Spis treści
Jak zachować się podczas rozwodu?
Czeka Cię rozwód? Jak zachować się podczas rozwodu? Zapewne zastanawiasz się, jak wygląda rozprawa. Co mówić, a czego nie mówić w sądzie? Jak się ubrać? Zapraszam do lektury!
1. Spokój
Przede wszystkim zachowaj spokój. Należy mieć plan działania. Krok po kroku.
Zawsze powtarzam, że „Sąd to też człowiek i ma uczucia….”. Niewątpliwie pierwsze wrażenie jest ważne, dlatego tak istotne jest, żeby zachować zimną krew.
2. Ubiór
Do sądu nigdy nie zakładaj krótkich spodenek, mini sukienek i dużych dekoltów. Ważne, aby wywrzeć dobre wrażenie. Wszyscy jesteśmy ludźmi i wiemy, że wygląd dużo mówi o człowieku.
Kiedy klienci pytają mnie, jak się ubrać do sądu, zawsze przypomina się sytuacja, kiedy to moja klientka przyszła na rozprawę do Sądu Okręgowego w Warszawie w skąpej sukience. Z pewnością chciała wywrzeć wpływ na swoim mężu, jednakże skład sędziowski ocenił ją bardzo negatywnie. Co ciekawe, moja klientka jest dyrektorem szkoły w warszawskim Wilanowie, a zatem nie spodziewałam się, że do sądu założy miniówkę. No cóż…
Do sądu ubierz się elegancko i skromnie.
3. Sąd to nie teatr
Dlatego nie polecam grać. Sąd to ludzie. Mądrzy ludzie. Dlatego też pamiętajmy, że sąd wyłapie każdą nieścisłość.
Nie warto przeklinać i być wulgarnym. Obraźliwe słowa pod adresem małżonka z pewnością nie zjednają Ci przychylności składu sędziowskiego. Sędziowie widzieli i słyszeli dużo, dlatego spokój jest wskazany.
4. Nasze wypowiedzi podczas rozwodu
Przede wszystkim odpowiadajmy jasno, konkretnie i precyzyjnie – to bardzo ważne!
Sędziowie słyszeli podczas rozpraw już wszystko i nie chcą wiedzieć, co wydarzyło się między wami 40 lat temu. Chcą wiedzieć, co jest teraz… Tak – chcą konkretów.
Ponadto pamiętajmy, że do sądu zwracamy się ,,Wysoki Sądzie”.
Ważne są fakty i konkrety, dlatego zapanuj nad emocjami i powstrzymaj się od oceniania waszej sytuacji.
Są dni, kiedy sąd ma 20 spraw na wokandzie. W związku z tym nic dziwnego, że chce jasno i konkretnie rozwiązywać sprawy.
5. Z szacunkiem
To jest sąd, dlatego należy zwracać się do wszystkich z szacunkiem. To bardzo ważne.
Jeżeli małżonek mówi rzeczy niezgodne z prawdą, to nie przerywaj. W sądzie powinien panować spokój. Rozprawa rozwodowa to nie boisko. Wasze małżeństwo się kończy, a małżeństwo chronione jest konstytucją. Dlatego są to poważne sprawy i nie należy robić w sądzie „cyrku”.