Przejdź do treści

Mediacja rozwód 

  • przez
Mediacja rozwód 

Mediacja rozwód 

Mediacja rozwód. Na czym polega mediacja przy sprawach rozwodowych? Otóż mediator ma na celu uzgodnić z wami warunki rozwodu. Innymi słowy chodzi o ustalenie, w jakim stylu chcecie państwo rozwiązać związek małżeński.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że mediator nie będzie państwa namawiał do tego, żebyście koniecznie do siebie wrócili, gdyż to nie jest jego rolą.

Mediator będzie chciał Państwa wysłuchać .

W rozmowach mediacyjnych przede wszystkim chodzi o wasz cel i określenie tego, czego chcecie. Zatem jeżeli traficie na mediację w sprawie rozwodowej, to nie bójcie się, że spotka was coś złego.

Mediacja rozwód 

Przede wszystkim mediacja nie jest w całości protokołowana i to, co powiecie mediatorowi, nie będzie użyte przed sądem. Oczywiście pod warunkiem, że druga strona nie włączyła dyktafonu i tego nie nagrywa, ponieważ takie rzeczy się zdarzają.

Jednakże co do zasady mediator nie protokołuje wypowiedzi. On ma na celu mediować między wami. Zatem przede wszystkim będzie zastanawiał się, jaki jest wasz cel.

Wtedy też będziecie mogli omówić z mediatorem warunki rozwodu i sprecyzujecie swój cel. Mediatorzy najczęściej mają wykształcenie, które pozwala im udzielić rady, czy pewne rzeczy są możliwe przed sądem czy nie.

Dlatego też mediator ma na celu osiągnąć z państwem porozumienie. Wtedy też będziecie precyzować swój cel. 

Mediacja rozwód 

Jaki jest Pani cel?

Dlatego też jeżeli chce pani rozwiązać związek małżeński i jest pani w stanie odstąpić od orzekania o winie i zgodzić się na rozwód bez orzekania, ale chciałaby pani wyższe alimenty, to trzeba to przede wszystkim powiedzieć mediatorowi oraz drugiej stronie. 

Trzeba zacząć rozmawiać!!!

Dla przykładu, jeżeli jedna osoba nie będzie chciała w ogóle rozwodu „bo nie”, zaś druga chce rozwiązać związek małżeński, to obawiam się, że mediator wam nie pomoże.

Wówczas nie będzie po prostu żadnego konkretnego efektu z rozmów mediacyjnych, gdyż nie da się kogoś na siłę zmusić do małżeństwa. Dlatego też można przedłużyć postępowanie rozwodowe i wnosić o oddalenie powództwa. Jest to tylko kwestia czasu, kiedy trzeba będzie odpowiednio uzasadnić, dlaczego wnosimy o oddalenie.

Mediacja

Dlatego też jeżeli żyjecie ze sobą pod jednym dachem, prowadzicie wspólne gospodarstwo i wspólnie opiekujecie się dziećmi, to jest to podstawa do tego, żeby oddalić powództwo. Łączą was więzi małżeńskie.

Jeżeli nie łączą was więzi małżeńskie i od wielu lat nie żyjecie ze sobą, to sąd będzie wnosił o zakreślenie ostatecznego stanowiska i będzie dążył do prowadzenia sprawy o rozwiązanie małżeństwa. Wówczas trzeba zająć stanowisko, iż wyłączną winę ponosi druga strona. W takiej sytuacji jeżeli twierdzimy, że druga strona poniosła winę, a małżonek niewinny się z tym nie zgadza, to mamy szansę na to, żeby sąd oddalił powództwo.

Po kilku latach pracy jako adwokat do spraw rozwodowych mogę z całą pewnością stwierdzić, iż nic to nie daje. Jeżeli ludzie mają zamiar rozwiązać małżeństwo, to prędzej czy później to zrobią. Dlatego też w pierwszej kolejności musi pani sobie odpowiedzieć na pytanie – co pani chce. Ustalenie celu to podstawa. W związku z tym to, czy mediacja okaże się skuteczna, w dużej mierze zależy od naszego podejścia do sprawy. 

 

Przeczytaj więcej:

Wniosek o mediację

Mediacja przy podziale majątku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń