Spis treści
Rozwód z chorym psychicznie mężem
Często rzucamy na wiatr słowa „chory psychicznie”. Nie zawsze jest to choroba, być może jest to zaburzenie np. narcystyczne. Z takimi osobami jest bardzo ciężko żyć. Z tego artykułu dowiesz się, jak osoba chora psychicznie jest postrzegana przez sąd. Przedstawię też strategię rozwodową, która pomoże Ci wygrać rozwód z chorym psychicznie małżonkiem. Zapraszam do lektury!
Jak sąd postrzega osobę chorą psychicznie?
Osoby chore psychicznie zawsze będą przedstawiały się jako osoby o nieskazitelnym charakterze i dobre. Będą oczywiście grały, bo chcą tak się przedstawić przed osobami trzecimi oraz przed sądem. Co gorsza, sądy często nienawidzą tego, że mamy do czynienia z osobą zaburzoną. Powód jest prosty – przychodzi ładnie ubrany, elokwentny i bardzo czuły człowiek. Przed sądem mówi, jak bardzo dla niego ważna jest rodzina, a to, że kilka godzin wcześniej znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie w domu, jakby wyparł z pamięci. Podczas rozprawy sądowi trudno jest na początku zweryfikować wiarygodność pozwanego. Jeśli strona powodowa nie ma mocnych dowodów na to, że pozwany gra – sprawa nie zakończy się pomyślnie.
Jak działa mózg osoby chorej psychicznie?
Niestety mózg osoby chorej psychicznie nie pracuje prawidłowo. Główną strategią takich osób jest przerzucanie winy na drugą stronę i wyparcie. Co więcej, działają tak nagminnie. Czym to skutkuje? Bardzo często zastanawiamy się, co jest nie tak i myślimy o rozwodzie.
Gdy osoba chora psychicznie poczuje się zagrożona, nagle zmieni się w anioła. Po co? Żeby druga strona zmieniła decyzję rozwodzie. Gdy, w jej ocenie, osiągnie już swój cel, znów zmieni się w kata. Rodzina takiej osoby przeżywa zatem emocjonalny rollercoaster. A gdy osoba chora psychicznie będzie widzieć nieskuteczność swoich działań, może odejść bez słowa. Będzie się liczył tylko jej własny komfort. Nie wykazuje empatii, co może świadczyć o zaburzeniu odczuwania uczuć wyższych.
Jakie są cechy osoby chorej psychicznie?
- Nie odpowiada za swoje słowa, zmienia je i udaje, że problemu nie ma. Przed sądem zawsze będzie chciała być górą i będzie walczyła do końca. Uważa, że ma rację i nikt więcej.
- Ma swój świat i w tym świecie niekoniecznie są dzieci. Bo dzieci przeszkadzają, wiążą się z nimi zajęcia i odpowiedzialność.
- Wahania nastroju – Nie potrafi identyfikować, nazywać swoich emocji, manipuluje odczuciami drugiej strony.
- Zrobi awanturę o małą rzecz – niewiele trzeba, żeby wpadła w szał. Natomiast na drugi dzień będzie udawać przed sądem niewiniątko i oskarżać o pomówienia
- Przypisywanie sobie wszystkiego – nie dostrzega wkładu drugiej strony w funkcjonowanie rodziny czy związku. Przy każdej kłótni wypomina, co dla kogo zrobiła
- Wampiry emocjonalne – wie, co cię drażni. Chce wywołać w tobie trudne emocje i wpędzić w poczucie winy. Dlatego jedyne, co możesz zrobić, to złapać odpowiedni dystans
- Kłamstwa – w czasie rozprawy zrobi wszystko, żeby wygrać. Zmanipuluje świadków, oskarży drugą stronę o pomówienia. Wyprze się wszystkiego nawet przy twardych dowodach.
Rozwód z chorym psychicznie
Podsumowanie
Prowadziłam wiele spraw, w których pozwany wykazywał cechy osoby chorej psychicznie. Wiem jak trudno z taką osobą żyć. Jeszcze trudniej od takiej osoby odejść, ale nie jest to niemożliwe. Wystarczy pewność siebie, dowody i dobry mecenas. Jeśli chcesz rozwodu z osobą chorą psychicznie – zapraszam do mnie!
Przeczytaj więcej: