Przejdź do treści

Mąż mnie zostawił i chce wyrzucić z domu

  • przez
Mąż mnie zostawił

Mąż mnie zostawił

„Mąż mnie zostawił… mnie i córeczkę. Porzucił nas i zupełnie się nami nie interesuje. Pani Mecenas, nie wiem, od czego zacząć. Nie mam siły się po tym podnieść, nie mam siły walczyć o swoje. On ma dużo pieniędzy i z pewnością będzie chciał walczyć, a ja na to nie mam siły. Już dochodzą do mnie słuchy, że ma kogoś i bawi się. Co mam zrobić? Czy mam dać mu rozwód bez orzekania o winie i zrzec się alimentów?”.

Mieszkam w jego mieszkaniu. Czy może mnie wyrzucić?

Czy mam zawalczyć o swoje? Nie wiem, co mam zrobić, ponieważ nie spodziewałam się, że kiedykolwiek spotka mnie taka sytuacja i nie przygotowałam się na rozwód. On jest prezesem w banku i ma układy, a ja poświęciłam wiele lat życia dla niego oraz na wychowanie dziecka. Teraz nie wiem, co będzie z nami oraz z moją przyszłością.

Nie pracowałam od siedmiu lat, a teraz nie wiem, jak mam się z tego podnieść. Ponadto jestem wyczerpana psychicznie. Czego mogę się spodziewać podczas sprawy rozwodowej?”.

Mąż mnie zostawił

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na jedno pytanie – jaki jest nasz cel? 

Pieniądze i zabezpieczenie możliwości korzystania z mieszkania.

Alimenty. W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć się finansowo i wnosić o zasądzenie alimentów, aby zaspokoić potrzeby rodziny.

Jeżeli małżonek zarabia dużo, to nie powinno być problemu z wykazaniem przed sądem jego możliwości zarobkowych. Dlatego w pierwszej kolejności powinna pani zebrać wszystko w całość i wykazać, jakie ponosi pani kosztów w związku z utrzymaniem swoim oraz córki. Dobrze by było załączyć do sądu materiał dowodowy i pokazać, jakie są możliwości zarobkowe męża.

Alimenty Dowody

Najlepsza opcja to załączanie sprawozdania finansowego PIT zobowiązanego do alimentów. Jeżeli nie mamy takich dowodów, to warto pokazać sądowi dla przykładu gdzie pracuje, czym jeździ, jakie dochody osiąga. Ostatnio w sprawie załączyliśmy PIT z poprzedniego roku, zdjęcia samochodu, którym jeździ zobowiązany i profil z mediów społecznościowych.

Dlatego też w pierwszej kolejności powinna się pani skupić na tym, aby zapewnić sobie oraz dziecku środki do życia1000 zł na dziecko to minimum.

W następnej kolejności należy zastanowić się, w jakim stylu rozwiązać małżeństwo. Musimy pamiętać, że jeżeli zgodzi się pani na rozwód bez orzekania o winie, to małe jest prawdopodobieństwo, że uzyska pani alimenty na swoją rzecz. Jednakże w sytuacji, gdy udowodni pani przed sądem, że winę ponosi wyłącznie mąż, to ma pani szansę na takie alimenty.  

Czy są alimenty w przypadku rozwodu bez orzekania o winie? Magiczne słowo to niedostatek. I tutaj trzeba skupić się na tym, co mówią przepisy. 

Mąż mnie zostawił

Sytuacja kształtuje się zupełnie inaczej, kiedy sąd rozstrzygnie, iż jedna strona ponosi wyłączną winę za rozpad pożycia małżeństwa. Dlatego też jeżeli jest pani pewna tego, że pani nie zawiniła i nie ma po pani stronie żadnej winy w rozpadzie pożycia małżeństwa, to powinna pani dochodzić przed sądem i udowodnić fakt, iż to mąż przyczynił się wyłącznie do rozpadu waszego małżeństwa. Dodatkowo wspaniale by było, gdyby załączyła pani dowód. 

Historia pani Kingi z Warszawy, gdzie mąż obiecał, że jeżeli zgodzi się na rozwód bez orzekania o winie, to przepisze jej dom. Okazało się, że ją oszukał. Na szczęście trafiła do mnie w terminie, kiedy mieliśmy czas na apelację. W związku z tym złożyliśmy apelację z uwagi na fakt nowych okoliczności i udało się. Wróciliśmy do rozstrzygnięcia ich spraw w Sądzie Okręgowym, czyli w sądzie pierwszej instancji. Dlatego pamiętajmy, żeby nie ufać drugiemu małżonkowi w trakcie spraw rozwodowych. Z mojego doświadczenia wiem, iż strony bardzo często się oszukują.

Mąż mnie porzucił

Pamiętam również historię pani Magdy, wspaniałej nauczycielki, która wykazywała się wielokrotnie ogromną empatią, gdy wybaczała mężowi kolejne i kolejne zdrady. Pewnego dnia mąż ją zostawił, pozostawiając ją w mieszkaniu na kredyt oraz z kredytami. Sam zaś wziął w leasing samochód Bmw i znalazł młodszą kobietę. Nagle stwierdził, że żona mu nie odpowiada i zakochał się z uwagi na atrakcyjność nowej kobiety. Pani Magda została bez środków do życia, gdyż ma troje dzieci, które mają mnóstwo zajęć dodatkowych. Ponadto musi ponosić koszty w związku ze standardem życia, w jakim dotychczas żyli. Pani Magda obecnie samodzielnie opłaca kredyt, który wynosi 2,500 zł.

Dodatkowo jest obciążana innymi kredytami. Na niej również spoczywa cały ciężar utrzymania małoletnich dzieci, zaś ojciec przestał się do nich odzywać. Uważa, iż pani Magda ma świadczenie 500+ i za to powinna żyć. Jest to niezgodne z rzeczywistością, gdyż sądy w ogóle nie patrzą na to świadczenie. Dlatego uważam, że w jej sytuacji należy zadbać o alimenty i zrobić wszystko, aby ich wysokość była jak najwyższa. Dopiero w następnym kroku należy zastanowić się nad sposobem rozwiązania małżeństwa. 

Czy mąż może mnie wyrzucić?

Pani Mecenas, mąż chce wyrzucić mnie z mieszkania. Co zrobić?

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 28 lutego 1976 r. sąd w wyroku rozwodowym obowiązany był zamieścić rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi obojga małżonków oraz o ich obowiązkach w zakresie ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania tych dzieci (obecny art. 58 § 1 k.r.o.).

Wspólne mieszkanie 

Z dniem 1 marca 1976 r. kognicja sądu, orzekającego w sprawie o rozwód, została rozszerzona przez objęcie wyrokiem rozwodowym rozstrzygnięcia również o wspólnym mieszkaniu, zajmowanym przez rozwiedzionych małżonków (art. 58 § 2 k.r.o.), a także przez stworzenie możliwości orzeczenia w takim wyroku również o podziale majątku wspólnego (art. 58 § 3 k.r.o.). Znowelizowany przez ustawę z dnia 19 grudnia 1975 r. o zmianie ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 45, poz. 234) artykuł 58 § 2 k.r.o. stworzył sądom dalsze możliwości regulowania w wyroku rozwodowym istotnych spraw związanych z ustaniem małżeństwa, a tym samym realne szanse zapobiegania w przyszłości powstawaniu między rozwiedzionymi małżonkami konfliktów, szkodliwych zarówno dla nich, jak i dla ich małoletnich dzieci, a przynajmniej szanse istotnego łagodzenia tych konfliktów.

Mąż mnie zostawił

Stosownie do przepisu art. 58 § 2 zdanie pierwsze k.r. i o., w razie gdy małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Pozostałe dwa zdania dotyczą możliwości eksmisji na żądanie drugiego małżonka oraz orzeczenia również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Uchwała Sądu Najwyższego w składzie całej Izby Cywilnej z dnia 13 stycznia 1978 r., sygn. III CZP 30/77, OSNC 1978/3/39, dokonująca wykładni tego przepisu wskazywała, że orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania przez czas zamieszkiwania w nim rozwiedzionych małżonków (art. 58 § 2, zdanie pierwsze k.r.o.) polega z reguły na tymczasowym rozdzieleniu małżonków przez przydzielenie każdemu z nich określonej części wspólnego mieszkania do odrębnego korzystania i powoduje takie konsekwencje, jak podział rzeczy quoad usum.

Umowa quoad usum z reguły polega na dokonaniu podziału nieruchomości na części do wyłącznego użytku poszczególnych współwłaścicieli i do odrębnego pobierania z nich pożytków. Skutkiem takiego podziału każdy ze współwłaścicieli części wspólnej będzie mógł korzystać z wydzielonej części nieruchomości wspólnej samodzielnie, bez ingerencji i ograniczeń ze strony pozostałych współwłaścicieli.

Niestety, takie sytuacje się zdarzają i niewątpliwie trzeba walczyć o swoje. Przede wszystkim pamiętaj, że w razie poważnego problemu najlepiej zgłosić się do doświadczonego adwokata. Dobry pełnomocnik z pewnością pomoże ci w walce z małżonkiem.

 

Przeczytaj więcej:

Mąż zostawił dla innej. Rozwód z jego winy

Alimenty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń