Pozew o rozwód wzór  

Pozew o rozwód wzór – bez dzieci

Pozew o rozwód wzór – bez dzieci

Pozew o rozwód wzór. Jak napisać pozew o rozwód? Oczywiście nie ma jednego uniwersalnego wzoru. Poniżej znajdziesz podstawowe elementy pozwu bez orzekania o winie.

 Działając w imieniu własnym, wnoszę o:

  1. Rozwiązanie małżeństwa Stron przez orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie;
  2. Nieorzekanie o wspólnym miejscu zamieszkania;
  3. Przeprowadzenie rozprawy także pod nieobecność Powoda;
  4. Nieprzeprowadzenie mediacji w trybie art. 436 KPC;
  5. Dopuszczenie i przeprowadzenie następujących dowodów z:
  1. Aktu małżeństwa;
  2. Odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka [jeżeli posiadacie dzieci];

     6.  Dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron na okoliczności podniesione w treści uzasadnienia niniejszego pozwu, w szczególności na okoliczność przyczyn rozpadu pożycia stron i relacji małżeńskich. 

     7.  Wydanie wyroku zaocznego w przypadku zrealizowania się przesłanek z art. 339 k.p.c.;

Należy wskazać, czy podjęliście próbę ratowania małżeństwa.

Czyniąc zadość wymaganiom pozwu, wskazanym w art. 187 § 1 pkt 3 k.p.c., wskazuję, iż w przedmiotowej sprawie mediacja i inne formy polubownego rozwiązania sporu, są bezcelowe albowiem uczucia małżonków na chwilę obecną całkowicie wygasły i nie chcą oni podejmować prób ratowania związku małżeńskiego. 

Stron nie łączą już więzi fizyczne i emocjonalne, jak również więzi gospodarcze.

Wobec powyższego, jako że dalsze utrzymanie małżeństwa jest całkowicie bezprzedmiotowe, powód wnosi o rozpoznanie sprawy przez tut. Sąd.

Pozew o rozwód wzór – Uzasadnienie

Strony zawarły związek małżeński dnia _______

Dowód:  odpis skrócony aktu małżeństwa

Zgodnie z treścią art. 56 k.r.o. jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Pozew o rozwód wzór – Trwały i zupełny rozkład pożycia

[opisz, czy zawieraliście małżeńskie umowy majątkowe]

Z treści powyższego przepisu można wyróżnić jedną przesłankę pozytywną orzeczenia rozwodu w postaci trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego oraz trzy przesłanki negatywne, tj. żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia, sprzeczność rozwodu z dobrem wspólnych małoletnich dzieci oraz sprzeczność z zasadami współżycia społecznego. Przesłanka pozytywna rozwodu zostaje spełniona wówczas, gdy rozkład pożycia jest trwały i zupełny. Rozkład ma charakter zupełny, jeżeli ustały więzi fizyczne, duchowe i gospodarcze małżonków.

Jak wynika z wytycznych ujętych w uchwale Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 28 maja 1955 r., I CO 5/55 (OSN 1955, poz. 46) rozkład jest zupełny, gdy nie istnieje między małżonkami więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza. Do uznania natomiast, że rozkład jest trwały, nie jest konieczne stwierdzenie, że powrót małżonków do pożycia jest bezwzględnie wyłączony. Wystarczy oparta na doświadczeniu życiowym ocena, że w okolicznościach sprawy powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi.

Pozew o rozwód wzór – Opis problemów w małżeństwie

Przenosząc powyższe na kanwę niniejszej sprawy, wskazać należy, że początkowo wspólne pożycie małżonków układało się pomyślnie.

[opisz początki]

Strony przez wiele lat były zgodnym i wspierającym się w trudnych sytuacjach małżeństwem. Jednakże eskalacja konfliktów i nieporozumień doprowadziła do rozpadu pożycia. 

[opisz problemy]

Problemy w małżeństwie stron zaczęły się już kilka lat temu i były efektem ujawnienia się różnic charakterów. Proces ujawniania się wskazanej niezgodności rozpoczął się od rozbieżności poglądów Stron na tle zasad funkcjonowania rodziny podziału ról w małżeństwie, zaangażowania w życie rodzinne, kończąc się emocjonalnym i fizycznym wycofaniem się z relacji obu Stron.

Próba ratowania małżeństwa

[opisz czy podjęte zostały próby ratowania małżeństwa]

Powód podjął nieudaną próbę ratowania małżeństwa. Małżonkowie przestali spędzać ze sobą czas wolny. Wszelkie rozmowy kończyły się kłótnią.

[opisz od kiedy nie mieszkacie ze sobą, od kiedy nie współżyjecie, itp.]

Rozmowy dotyczyły tylko obszaru związanego z gospodarstwem domowym i dzieckiem. Między małżonkami wygasło uczucie, aż w końcu nastąpił rozkład pożycia. 

Miłość, współżycie, gospodarstwo domowe

Narastające napięcie emocjonalne między Stronami dawało asumpt do kłótni małżonków. W wyniku tej sytuacji strony oddaliły się od siebie, nie potrafiąc już normalnie funkcjonować jak mąż i żona.

[Czy macie dzieci? Jeżeli tak, to pozew będzie wyglądał zupełnie inaczej.]

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach, z dnia 12 marca 2010 r., w sprawie o sygn. Akt I Aca 51/10: „Rozkład pożycia jest trwały jeżeli ustały wszystkie więzi łączące małżonków, zupełny jeżeli więzi te ustały na tyle dawno, że wedle zasad doświadczenia życiowego powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi”.

Pozew o rozwód wzór – Zakończenie

Dalsze utrzymywanie fikcji matrymonialnej jest niezasadne, stąd też konieczne jest rozwiązanie małżeństwa Stron przez rozwód.

Podsumowując, stwierdzić należy, że w wyniku przedstawionej sytuacji strony nie potrafią już normalnie funkcjonować jak mąż i żona.

Niewątpliwym jest, że obecny stan więzi pomiędzy stronami jednoznacznie prowadzi do wniosku, że nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego o charakterze trwałym, uzasadniający rozwiązanie małżeństwa przez rozwód.

[bardzo ważne jest zawarcie informacji o dacie ustania więzi]

Stron nie łączą już więzi fizyczne i emocjonalne, jak również więzi gospodarcze. Strony prowadzą oddzielne życie.

W związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.

 

Mam nadzieję, że z tym wzorem będzie ci łatwiej sporządzić pozew. Oczywiście najlepiej nie robić tego samodzielnie, lecz zwrócić się do dobrego adwokata.

 

Więcej:

Jak uzasadnić pozew o rozwód?

Jak zachować się na rozprawie o rozwód?

1 komentarz

  1. […] Pozew o rozwód wzór  – bez dzieci […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń