Nierówny podział majątku

Opublikowane przez Adwokat w dniu

Nierówny podział majątku

Nierówny podział majątku. Czy warto? Zgodnie z przepisem art.43 § 1 KRO udziały małżonków w majątku objętym uprzednio wspólnością są co do zasady równe. Zwróćmy uwagę – CO DO ZASADY!!!

A co, jeżeli tylko jedna osoba pracowała? Nie zgadzasz się z tym? Uważasz, że to niesprawiedliwe?

Masz możliwość działania, jednakże odstępstwo od tej zasady jest możliwe jedynie w przypadku łącznego zaistnienia dwóch przesłanek określonych w art. 43 § 2i 3 KRO.

Jakich? Zwróć uwagę!

Numer 1 – przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu.

Drugi warunek to istnienie ważnych powodów, które uzasadniają ustalenie nierównych udziałów.

Podział majątku

Jednakże czy w praktyce łatwo uzyskać nierówny podział majątku? Nie! 

Często zastanawiamy się czy mamy szansę na nierówny podział… Czy możemy nierówno podzielić majątek małżonków? To zależy… Należy dokładnie przeanalizować sytuację.

Nie zgadzamy się z tym, aby udziały były podzielone po połowie. Ostatnio klient zwrócił się do mnie z takim problemem: „Pani Mecenas, nie chcę dać połowy majątku mojej żonie. Ona nic nie zrobiła. Całe życie tylko leżała i pachniała. Mamy pięcioro dzieci, ale to ona tylko pachniała… Chcę nierówny podział majątku!”.

Przede wszystkim każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie, gdyż zupełnie inaczej kształtuje się sytuacja, kiedy to małżonek/małżonka zdradzała, trwoniła pieniądze itp.

Czy warto? Nierówny podział majątku

Tak, każdą sytuację należy oczywiście rozpatrzeć indywidualnie.

Słowo „przyczynienie się„. Co to znaczy? Jest to całokształt starań każdego z małżonków o założoną przez nich rodzinę i zaspokojenie jej potrzeb.

Ale uwaga – nie chodzi tylko o wysokość zarobków, czy innych dochodów osiąganych przez każdego z nich, lecz także i to, jaki użytek czynią oni ze swoich dochodów, czy gospodarują nimi należycie i nie trwonią ich w sposób lekkomyślny.

Dla przykładu alkohol.

Nierówny podział majątku

Co jeszcze? Ważnym powodem odstąpienia od zasady równych udziałów może być dla przykładu – naganne postępowanie małżonka. Dla przykładu małżonek w sposób naganny lub uporczywy nie przyczynia się on do powstania dorobku stosownie do swych sił i możliwości zarobkowych.

Więcej:

Podział majątku – Jak podzielić majątek

Rozwód z narcyzem ? Jak wygrać rozwód z narcyzem ?

Majątek

Jak ocenia sąd? Sąd rozstrzyga czy spełnione są obydwie omówione przesłanki.

Sąd zwraca uwagę na to, o co wnosi wnioskodawca. Podział majątku niekiedy trwa latami… Ostatnio klient mnie pyta: „Pani Mecenas – czy to możliwe, żeby sprawa tyle trwała? Bo czytałem na Pudelku… ( Link pudelek)”. Tak, to możliwe! Dlatego jeśli czeka cię sprawa, koniecznie zwróć się do doświadczonego adwokata. Razem opracujecie najlepszą strategię.

 


1 Komentarz

Podział majątku - Jak podzielić majątek - Prawo Rodzinne · 8 grudnia, 2019 o 12:29 pm

[…] Nierówny podział majątku […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń