Jak podzielić majątek

Jak podzielić majątek

Podział majątku. Co zrobić, żeby podzielić majątek?

Małżonkowie przez wiele lat bogacą się i zdobywają różne składniki majątkowe, jednakże nie spodziewają się tego, że kiedyś się rozwiodą. Kiedy przyjdzie taki moment i sąd orzeknie rozwód, wówczas czeka ich również podział majątku. Często okazuje się, że małżonkowie nie zabezpieczyli wcześniej swoich interesów. A zatem jak podzielić majątek? Mamy kilka możliwości podziału.

Jak przygotować propozycję podziału majątku?

Przede wszystkim najbardziej preferuję rozwiązanie małżeństwa w formie aktu notarialnego u notariusza. Kiedy przychodzi do mnie klient, zawsze proszę, aby spisał składniki majątku. Wówczas przygotowujemy propozycję do podziału.

Wyobraźmy sobie taką sytuację – przychodzi do mnie pani Iwona, która mieszka w Warszawie. W trakcie związku małżeńskiego kupiła z małżonkiem cztery mieszkania w Warszawie oraz dom w Konstancinie. Dodatkowo mąż posiada firmę, a w firmie cztery samochody osobowe. Ponadto pani Iwona odziedziczyła mieszkanie w Legionowie o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na słowo kluczowe: „odziedziczyła”. Wobec tego, jeżeli odziedziczyła ten składnik majątku, to wchodzi do jej majątku osobistego, nie dzieli się nim z mężem.

Jak podzielić majątek?

Przebieg konsultacji prawnej w sprawie o podział majątku

Dlatego też na spotkanie z prawnikiem do rozwodu zawsze warto spisać również składniki majątku, jaki państwo posiadacie do podziału. W tej sytuacji przejrzeliśmy składniki majątku i ułożyliśmy plan, jakie nieruchomości zostają przy mojej klientce, a jakie dla jej męża. Z uwagi na fakt, iż czuł, że skrzywdził swoją żonę, chciał oddać jej trzy mieszkania oraz dom. Sam zaś chciał jedno mieszkanie oraz firmę. Wobec tego zgodziliśmy się na taki układ. Wynegocjowaliśmy bardzo dobre warunki i szybko podpisaliśmy podział majątku wraz z rozdzielnością przy jednej czynności w formie aktu notarialnego u notariusza.

A co, gdy tego podziału nie ma? Niestety sąd rozwodowy nie zajmuje się sprawami związanymi z majątkiem. Można oczywiście podzielić majątek przy sprawie rozwodowej, ale tylko wtedy, kiedy jesteście państwo zgodni co do wszystkich składników majątku. Jeżeli tej zgody nie ma, to czeka cię wniosek o podział majątku do Sądu Rejonowego. Wtedy też zaczynają się komplikacje. Wszystkie sprawy trwają bardzo długo. Ponadto musimy wiedzieć, że w małżeństwie zasadniczo istnieją trzy majątki: wspólny, osobisty męża i osobisty żony.

Jak podzielić majątek?

Podsumowanie

Zdarzyła mi się sytuacja, w której to przyszła pani i po wielu latach próbowała uregulować sprawy majątkowe. Okazało się, że odziedziczyła kilka nieruchomości po swoich rodzicach, jednakże jakiś prawnik powiedział jej, że wchodzi to w majątek wspólny, gdyż byli małżeństwem. Jest to nieprawda. Dlatego też musisz wiedzieć, że należy zawsze iść na konsultację do profesjonalnego pełnomocnika, który się w tym specjalizuje.

Zapraszam cię do mojej kancelarii rozwodowej, abyśmy porozmawiali o twojej sytuacji i dobrali ci najlepszego pełnomocnika zgodnie ze specjalizacją. 

 

Przeczytaj więcej:

Podział majątku przez małżonków

Mediacja przy podziale majątku

Jak napisać wniosek o podział majątku? Co z oszczędnościami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń