Przejdź do treści

Rozwód – Co mówić w Sądzie?

  • przez

Rozwód – Co mówić w sądzie?

Co mówić w sądzie i jak się zachować? Często dostaję tego typu pytania. Przede wszystkim należy mówić prawdę oraz starannie przygotować się do rozprawy.

Wszystko zależy również od tego, co napisaliście w pismach procesowych. Dlatego zdarzają się sytuacje, że rok wcześniej sporządzaliśmy pozew i absolutnie zapominamy o tym, co było tam napisane.

W związku z tym warto przeczytać dokumenty, które znalazły się w sprawie, gdyż na ich podstawie sąd będzie zadawał pytania. Dlatego proponuję się dobrze przygotować.

Co mówić w sądzie?

Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki jest charakter rozwodu. Jeżeli dla przykładu rozwód toczy się z orzeczeniem o winie, to z pewnością będzie bardzo dużo pytań i również materiał dowodowy będzie bogaty. Moje ulubione procesy są wtedy, kiedy mężczyźni tłumaczą się ze zdrady.

Pewnie zastanawiasz się, jak mężczyzna się tłumaczy… Otóż najczęściej mówi, iż dawno już nie żyją ze sobą. Twierdzi, że to od ponad roku nie ma między nimi więzi małżeńskich, dlatego też zdradził żonę. Osobiście uważam, iż jest to słaby argument. 

Kiedy złapano nas na gorącym uczynku, dla przykładu na zdradzie, to być może warto czasem przyznać się do winy i wyrazić skruchę. Jednakże w takich sytuacjach proponuję, aby zauważyć też winę drugiej strony. Wtedy sąd może rozstrzygnąć, iż rozwiązuje wasze małżeństwo z winy obu stron. Dlatego też uważam, że sędziowie często mogą się zdenerwować w sytuacjach, kiedy widzą sprawozdanie detektywa bądź zdjęcia z kochanką, a osoba, która zawiniła zaprzecza i mówi, że to nie ona. 

Dlatego też czasem trzeba okazać skruchę.

Co mówić w sądzie?

Wszystko zależy od tego, w jakiej pozycji jesteśmy i co chcemy osiągnąć w sprawie rozwodowej. Dla przykładu jeżeli jesteś mężczyzną i czujesz, że za rozpad pożycia małżeńskiego również ponosi winę żona, to znajdź argumenty, aby przekonać sąd do swojej racji. Natomiast jeżeli jesteś kobietą i zostałaś zdradzona, a wcześniej wasze pożycie małżeńskie układało się dobrze, to też bądź prawdziwa w tym, co mówisz. Powiedz sądowi wprost, iż jedyną przyczyną jest zdrada, a wcześniej byliście normalnym małżeństwem. Oczywiście problemy zdarzają się w każdym małżeństwie, jednakże nie były one na tyle poważne, aby przesądzać o rozstaniu. Dlatego też proponuję w takich sytuacjach trzymać się prawdy.

Do rozprawy trzeba się przygotować. Wizja rozwodu niesie masę emocji. Dlatego też musimy panować nad negatywnymi emocjami, a już w szczególności przed sądem. Na sali rozpraw należy zachować spokój. Pamiętajmy, że na sali sądowej jest przewodniczący, czyli sędzia oraz dwóch siedzących po bokach ławników. Dlatego jeżeli zobaczysz skład sędziowski w postaci trzech osób, to nie bój się – nie ma powodu do większego stresu. Zdarza się, że sędzia, który orzeka, ma na wokandzie jednego dnia nawet 15 rozpraw, dlatego też pamiętaj, że jesteś po prostu kolejną sprawą w sądzie.

Rozwód

Jednakże przy złym rozegraniu możesz dużo stracić. Dlatego też należy przygotować się do pytań, gdyż nie zawsze są standardowe. Jeżeli jest przesłuchanie świadków, to należy zrobić to szybko i sprawnie. W sądzie najczęściej odbywa się również przesłuchanie małżonków. Wówczas małżonkowie mogą przedstawić swój pogląd na sprawę i mają prawo wnosić również pytania do zeznań świadków. Cały proces rozwodowy, z orzekaniem winy lub bez, kończy się publikacją wyroku.

Kiedy wyrok jest niesatysfakcjonujący, masz prawo wnosić apelację. Dlatego podkreślam, że do rozwodu należy dobrze się przygotować. Konsekwencje bez wątpienia mogą być bolesne. Niekiedy popełniamy błędy, których później nie możemy odwrócić.

Rozwód to dla małżonków stresujący czas, a przesłuchanie oczywiście nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jednakże jeżeli będziesz dobrze przygotowany i opanujesz stres, to z pewnością będziesz zadowolony. Wszystko również zależy od tego, czy twój rozwód skończy się na jednej rozprawie, czy będzie trwał kilka lat.

 

Przeczytaj więcej:

Jak zachować się podczas rozwodu?

Rozwód. O co pyta Sąd?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń