Wina a nierówny podział. „Byliśmy szczęśliwym małżeństwem, razem budowaliśmy majątek. Okazało się, że żona wykradała pieniądze i miała kochanka. Bardzo dużo udało mi się zdobyć w życiu – inwestuję w nieruchomości, zakupiłem w trakcie związku małżeńskiego hotel, 5 mieszkań, 40 ha ziemi. Co teraz? Czy żonie należą się pieniądze? Kiedy ja pracowałem, ona trwoniła majątek i miała kochanka. Zamierzam złożyć pozew o rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie żony. Czy fakt, że to żona jest winna rozpadu naszego małżeństwa ma znaczenie? Rozwód to jakiś koszmar”.
Spis treści
Wina a nierówny podział
Niestety, sprawy o podział majątku wspólnego małżonków są jednymi z najtrudniejszych spraw cywilnych rozpatrywanych przez sądy.
Dodatkowo trwają latami. Jednakże są sposoby, aby je przyśpieszyć.
Co do zasady orzeczenie o winie nie wpływa na rozstrzygnięcie w przedmiocie majątku, gdyż oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Wina a nierówny podział
Od zasady są wyjątki
Godne uwagi.
Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, żeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.
Każdą sytuację należy indywidualnie rozstrzygać.
Ból i emocje przy sprawach rozwodowych są bez wątpienia duże. Jednakże trzeba zachować zimną krew.
Czy masz szansę na nierówny podział majątku?
Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, sąd również uwzględnia nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym!
Wina a nierówny podział
Aby Sąd rozstrzygnął nierówny podział majątku musi ustalić trzy przesłanki.
- jeden z małżonków zgłosił żądanie ustalenia nierównych udziałów;
- wystąpiły ważne powody tego żądania w rozumieniu art. 43 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego;
- małżonkowie w różnym stopniu przyczynili się do powstania majątku wspólnego.
Kwestia winy w rozpadzie małżeństwa nie jest bez znaczenia przy ocenie „ważnych powodów”, dlatego przyjmuje się, że art. 43 § 2 k.r.o. nie powinien działać na niekorzyść małżonka, któremu nie można przypisać winy (vide: uzasadnienie postanowienia SN z 27 czerwca 2003 r., IV CKN 278/2001, LexisNexis nr 365725, M. Prawn. 2004, nr 6, poz. 276).
✅Jakie elementy decydują o stopniu przyczynienia się do powstania majątku?
- wysokość zarobków lub innych dochodów osiąganych przez małżonków,
- sposób gospodarowania posiadanymi zasobami,
- rozkład ciężaru obowiązków wychowawczych i prac domowych,
- nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci
- nakład pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.
Zastanawiasz się czy masz szanse na nierówny podział? Napisz do nas bądź w komentarzu. Pomożemy Ci! Z adwokatem będzie ci łatwiej.
Więcej: