Przejdź do treści

Jak odpowiedzieć na rozwód?

  • przez

Odpowiedź na pozew o rozwód

Nadszedł moment, kiedy otrzymałeś pozew o rozwód. Być może jesteś zaskoczony lub zdezorientowany. W takiej sytuacji naturalne jest odczuwanie emocji, takich jak szok i niedowierzanie. To moment, w którym coś, co było ważną częścią twojego życia, zmierza ku końcowi. Jak zareagować?

Jak odpowiedzieć na rozwód?

Zacznijmy od początku. Jeśli twój małżonek złożył pozew o rozwód do sądu rozwodowego i spełnia on wszystkie wymogi formalne, to sąd przyjmie sprawę do rozpoznania. Następnie doręczy pozew drugiej stronie, czyli tobie, jako pozwanemu. Wraz z doręczeniem pozwu, sąd zazwyczaj wzywa cię do złożenia pisemnej odpowiedzi. Teraz pojawia się pytanie – jak powinna wyglądać taka odpowiedź i co powinna zawierać? Wszystko zależy od tego, czy zgadzasz się z jego treścią . Dlatego ważne jest, abyś zachował spokój i dokładnie przeczytał pozew, aby nie przeoczyć żadnych istotnych informacji.

Jak odpowiedzieć na rozwód?

Aby odpowiedzieć na pozew o rozwód, musisz podjąć odpowiednie kroki, szczególnie jeśli nie zgadzasz się z treścią pozwu. Oto pewne wskazówki:

  1. Przeczytaj pozew: Pierwszym krokiem jest dokładne przeczytanie pozwu o rozwód, aby zrozumieć, jakie są twierdzenia i żądania drugiej strony.

  2. Zgadzasz się lub nie? Zastanów się, czy zgadzasz się z treścią pozwu, czy masz zastrzeżenia co do jego treści, na przykład w kwestii wysokości alimentów czy sposobu rozwiązania małżeństwa.

  3. Przygotuj odpowiedź: Jeśli nie zgadzasz się z treścią pozwu w któregokolwiek z aspektów, przygotuj odpowiedź, w której przedstawisz swoje stanowisko i argumenty.

Pozew o rozwód i co dalej…

Jak odpowiedzieć na rozwód? Często zastanawiamy się, czy musimy w ogóle odpisać. Co do zasady uważam, że tak – szczególnie kiedy stanowiska w sprawie są sprzeczne.

Odpowiedź na pozew rozwodowy jest pismem, które wymaga spełnienia odpowiednich wymogów formalnych, czyli ogólnych warunków pisma procesowego. Przede wszystkim musimy oznaczyć sąd oraz sygnaturę, wskazać strony, oznaczyć rodzaj pisma (w tym przypadku nasze pismo będzie nazywało się „odpowiedź na pozew rozwodowy” albo „odpowiedź na pozew o rozwód”. W kolejnej części określamy nasze żądania oraz przytaczamy dane okoliczności. 

ROZWÓD BEZ WINY CZY Z WINĄ? JAKIE SĄ PRZYCZYNY?

Rozwód może zostać orzeczony z wielu rozmaitych przyczyn. Najczęściej spotykanymi są:

  • Alkoholizm – najczęstsza przyczyna rozwodów
  • Zdrada
  • Porzucenie małżonka
  • Brak wzajemnej pomocy – wszelkie sytuacje, gdy jeden małżonek odmawia drugiemu pomocy mimo ciążącego na nim obowiązku, np. wyjeżdża do pracy za granicę i nie przesyła środków na utrzymanie żony opiekującej się małymi dziećmi
  • Agresja
  • Odmowa współżycia
  • Uzależnienie

Najczęściej popełniane błędy:

Często zapominamy o podpisie. Zawsze musimy własnoręcznie podpisać się pod naszym pismem, chyba że pismo składa twój adwokat albo radca prawny. Wtedy to on podpisuje wszelkie pisma w swoim imieniu.

Dodatkowo jeśli chcemy coś wykazać (np. dowody). Musimy poniżej wskazać, co konkretnie dołączamy do pisma, czyli wymieniamy załączniki. Zawsze wysyłamy do sądu. 

A jeżeli nie odpowiem na pozew? Należy odpisać! Nawet jeżeli upłynął termin, warto zwrócić się do Sądu z prośbą o przywrócenie terminu. Aczkolwiek zachęcam do odpisania na czas, aby uniknąć problemów.

A może mediacja? Prowadzi do bardziej satysfakcjonującego wyniku całej sprawy, a nawet przyspiesza cały proces. 

Jak odpisać na pozew o podwyższenie alimentów?

Jak zachować się na rozprawie o rozwód?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń