Przejdź do treści

Jak uzasadnić pozew o rozwód?

  • przez
wina w rozkładzie pożycia

Jak uzasadnić pozew o rozwód?

Jak uzasadnić pozew o rozwód? Jakie przepisy regulują rozwód? Zdecydowałeś się na rozwód?

Piszesz pozew o rozwód i chcesz go uzasadnić? Jak to zrobić? Co musisz zawrzeć?

[opisz swoją sytuację]

Natomiast nie opisuj wszystkiego…

Warto wspomnieć… Zawsze możesz skorzystać z mediacji! Ułatwi ona porozumienie się skłóconych stron w zakresie: opieki, alimentów i innych. Przyspieszy rozwód, jak i go ułatwi!

Jakie przepisy regulują rozwód?

Zgodnie z treścią art. 56 k.r.o. jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

[opisz sytuację z dzieckiem]

Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Wyjątek – jeśli drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Rozwód

Z treści powyższego przepisu można wyróżnić jedną przesłankę pozytywną orzeczenia rozwodu w postaci trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego oraz trzy przesłanki negatywne, tj. żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia, sprzeczność rozwodu z dobrem wspólnych małoletnich dzieci oraz sprzeczność z zasadami współżycia społecznego. Przesłanka pozytywna rozwodu zostaje spełniona wówczas, gdy rozkład pożycia jest trwały i zupełny. Rozkład ma charakter zupełny, jeżeli ustały więzi fizyczne, duchowe i gospodarcze małżonków.

Rozkład jest zupełny, gdy nie istnieje między małżonkami więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza. Do uznania natomiast, że rozkład jest trwały, nie jest konieczne stwierdzenie, że powrót małżonków do pożycia jest bezwzględnie wyłączony. Wystarczy oparta na doświadczeniu życiowym ocena, że w okolicznościach sprawy powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi.

(Uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 28 maja 1955 r., I CO 5/55 (OSN 1955, poz. 46)

Jak uzasadnić pozew o rozwód?

W dalszej kolejności wskazać należy na treść art. 57 § 1 KRO, zgodnie z którym w wyroku rozwiązującym małżeństwo sąd co do zasady orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.

Aby mówić o winie, należy wykazać dwa elementy:

  1. bezprawność zachowania (sprzeczność z prawem, zasadami współżycia społecznego), 
  2. możliwość przewidywania znaczenia i skutków takiego zachowania się.

Czy chcesz rozwodu z orzekaniem o winie czy bez? To bardzo ważne, dlatego dobrze się zastanów!

Sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia (art. 57  § 1 k.r.o.).

Co to znaczy?

Za zawinione, na gruncie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, uznaje się działania lub zaniechania małżonka będące wyrazem jego woli, które stanowią naruszenie obowiązków wynikających z przepisów prawa (art. 23 k.r.o. art. 24 k.r.o., art. 27 k.r.o.) lub zasad współżycia społecznego i prowadzą do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia.

Nie jest przy tym konieczne, dla przypisania małżonkowi winy, objęcie jego zamiarem spowodowania, poprzez określone działania lub zaniechania, rozkładu pożycia prowadzącego w ostatecznym rezultacie do rozwodu. Wystarczy możliwość przewidywania znaczenia i skutków takiego działania lub zaniechania” (SN z dnia 28.02.2004 r. IV CK 406/02).

Przenosząc powyższe na kanwę niniejszej sprawy wskazać należy, że strony ________

[opisz sytuację jak było na początku] 

Początkowo małżeństwo stron było udane. Jednakże różnice charakterów i zainteresowań w coraz większym stopniu dzieliły małżonków.

Ostatecznie doszło do całkowitego i trwałego zerwania wszelkich więzi uczuciowych, fizycznych i gospodarczych.

 

Pozew o rozwód wzór. Bez dzieci

Rozwód. O co pyta Sąd?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń