Życie po rozwodzie – Domek z kart

Opublikowane przez Adwokat w dniu

Dom z kart – życie po rozwodzie

Jak podnieść się po rozwodzie? Dlaczego żona zniszczyła małżeństwo, dlaczego mąż ma kochankę i zniszczył nasz cudowny świat? Jak dzieci będą reagować na informację że rodzice się rozwodzą? Mieliśmy takie piękne życie, aż wszystko nagle runęło. Wasz domek z kart w jedną chwilę się rozleciał. Jest to znak, że czeka Cię sprawa rozwodowa. Musisz mieć pełną świadomość, że to bardzo trudny czas. Wasze wspólne życie to już przeszłość. Zastanawiasz się, co zrobić dalej? Czy da się ułożyć życie po rozwodzie tak, żeby być szczęśliwym? Jak powiedzieć dzieciom o tym, że rodzice się rozwodzą? Mam nadzieję, że ten wpis rozwieje Twoje wątpliwości i doda otuchy.

 

Zacznij od nowa!

Musisz powoli zaplanować swoje życie i przemyśleć. Niemożliwe?  Oto przykład mojego klienta.

Dzwoni do mnie mężczyzna, który jest w rozsypce. Jego żona zdradziła go z trenerem personalnym. Mają czteroletnią córkę, która głównie spędza czas u rodziców męża. Żona w ogóle nie interesuje się dzieckiem. Natomiast przed osobami trzecimi przedstawia siebie jako najlepszą matkę. On chciałby mieszkać w Elblągu, ona zaś – w Warszawie. Co zrobić w takich sytuacjach? – pyta.

Nie chcę, żeby córka miała kontakt z kochankiem żony. Nie chcę, żeby kiedykolwiek go widziała. Chcę, żeby córka została ze mną i mieszkała ze mną u moich rodziców w Elblągu. Nie chce mieszkać w Warszawie, ponieważ tam zaczęliśmy się kłócić i tam moja żona poznała kochanka. Proszę powiedzieć co mam zrobić – mówi mężczyzna

Sztuką dobrego pełnomocnika nie jest ułożenie klientowi życia.  W pierwszej kolejności należy ustalić, jakie mamy plany działania.  

W tej sytuacji zaproponowałam trzy rozwiązania:

Jak rozwiązać problem?

Opcja nr 1

Rozmawiacie ze sobą i proponuje Pan żonie, abyście wychowywali dziecko w systemie opieki naprzemiennej. Może być to tydzień na tydzień, czyli od poniedziałku do poniedziałku. Niewykluczone, że możecie ustalić sobie dni inaczej. Dzięki temu dziecko będzie miało i tatę, i mamę. Jednakże wtedy najlepiej mieszkać w jednym mieście. Życie to kompromis i warto mówić tutaj o opiece naprzemiennej.

Opcja nr 2

Żądanie, żeby dziecko zostało przy ojcu. W tej sytuacji mężczyzna chciał zamieszkać ze swoją córką u rodziców. Jednakże zadałam mu kilka pytań. Czy faktycznie chce z tymi rodzicami mieszkać? Czy to nie jest tak, że teraz, kiedy jest konflikt rodzice bardzo ingerują w te sprawy i chcą pomóc? Jak sobie wyobraża życie w przyszłości? Mężczyzna pracuje w dużej firmie, zarabia bardzo dobrze i stać go na to, żeby mieszkać w Warszawie. I czy na pewno chce wojny z matką? Czy na pewno sąd uzna, że córka powinna mieszkać z nim?

Czy na pewno chce wojny z matką dziecka? I czy chce faktycznie wyeliminować matkę z życia dziecka? Czy jest świadomy konsekwencji wynikających z takich działań? Sytuacja majątkowa jest bardzo dobra, można wynająć mieszkanie w Warszawie lub je kupić i zacząć życie od nowa. To, że żona ma kochanka i wybrała inną drogę, nie znaczy, że jest złą matką.

Musimy również patrzeć na dobro małoletniego dziecka, a przede wszystkim na swoje dobro. Zauważyłam, że przy sprawach rozwodowych często mamy doradców. Oni nam mówią, jak żyć, co robić, gdzie mieszkać, jak wychowywać dziecko itd. Pamiętaj – gdy zrobisz wbrew „ doradcom”, zostaniesz w końcu sam.

Opcja nr 3 – tata na dojazd

Dziecko zostaje z mamą w Warszawie, a ty, jeżeli chcesz mieszkać w Elblągu, to mieszkasz w Elblągu. Kontakty należy określić w taki sposób, żebyś czynnie uczestniczył w życiu dziecka. Dla przykładu kontakty od czwartku do niedzieli albo do poniedziałku rano. Wszystko można ustalić. Są to kwestie istotne – przede wszystkim gdzie będziesz spędzał czas z dziećmi, kiedy odbierzesz dzieci itd.

Kompromis to sztuka

Dlatego też zawsze twoją sytuację należy rozpatrzyć indywidualnie. Zachęcam cię do skorzystania z konsultacji prawnej, podczas której będziemy mieli możliwość umówienia szczegółów.

Pamiętaj, iż sprawy rozwodowe trwają bardzo długo i warto wnieść do sądu prośbę o możliwość zabezpieczenia kontaktów. Co to znaczy zabezpieczenie kontaktów? Dzięki temu sąd będzie mógł wcześniej wydać rozstrzygnięcie w tym zakresie. Będzie też chciał wcześniej te kwestie rozstrzygnąć.

Na rozwodzie życie się nie kończy!

Odpowiedz sobie, czego chcesz i pragniesz?

Wymarzone rodziny nie istnieją! Życie układa się różnie…

więcej: Jak zachować się podczas rozwodu ?

Bierz życie w swoje ręce i rozwiązuj problemy!

Rozwód – bez orzekania albo z orzekaniem. Walka o dzieci albo kompromis. Wysokość alimentów – niskie bądź wysokie, albo po prostu sprawiedliwe. To wszystko zależy, jaką wybierzesz drogę.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń