o zagrożeniach w postępowaniu.

Przy rozwodzie często kierujemy się emocjami. Bez wątpienia mierzymy się z trudnymi kwestiami: walka o dzieci, walka o alimenty, o pieniądze… Te sprawy kosztują nas naprawdę dużo emocji. Pamiętajmy, że jeśli w grę wchodzą silne emocje, możemy popełniać błędy.  

Dlatego też należy zwrócić również uwagę na fakt, iż ludzie popełniają błędy. Przede wszystkim jeżeli jest podjęta decyzja o rozwodzie, to trzeba zrobić wszystko, żeby zahamować emocje. Podczas sprawy o rozwód trzeba zachować zimną krew, nie dać się ponieść złym emocjom.

Pamiętajmy, że rozwód to nie koniec świata. Coś się kończy, coś się zaczyna. Dlatego zadbaj o to, żeby przebiegł możliwie jak najszybciej. Powodzenia!

 

Przeczytaj więcej:

Jak zachować się na rozprawie o rozwód?

Rozprawa rozwodowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń